V redakci jsme tahali sirky, na koho tadle recenze spadne:) Je to takový pověstný dortíček s lahodnou třešničkou na hoře domácí šlehačky.

 

Začneme velmi zlehýnka. Testovaný batoh má kapacitu 30l a vyznačuje se dvěma vlastnostmi, které nás naprosto šokovaly. Batoh je velmi variabilní a extrémně skladný!

 

Cože? Ty pi*omci zničili celý batoh, jen aby měli zajímavý fotky?! To je bulvár… Rozhodně chápu, že vás to napadne. Ale pojďme se podívat, jak ta hromádka cucků vypadala před 4 měsíci.

MFH Assault batoh nám poskytl obchod e-ARMY.CZ (pozor, prodejce již produkt změnil na Assault batoh od Mil-Tecu, takže za nás kladné body! – pozn. redakce 10.10.2016) v rámci naší dlouhodobé spolupráce. MFH je fenoménem na pultech 90% armyshopů a rozhodně jsme si nemohli nechat ujít příležitost ji otestovat.

 

POPIS BATOHU

Batoh má objem 30litrů, tvarem není moc široký (25cm) ani vysoký (45cm), ale je vcelku hluboký – rozkládá se jako harmonika směrem od zad (údajně 20cm, ale to je složený stav). Pokud máte širší záda jako já, budou vám ostré hrany na popruzích trochu vadit, hubenější lidi se už vejdou mezi ně.

 

Na zadní stěně je kapsa na suchý zip pro camelbag, potom velká zadní kapsa se síťkou a kapsou na zip, prostřední kapsa se síťkou, malá přední kapsa na brýle/mobil a pod ní organizér.

 

Úložného prostoru je tedy dost. Kvůli tomu, že jsem batoh nosil hlavně po městě a na nějaké menší procházky, tak jsem byl rád, že se tam vešel můj 14“ notebook – bylo to ale těsné, větší už se určitě nevleze. Tvar batohu mě trochu čílil, protože plně naložený batoh je ještě metr za vámi. Místo toho by šlo natáhnout batoh do šířky a hned by se lépe nosil.

 

Na batohu najdete celkem 6 kompresních popruhů, pokud tedy máte prázdno, můžete harmoniku stáhnout do kompaktnějších rozměrů. Čtyři popruhy jsou na boku se sponou na dvojzubec (těm jsem moc nevěřil, ale drží spolehlivě), další dva jsou na spodní straně a dají se jen utáhnout, ne rozepnout.

 

Takovýto batoh můžete mít za cenu 899,-Kč a sehnat se dá v mnoha barvách a kamuflážích. Na každém webu je pak zmínka o tom, že to je batoh vyvinutý pro US ARMY (když to teď čtu, začínám plakat smíchy).

 

POUŽITÉ MATERIÁLY

Tak a tady narážíme na důvod, proč je tento batoh tak levný:) Abych demonstroval, že to je opravdu špatné, na fotkách uvidíte pískový batoh od Mil-Tecu, který je o trochu větší (42l, 51x29x28cm), ale jinak má stejný střih. Jen jeho provedení je asi o 1000% lepší a cena něco kolem 1050,-Kč.

  • MFH batoh byl nošen 4 měsíce převážně po městě a na menší výpravy.
  • Mil-Tec Assault byl naplno používán jeden rok prakticky každý den

 

Látka použitá na batohu je u MFH opravdu tragická – až tragikomická. Pogumování z vnitřní strany odejde během měsíce a potom z vás neustále sněží krásný černý šupinky. To, že batoh od té chvíle není nepromokavý, je snad jasné.

 

Látka je také velmi řídce tkaná a na namáhaných místech se doslova cedí skrz nitě! Šití tedy může být jakékoliv, ale když se látka změní na dlouhé chuchvalce, tak batoh pohromadě neudrží žádná pozemská síla. Nemusí to být jen ve švech, tkanina se rozjíždí i na namáhaných místech, na která se přenáší největší síla (boky u konců popruhů).

 

Po 1 měsíci se mi na dně takto látka vycedila a vznikla díra. Abych kvůli tomu nemusel testování ukončit, nosil jsem na dně tričko, díky kterému jsem neztrácel menší až střední předměty.

 Mil-Tec proti tomu má látku o mnoho hustší, pevnější, na dotek odolnější. Nechci ho vychvalovat, ale pokud srovnáme tyto dva modely ve stejné cenové kategorii, tak Mil-Tec vítězí.


 

Pásky na MFH jsou opravdovým skvostem. Nejsou zatavené, takže první co s batohem uděláte je, že ho celý objedete zapalovačem. Je opravdu bomba, když na ramenním popruhu není žádná pojistka bránící vyvléknutí (pásek se obvykle na konci překládá a prošívá). To znamená, že pokud si batoh povolujete, nesmí vám to ani trochu ujet:)

 

MOLLE vazba na přední straně je vtipná hříčka na téma „military“. Tento systém uchycení se vyznačuje tím, že 1“ pásky jsou přišity v 1“ rozestupech a jsou v nich otvory o dané minimální velikosti. Ani jedno na MFH ale nehledejte! Některou výstroj tak na batoh vůbec neupevníte – záleží, jaký používá způsob uchycení. Jedna řada MOLLE byla tak úzká, že byla spíš na okrasu než k použití.

 

Mil-tec v tomto ohledu udělal vše správně. Tečka.

Nitě (už teď řvu smíchy 😀 :D) na MFH si nezaslouží ani své jméno. Ten batoh drží pohromadě spíš silou vůle, a pokud by ho kdy používala jakákoliv armáda, musely by všude být vtipné historky o tom, komu co kde upadlo a jak slabý větřík stačil na rozmetání batohu po krajině. Stehy jsou vtipné už od začátku a jdou za použití velmi mále síly odtrhnout. Možná vlákna nití zkřehly vystavením vzdušné vlhkosti, slunci nebo nevím čemu… Nebudu o tom dál žvanit, podívejte se na 60s destrukci batohu:

 

U Mil-tecu bylo na přetržení švu zapotřebí mnohem větší síly, opět tedy sbírá kladné body.

 

Co dál byste chtěli o MFH vědět?

  • Zapalovačem musíte vzít nejen konce pásků, ale i veškeré lezoucí nitě.
  • Vnitřek batohu je prasácký, okraje látky se všude třepí, některé díly jsou přišité fakt divně, takže skrz spoj vidíte díry.

 

  • Síťky mají velmi nekvalitní zpracování, urve se jim horní lem a od té doby spíš překáží.

 

  • Bederní pás u takto malého batohu není správnou volbou. Upne se přes břicho a prakticky ho nejde dostat na bedra (ano dá se spustit, ale batoh se potom nese tak hrozně, že si ho zase vytáhnete). Je to tedy spíš břišní pás, který vám mačká střeva, blbě se vám dýchá a moc to neulehčuje ramenům. Tady by stála za zvážení volba klasického hrudního popruhu. Přezka je velká a na MFH dobře fungovala (jediné co je, že u Mil-tecu praskla po roce používání).


 

  • Popruhy jsou užší, při vyšší hmotnosti se už zarývají. Po 4 měsících byla pěna značně vymačkaná, ale ještě sloužila, látka trochu povolila.


 

  • Batoh byl ušitý tak, že se často nad spodním koncem ramenních popruhů přehnul. Nevím proč, ale nebylo to moc estetické. Na nošení to mělo vliv, jen pokud jste nesli v kapse camelbag, který vyjížděl nahoru a tlačil.

 

Resumé

Musím říct, že batoh ty 4 měsíce sloužil výborně, často jsem ho zatěžoval i přes 10kg. Udělala se mu sice díra ve dně, ale to jsem vyřešil. Taky se velmi opotřeboval, ale za tu cenu si můžu koupit za rok třeba 2 a pořád ušetřím oproti nějakému značkovému batohu… NO POČKAT! Když si koupím Maxpedition, nebo Tactical Pro v ceně cca 2 500,-Kč, tak to mám jako ani ne 2 roky nošení MFH!!! To už tak pěkné není, když kvalitní batoh vydrží třeba 5let v nezměněném stavu, že?

 

Chcete levný batoh? Nevadí vám, že je vyrobený jen pro vizuální podobnost s jinými batohy a jeho výdrž pod zátěží je prakticky pár dní? Baví vás pozorovat, jak věci stárnou a rozpadají se před očima? Chcete mít možnost si batoh kdykoliv ručně upravit? Tak to je MFH přímo pro vás:)

Pokud byste chtěli levný batoh a o degradaci nemáte zájem, zkuste raději vytáhnout 150,-Kč navíc a připlatit si za Mil-Tec.

Najde se tu někdo, komu už MFH slouží 10let a bez problémů?:D

 
Pro Vybaven.cz testuje Matyáš Vejskal.