Stálí čtenáři si jistě pamatují, jak na přelomu 2015/2016 jsem složitě vybíral hodinky. Zbytek týmu si tehdy pořídil nadupané Garmin Fenix 3, které na mě byly až moc chytré a také mi hodně vadila nutnost jejich neustálého dobíjení. Nechtěl jsem se stávat otrokem dalšího elektronického přístroje, kdežto Garminy jsou dle mého něco jako Tamagotchi – pokud se jim nevěnujete, do týdne chcípnou. Pokud se jim věnujete až moc, chcípnou ještě dřív… 😀

Moje požadavky byly:

Naprostá bezúdržbovost, přesnost, nenápadnost, odolnost, ideálně s ručičkami a bez grafického spamu, který stejně nevyužiji. Nechtěl jsem ani vteřinovku či datum. Prostě ultra odolné a spolehlivé hodinky, které dělají jen jednu věc – ukazují přesný čas vždy a za jakýchkoli okolností.

Sbíral jsem tehdy tipy od fanoušků na facebooku (pro rozkliknutí diskuze klikněte na Fko či na komixovou bublinu s počtem komentářů):

 

Samozřejmě jsem tím hledáním otravoval i všechny naše partnery. Armed mi tehdy na pár týdnů zapůjčil automatické Maraton Diver´s Automatic GSAR, které mi sice moc nesedly, ale nadchnul mě jejich automatický strojek. Pokud je pravidelně nosíte, natahují se pohybem a vy tak nemusíte nic řešit a nehrozí vám, že hodinky chcípnou ve chvíli, kdy je nejvíce potřebujete.

Hledal jsem dál a na Helveti.cz narazil na Casia – model G-SHOCK AWG-M100B.

 

Už v první chvíli jsem tušil, že by to mohlo být ono:

  • Jsou solární.  Takže nemusíte řešit napájení, stačí běžné světlo.
  • Řízené rádiovým signálem. Tedy nemusíte řešit ani seřízení, ani odchylky, přesnost chodu je 1 sek./100000let. A dokonce neřešíte ani letní či zimní čas, který se mění sám. Zasáhnout musíte pouze v případě změny světového pásma, například při cestování. Pak stačí pár kliknutí a hodinky se přenastaví samy. Další kliknutí a pásmo se vrátí zpět.
  • Přitom jsou ručičkové, avšak bez vteřinovky. Vteřiny se odpočítávají na jednom ze 3 malých digitálních panelů.
  • Jsou celočerné a velmi nenápadné, výrazně bílé jsou jen ručičky.
  • Pokud bych přece jen potřeboval stopky, několik budíků a kalendář, tak jsou k dispozici na digitálních panelech, avšak nemlátí do očí a nepoutají zbytečně pozornost.
  • Jsou voděodolné do 200 metrů a navíc jde o řadu G-Shock. Takže mají snést i to nejhorší zacházení, tedy otřesy na střelnici, nárazy při pohybu v terénu apod.
  • A co si budeme povídat, prostě se mi líbily. Vypadají opravdu dobře. 🙂

 

Jediné, co mě odrazovalo, bylo právě to, že jde o model z řady G-Shock, tedy patrně o hodinky velké jak kráva, byť ne tak nápadné a výrazně sportovní, jako jiné G-Shocky.

Svoji volbu jsem konzultoval se zástupkyní Helveti, a když se mě pokoušela od tohoto modelu odradit, jásal jsem a tančil. Ve svém mailu mě totiž upozornila, že jde snad o nejmenší model z řady G-Shock (hurá!), který je opravdu celočerný a nevýrazný (hurrrááááá!!!), že se ve tmě špatně odečítají informace z digitálních displejů a že někomu to nemusí sedět… Mně to vše sedělo jako prdel na hrnec naprosto dokonale a za pár dnů hodinky byly doma. A byla to láska na první pohled! 🙂

 

Malé (na G-Shock, samozřejmě), lehoučké (váží pouhých 55g), nenápadné. Přesně to, co jsem dlouho hledal a potřeboval.

 

Od té doby, tedy už 8 měsíců, ty hodinky sundávám z ruky pouze ve dvou případech. Pokud si beru oblek – a tedy měním i hodinky. A pokud se sprchuji – jsou sice vodotěsné, ale vadí mi následný pocit vlhkosti pod náramkem. Jinak je mám na ruce za všech okolností a jsem stále velmi spokojen! Během koupání v moři jsem je měl na ruce kvůli zjištění odolností vůči korozi, proto na fotkách výše jsou tak špinavé – od soli. Po korozi ani stopa.

Zkoušel jsem najít nějaké stopy po používání, ale ty hodinky jsou stále jako nové. Jen pryžový náramek je mírně ošoupaný, což je při stálém nošení v podstatě samozřejmost.

Během těchto 8 měsíců jsem ty hodinky poznal celkem dobře, zmíním proto pár užitečných informací pro potencionální zájemce.

 

Funkce

Byť je tento model menší, než zbytek řady G-Shock, stále do té řady patří. To znamená, že má také dost různých funkcí, většinu kterých asi stejně nevyužijete. Jde o několik alarmů, funkci automatického zapnutí osvětlení při natočení ruky, programovatelný kalendář, stopky, časovač a světové časy.  K hodinkám dostáváte takovouto bichli v několika jazycích (čeština chybí). 

 

Nabíjení a výdrž

Nenabíjel jsem je záměrně zatím ani jednou, dobíjí se během běžného nošení. A nikdy se mi nestalo, že by se hodinky vybily. Ba co víc, nikdy jsem si nevšiml, že by jejich nabití kleslo alespoň o jeden stupínek. Stále mám ukazatel na H, tedy první level. Co se týče jednotlivých stupňů a doby nabití, chytrý rádce říká toto:

 

Přesný čas

Vůbec neřeším. V Česku se chytá radiový signál z německého vysílače, takže hodinky jdou vždy naprosto přesně (dle atomových hodin), přechod na zimní čas proběhl automaticky. Pokud se budete nacházet v nějaké skutečně georektální zóně (čti prdeli světa), kam nedosahují signály vysílačů, můžete hodinky dle potřeby přenastavit ručně. Seznam vysílačů včetně několika map jejich dosahů najdete v přiloženém manuálu.

 

Osvětlení

Probíhá dvěma způsoby. Jednak ručičky mají fotoluminscenční pigment a jednak je zde možnost osvětlení žlutou LED diodkou. Mimochodem, osvětlení je !nádherné!, bez legrace. Tlumené žluté světlo obarvuje solární panel a všechny vystouplé hrany do zlatavé barvy a vypadá to strašně dobře. Bohužel to nedokážu vyfotit a ani na internetu se mi nepodařilo sehnat žádnou rozumnou fotku. 

EDIT: Ozval se mi na facebooku fanoušek, který má úplně stejné hodinky. Také je zkoušel fotit a z asi 20 fotek pro vás vybírám 2 nejméně špatné 😀 K výdrži hodinek pak dodává: Pracuji v temném prostředí a hodinky jsou kolikrát bez zdroje světla i týden – to už pak klesne i o dva dílky, ale stačí to dát k nějaké žárovce a za chvíli je po problému. Takže tak 🙂

 

Doba svícení je stavitelná, lze vybrat mezi 1,5s a 3s. Ze začátku jsem měl nastaveno 1,5s, ale pokud se na hodinky díváte v polospánku uprostřed noci, tak to občas nestačí a musíte mačkat víckrát, než vám dojde, kolik je vlastně hodin. Alespoň to tak mám já… 😀 Tak jsem to změnil na 3s a jsem spokojený. K osvětlení se ještě vrátím později, protože to má několik věcí, které někomu nemusí vyhovovat.

 

Pohodlnost při denním nošení

Naprosto perfektní. Jak již jsem říkal, hodinky téměř nesundávám a během dne je ani necítím. U jiného modelu Casio se mi stávalo, že jsem ve spánku občas omylem zmáčkl nějaké tlačítko a tím třeba zrušil budík, či posunul čas do jiného časového pásma (a tudíž budík zvonil třeba o hodinu dříve/později), u těchto hodinek se mi to zatím nestalo ani jednou. Tlačítka jsou plochá a utopená v rámu, takže nepředpokládám, že by to mohl být častý jev.

 

Se pryžovým řemínkem taktéž nemám problém. Na ruce sedí dobře a během dne ho vůbec nevnímám.

 

V podstatě celý web Vybaven.cz je o hledání dokonalých kousků výbavy. Já jsem ty SVÉ hodinky našel, a pokud je nějak zničím či ztratím, pořídím si přesně tytéž. Avšak co sedí mně, nemusí sedět jiným lidem, proto zkusím shrnout věci, které by vám mohly vadit.

 

Nedostatky:

 

Špatná čitelnost digitálních displejů v příšeří a tmě

V místnosti osvětlené tlumeným světlem ty digitální obrazovky vypadají nějak takto. Pokud jsou ve stínu:

 

Pokud pootočím zápěstím.

 

Posuďte sami, jak moc by vám to vadilo. Hodinky mají osvětlení, avšak jde jen o malou žlutou diodu, umístěnou na šesti hodinách, která osvětluje jen ručičky a ciferník. V noci si tak nenastavíte budík či nepustíte stopky.

 

Luminiscence ručiček

To je v podstatě jediná věc, kterou bych si přál změnit. Fotoluminiscenční pigment nevydrží svítit celou noc a pokud potřebujete vědět přesný čas, musíte si posvítit. Kdyby na ručičkách byly tritiové kapsle, učurával bych štěstím.  

 

Lesklé sklíčko a tlačítka

Jde sice o model „Blackout“, ale sklíčko hází odlesky. Při vojenském využití vám to může dost vadit.

 

Víc asi k tomuto modelu nemám, o věcech, které člověku vyhovují téměř ve všem, se píše hrozně špatně. Samozřejmě se může stát, že za půl roku se mi z ničeho nic porouchají a Casio odmítne reklamaci. Pak tento článek doplním o nějaký ten update. Zatím jsem naprosto spokojený.

 

Dodat však musím alespoň pár vět o společnosti Helveti a jejich zákaznickým servisu.

Dva dny po doručení balíčku mi začal zvonit telefon, volalo neznámé číslo. Pro úplnost dodám, že to bylo den před mojí svatbou a přítelkyně zrovna v tu chvíli byla na cestě autem ke svým rodičům. Zvedám to.

Dobrý den, mluvím s tím a tím?

Já – Ano, poslouchám.  

Ze sluchátka se nejdříve ozve sotva slyšitelné představení, které jsem přeslechl a pak – Já nevím, jak Vám to vysvětlit! Víte, je mi to strašně líto a nechápu, jak se to mohlo stát…

V tu chvíli mi srdce spadlo někam hodně hluboko.

Rozklepaně se ptám, co se děje.

Hlas pokračuje – No, opravdu nevím, kdo udělal tu chybu…

Já naprosto vynervované skoro křičím do telefonu – CO SE STALO?

A v tu chvíli se ze sluchátka ozve – No víte, my jsme vám posílali balíček s hodinkami a teď se ukázalo, že nám tu zůstal ležet záruční lístek, tak Vám volám, že se moc omlouváme a že ho okamžitě posíláme v poštovní obálce, zítra byste ho měl mít.

Tak se dvěma infarkty a mrtvicí se sunu k zemi a ve sluchátku mi dál hučí, jak velká to je chyba a jak je to mrzí… 😀

Přátelé, máte sice super servis, hezky se staráte o své zákazníky, ale během té minuty jsem zešedivěl! 😀 Tak se tímto omlouvám pracovníkovi, který mi tehdy volal, za hlasité jednání do telefonu. 🙂

 

Když to tedy shrnu. Za plus minus čtyři tisíce dostanete pořádné G-Shocky, akorát ve zmenšeném a velmi nenápadném Blackout provedení. Se všemi možnými základními funkcemi, solárním pohonem a rádiem řízeným nastavením přesného času. S několika v podstatě zanedbatelnými mouchami, beru-li v potaz běžné EDC nošení a odmyslím-li nasazení ve válečném prostředí mezi nepřátelskými odstřelovači. Dle mého se jedná o úžasné hodinky, za které bych neváhal dát dvojnásobek, pokud by měly tritiové kapsle na ručičkách. Takže s čistým svědomím model Casio G-SHOCK AWG-M100B doporučuji. Jsem z nich nadšený.