Další díl seriálu o ochranných prostředcích se zabývá Oblekem Protichemickým vzor 70.

Takže pro začátek nějaké tabulkové hodnoty:

Hmotnost  všech částí…………6 až 7 kg

Rozměry (přepravní brašna)……………………410 x 200 x 270 mm

Ochranné vlastnosti (v RDY)…270 min.

img_5573

Oděv je určen k ochraně příslušníků jednotek chemického vojska. Chrání proti otravným látkám v plynné a kapalné formě, radioaktivnímu prachu a biologickým aerosolům.

Oblek je vyroben z pogumované tkaniny a musím říci, že je vyroben poctivě, což se projevuje i na váze, která činí skoro 7 kilogramů. V tabulkových hodnotách je vidět jisté rozpětí hmotností, to proto, že se oblek vyráběl ve třech velikostech číslovaných 1-3 a hmotnostní rozdíl nejmenší a největší velikosti je opravdu skoro kilogram. To tedy také vypovídá o váze a kvalitě materiálu. K obleku se hodí maska M-10(M), která není v kompletu s oblekem, je ji tedy nutno sehnat zvlášť. Nejedná se o jednorázový oblek, je tedy možné jej dekontaminovat a po vyschnutí zvenku i zevnitř jej znovu použít. Součástí kompletu je v brašně chladicí látkový převlečník tmavozelené barvy. Ten se převléká přes gumový oblek, jeho cílem je chladit uživatele obleku, namočí se tedy do vody, jejíž odpařování umožňuje pobyt po nějakou dobu i v horkém počasí. Dále je v sadě velký igelitový pytel na bezpečné uložení výstroje, která se svlékne před navléknutím obleku i výbavy, ta se uloží zpět do tašky od obleku a buď je možno ji někde nechat, nebo se nese s sebou. Pytel se zavře přiloženými gumičkami a po skončení nebezpečí stačí odmořit jeho povrch a obsah použít bez nutnosti dekontaminace. K obleku je dále přiložena bavlněná košile a kalhoty, v nichž se předpokládalo, že se bude do obleku oblékat. Z vlastní zkušenosti musím říci, že je to velice vhodné, v obleku je teplo, nositel se potí a bavlna docela dobře saje pot. V brašně se pak nalézá několik párů ochranných rukavic, gumové pouzdro na jeden zásobník, pouzdro na bodák vz. 58 a sadu na opravu obleku skládající se z ampulek s benzinem na odmaštění a dekontaminaci poškozeného místa, samolepících záplat a kusu bavlněné látky na otření. Tato sada je opět v pytlíku zavázaném gumičkou.

img_5511

Do obleku je jednoduché se dostat i jej utěsnit. Nejdříve se natáhnou nohavice (do obleku se leze včetně bot, má jen tenké podrážky a kecky jsou dostatečně velké, aby pojmuly i kanady), kecky se zajistí páskem a pod koleny se nohavice obtočí dokola řemínkem, který se zajistí drukem. Poté se oblek přehodí přes ramena a natáhnou se rukávy, které se opět kolem zápěstí obtočí řemínkem na druk. Nyní je oblek v pochodové pozici v nezamořeném území připravený k rychlému utěsnění.

img_5553

img_5555

V případě chemického/spadového ohrožení se nejprve nasadí maska a rukavice, neboť dýchací cesty a ruce, které přichází do kontaktu s povrchem obleku, je třeba chránit především.

Na následující fotce je vidět, jak mají vypadat správě nasazené rukavice. Rukavice nestrkáme do vnitřního rukávu staženého gumou, ale nasuneme je přes něj. Tím zabráníme případnému stékání kapiček dovnitř obleku. Řemínek z přenosové pozice rozepneme, nasadíme rukavici výše zmíněným způsobem, přes palec protáhneme pogumovaný provázek, který zajistí, že se nám rukáv nebude shrnovat a znovu kolem celého rukávu stáhneme řemínek, čímž jej utěsníme.

img_5572

Přehodíme přes hlavu kapuci a utěsníme masku kolem, pomůžou nám některé body (viz foto), první znázorňuje, jak je třeba překrýt přezky masky:

img_5570

a následující ukazuje, jak použít pomocné táhlo nad očnicemi a pod bradou pro snadné utěsnění vrchní a spodní části masky pod bradou:

img_5571

Nyní začneme utěsňovat tunýlek, jímž jsme do obleku vlezli. Nejdřív se zapnou vnitřní druky, které nám slouží k tomu, aby se po smotání tunýlek nepřeklopil dovnitř (na následujících fotkách mám sundané rukavice, protože momentálně nehrozil chemický útok a bez rukavic to prostě jde lépe – pro případné dotazy, správně tento krok a všechny následující jsou již s rukavicemi)

img_5556

Poté natáhneme před sebe vlezový tunýlek do obdélníku, tak jako na následující fotce:

img_5558

Tunýlek uchopíme ve středu nejdelší strany a vše, co je nad tímto bodem, složíme dolů a vše pod ním složíme nahoru, tím z něj vznikne trojúhelník:

img_5560

Tento trojúhelník začneme od špičky stáčet do ruličky směrem k hrudníku.

img_5562

Takto smotaný tunýlek nejdříve zajistíme tkaničkami, ideálně na mašličku.

img_5563

Přes zajištěný tunýlek poté přepneme druky krycí chlopeň:

img_5566

Jako poslední krok stáhneme kolem pasu pásek, na který je možno nasadit součásti sady (bodák v pouzdře, zásobník v pouzdře) a jiné věci, které je nutné mít po ruce.

img_5567

Následuje pár fotek správně nasazeného obleku:

img_5573

img_5575

img_5576

A nyní pár poznámek z praxe, protože jsem v tomto obleku dělával nebezpečnější pokusy.

Oblek je těžký, ale na to se dá zvyknout. S tím souvisí velká odolnost, v obleku jsem dokonce lezl po stromech, zadrhával se o větve a nikdy se nestalo, že by se protrhl. V obleku jsem byl i po hrudník ve vodě a při dobře utěsněném tunýlku skvěle těsnil, chemikálie tedy nemají šanci se dovnitř dostat. Na druhou stranu, kompletní oblek těsní tak dokonale, že v teple je člověku teplo. A když myslím teplo, tak hodně. Doporučuji si k němu sehnat masku s hydratačním brčkem a pít, protože hrozí nebezpečí dehydratace jako na poušti. Přehřátí organismu také není žádná legrace, v teplotách nad 25°C už je v něm nepříjemně bez chladicího převlečníku. S tím se ale dá počítat u jakéhokoli celotělového nevětraného chemického obleku. Na druhou stranu je  nepříjemné i nošení v zimě, při činnosti se v něm člověk zpotí a pot poté přimrzá na studeném obleku.

Cena je směšná, oblek doporučuji pořídit, nepoužité kusy jsou absolutně v pořádku, švy jsou pogumované ohebnou gumou, ty tedy doporučuji zkontrolovat, zatím jsem žádný poškozený ale neviděl, jedná se opravdu o poctivý materiál. Rukavice jsou ale tvrdé, řekl bych až skoro nepoužitelné, doporučuji je nahradit třeba rukavicemi na mytí nádobí, ty jsou ohebné a máte v nich cit, budou kompatibilní. Dají se sehnat od 100 do 400 Kč, stav bývá ale plus minus stejný, není třeba se strachovat, nepoužité a nenošené kousky nemívají vady (a pokud ano, dají se opravit přiloženou sadou). Oblek nešustí, takže v případě nutnosti tichého přesunu je vhodný.

Plusy:

+ opravdu mechanicky odolný oblek

+ velice dobré těsnění

+ jednoduchá možnost utěsnění

+ na rozdíl od jednorázové pláštěnky nešustí

+ dlouhodobá odolnost vůči BCHL

+ cena

Minusy:

– váha

– velký rozměr

– nepřítomnost masky v sadě

– problémy s vnitřní termoregulací

Celkové hodnocení: 8/10

Pro PostApo.cz sepsal Artifex