Obávám se, že ano. A hned vysvětlím, proč si to myslím.

 

Dle médií během včerejšího zásahu v Londýně 8 policajtů vypálili celkem 50 rán, než došlo ke zneškodnění 3 útočníků ozbrojených noži. Během střelby byl zraněn náhodný civil (alespoň je jediný známý a zaevidovaný).

Samozřejmě je tu spousta neznámých – zda ten civil byl zasažen odraženou střelou nebo někdo z policajtů minul cíl, na které části teroristových těl vlastně stříleli, aby nezasáhli sebevražedné vesty, které útočníci měli na sobě a policie v tu chvíli absolutně nemohla tušit, že jde o atrapy atd. Proto nemá smysl jakkoli hodnotit nebo rovnou kritizovat tento konkrétní zásah. Byť sám zástupce policejního komisaře tvrdí, že jde “o bezprecedentní počet vystřílené munice, který by měla prošetřit speciální inspekce”. – zdroj.

Pojďme se ale podívat na celkovou úroveň výcviku britské policie.

Ten legrační obrázek nahoře je už pěkných pár let starý, ale stále má něco do sebe. Stejně jako třeba toto video:

 

A nebo toto:

 

Žádná zbraňová kultura v Británii neexistuje. Veškeré zbraně jsou naprosté tabu. Britští policisté nejsou běžně ozbrojeni a dokonce i ty Tasery moc používat nechtějí. Vždy se snaží útočníkovi domluvit, opakovaně ho slušně žádají o odložení zbraně, s každým zachází “v rukavičkách”. Jenže to prostě v reálu jaksi nefunguje. Sami to vidíte na těchto video záznamech. 

A jak to dopadne, když dostanou do rukou střelné zbraně? Špatně, velmi špatně.

V roce 2012 policie West Midlands (středo-západní Anglie) zveřejnila na svém youtube kanále videosestřih z výcviku svých jednotek. Drsná hudba, spousta hlasitých pokynů, kouře a slow motion záběrů. Měla to být dokonalá vizitka pro sbor. Bohužel se stalo to nejhorší.

Této video vizitce se smál celý svět.

Schválně, kolika prohřešků typu špatného držení zbraně, prstů na spoušti, manipulace se zbraní na střelnici mimo vyhrazený prostor, mávání hlavní do kamery a míření na své kolegy si všimnete vy?

 

Nadšení diváci dokonce udělali rozbor, plný print screenů. Uvedeme pár příkladů:

 

Fajn držení, že?

 

Soustřel z třímetrové vzdáleností je už pak pouhou třešničkou na dortu. 

 

Kompletní rozbor tohoto propagačního klipu (jednoho z celého seriálu!) najdete ZDE.

Když to zkrátím – myslím si, že ve státě s totálním zákazem všeho střílejícího a snahou omezit dokonce i kuchyňské nože (psali jsme o tom včera ZDE) nemůže vzniknout super profesionální policie. Ano, lze nějakým způsobem nadrtit pár desítek/stovek kluků a poskládat z toho nějakou tu zásahovou jednotku, nicméně celková kvalita a úroveň policie nebude dobrá nikdy.

Jednoduše proto, že “zbraně jsou fuj a raději to nějak zkusíme bez nich. Sílou dobra”. A když pak dojde na ostrý zásah běžný policista bude rád, pokud svou zbraň uchopí za správný konec.

V Británii dokonce ani sportovci olympionici nesmí střílet z vlastních zbraní ani během příprav na Olympijské hry a radují se ze speciálního povolení parlamentu používat trenažery simulující práci spoušťového mechanismu. O jaké zbraňové kultuře a správném použití zbraní během teroristických útoků pak můžeme hovořit?