Na našich stránkách jste si mohli přečíst velké představení značky Fallkniven a my na něj navážeme první z recenzí. Podíváme se na model F1, který byl fasován piloty švédské armády jako klasický nůž pro přežití. Je potom otázkou, zda je nůž nadále natolik legendární, jako si ho malujeme. Pochybnosti o kvalitě soudobé produkce Fallknivenu se nám při testu svým způsobem hořce potvrdily, ale o tom až v recenzi…

 

Hoďme teď za hlavu veškeré spekulace o klesající kvalitě této značky, které jsou běžným koloritem v jakékoliv diskuzi o „švédském“ Fallknivenu. F1 je pevný nůž menšího vzrůstu, který je určen pro klasické činnosti spojené s přežitím. Pokud je nějaký nůž označen jako „survival“, očekává se tak nějak automaticky, že zvládne to nejdrsnější zacházení a v kritické situaci nezklame.

 

Pokud by švédský pilot ztroskotal na území nepřítele a jediné, co mu na opasku zbylo, by byl tento skladný nožík, měl by být schopen s jeho pomocí (a znalosti S.E.R.E. samozřejmě 😉) přežít několik dní na vlastní pěst v utajení a v ideálním případě se dostat zpět ke svým jednotkám. Boj, jako aktivita s tímto nožem, je až eventualita někde na předposledním místě.

 

Délka čepele: 9,7cm
Celková délka nože: 21,0cm
Materiál čepele: Laminátovaná VG10
Materiál střenek: Thermorun
Šířka čepele: 4,5mm
Tvrdost čepele: 59HRC
Hmotnost (bez pouzdra): 150g

 

Pokud se na F1čku podíváte, zaujme vás především jednoduchost, kterou se vyznačuje většina Fallknivenů. Drop-point čepel, rovné ostří a jednoduchá gumová rukojeť s otvorem na šňůrku. Žádné zdrsnění pro palec, výrazná záštita, choil, serrator, falešné ostří, „ergonomické“ vybrání na rukojeti, šrouby, podivné otvory ani jiné blbiny, které vlastně nepotřebujete.

 

Pojďme se ale nejprve bavit o provedení a materiálech. Nůž F1 je po této stránce precizní – čepel je vyrobena do detailu přesně – žádná asymetrie, či stopy hrubého broušení.

Materiálem čepele je japonská laminátová ocel VG10, což je vlastně sendvič 3 vrstev 420 – VG10 – 420. Ocel 420 na bocích čepele je pružná (54HRC) a postará se tedy o potřebnou odolnost nože při hrubém zacházení. Uprostřed je ocel VG10, která je tvrdší (59HRC, a tím pádem i křehčí). Jediným úkolem VG10 je držet dobře ostří. Tyto vrstvy jsou viditelné okem především na spodní straně čepele u ručky a o jejich existenci vás také ubezpečí drobná linka zhruba 1cm od ostří, kde dochází právě k přechodu ze 420ky na VG10.

 

Rukojeť je z Termorunu, což je plast, který se vstřikuje přímo na trn čepele – je tedy pevně spojen s ocelí. Ani na samotném provedení rukojeti jsme nenašli žádné vady. Hrany jsou dobře opracované bez přesahů a stopy po formě, do které byl Termorun vstřikován.

 

Pojďme se teď podívat trochu detailněji na čepel. Tvarem jde o klasický drop-point, který se používá na většině survivalbushcraft nožích. Čepel má tloušťku 4,5mm, což je dost na to, aby se dala F1 použít na batoning, bobrování a případně i páčení.

 

Výbrus je zpočátku plochý, ale směrem k ostří přechází do konvexu zakončeného krátkou rovnou fasetou tvořící samotné ostří. Nejde tak o čistokrevný konvexní výbrus, protože ten by byl dotažen až do ostří.

 

Na nožích Fallkniven má tak konvexní výbrus spíše podpůrnou roli. Je pravda, že se díky tomu nůž snadněji brousí (nemusíte řešit jak udržet onu konvexní křivku) a můžete použít jakýkoliv diamantový či keramický kámen. Ona plochá faseta je potom velmi krátká a ostří tak stále využívá některé z výhod, které konvexní výbrus přináší (silnější a pevnější ostří při zachování dobrých vlastností v řezu). Co se týče provedení, tak nůž už od výroby holil, ačkoliv jsem si nemohl pomoc a ještě ho několik minut pečlivě leštil 🙂

 

Na horní straně čepele najdete rovnou plochu s nezaoblenou hranou – výrobce zde tedy myslí na použití s firesteelem.

 

Co se týče rukojeti, tak díky celkové velikosti F1 není úplně největší. Zpočátku jsem se toho bál, ale mohu říct, že i do mé ruky sedla velmi pohodlně. Překvapivá je především užitečnost zdrsnění na bocích plastové rukojeti, které velmi dobře funguje s rukavicemi i bez nich, a v ruce tak při práci vůbec nepociťujete žádný diskomfort.

 

Očko na konci ručky má potom ideální velikost pro použití s paracordem. Jelikož nůž není konstrukcí 100% fulltang, ale čepel je vytažena do trnu, který vede celou rukojetí a je zakončen plochým výstupkem na konci nože, nemáme o odolnosti F1 žádné pochybnosti. Zakončení trnu čepele můžete použít jako kladivo či jiný tupý nástroj.

 

K noži dostanete také pouzdro. V našem testu jsme měli to praktičtější – Zytelové. Je to klasické plastové pouzdro podobné kydexu, do kterého nůž pouze zasunete. Na pouzdru najdete jednu pojistku, která drží nůž uvnitř a bohužel neklade úplně dostatečný odpor, takže po obrácení vzhůru nohama a jemném klepnutí nůž sám od sebe vypadává. Toto Zytelové pouzdro lze nosit pouze ve svislé poloze na opasku, pro jinou polohu byste museli použít nějakou formu krkolomné improvizace.

 

Survival knife v české „divočině“

Pojďme tedy ven a zkusíme si, co Fallkniven F1 všechno přetrpí. Konvexní výbrus je sympaticky ostrý a nůž dostatečně pevný, takže jsem se nebál ho vyzkoušet při většině činností spojených s opracovaním dřeva. Jemné činnosti jako výrobu feathersticku, či porcování masa s nožem zvládnete snadno.

 

Precizně nabroušená F1 je v tomto směru obstojný názor, který je limitován pouze šířkou čepele – u feathersticku jde trochu moc do dřeva, okurku prakticky naštípete, při řezání kartonu budete bojovat spíše s odporem čepele vklíněné v řezu. Toto není v žádném případě výtka, to je vlastnost nožů, které sází spíše na odolnost, která vyžaduje silnější čepel, než na řezivost, u které má navrch naopak tenčí ostří případně agresivní výbrus.

 

Pokud se pustíte do sekání větví, zjistíte, že F1 není moc dobrý sekáč – přeci jen s váhou 150g a své délce tyto ambice asi ani nemá. Je tak tedy lepší případné větve přesekávat zatloukáním F1 palicí, tam si vede skvěle.

 

Přípravu dřeva na ohniště (štípání batoningem) tedy zvládnete snadno, limitování jste jen délkou čepele.

 

Rozdělání ohně pomocí hrany navrchu čepele a firesteelu šlo snadno, jiskry na čepeli nezanechaly trvalé stopy.

 

Pouzdro se v terénu také osvědčilo, na opasku o F1 prakticky nevíte a jeho výhodou je i to, že lze vložit do kapsy, takže o noži nemusí nikdo kromě vás ani vědět.

 

Na leštěné čepeli se rádi vytváří škrábance, takže po nějakém čase používání bude každý nůž nést nezvratné důkazy o tom, že ho na svých výpravách vůbec nešetříte.

Na ručku si opravdu nemůžu stěžovat – je pohodlná, do ruky mě ani při delší práci netlačí, nesmeká se a díky jejímu zploštělému tvaru máte nad nožem naprostou kontrolu. Je pravda, že plast je na několika místech lehce škrábnutý, ale to jde nejspíš za mnou 🙂 .

 

Kopie vs originál

Jeden ze zakladatelů Fallknivenu se nám svěřil, že je v současné době trápí problém s kopiemi podřadné kvality, které proudí nejen z Asie, ale už je najdete i v portfoliu ruských výrobců. Nemohli jsme tedy odolat a jednu takovou kopii jsme si za 15$ objednali. Nůž přišel v naprosto stejné krabičce jako originální Fallkniven, jen měl vnitřek bílou barvu (popisky ve švédštině i angličtině na obale byly samozřejmě plné chyb 🙂 ).

 

Po vybalení jsem měl zvláštní pocit, že ono falzifikování opravdu zašlo příliš daleko. Fejk se na 95% podobá svému vzoru a hrdě nese i stejná loga (včetně zmínky o VG10 :-D) a designové prvky. Nicméně těch 5% vás od nákupu hravě odradí.

 

Velikostí se oba nože malinko liší, především v poměru mezi čepelí a ručkou (fejk má delší čepel).

 

Největším rozdílem je výbrus, na fejku najdete klasický plochý výbrus bez náznaku konvexu nebo laminace – je to prostá 440C jednoduše nahrubo vybroušená z jednoho kusu.

 

Rozdíl, který potom odradí od nákupu je materiál ručky. Oproti originálnímu vstřikovanému plastu jde o prachobyčejnou gumu, která je na trn čepele jen natažená a zajištěná nýtkem (otvor pro šňůrku). Po odstranění kolíku celou ručku snadno stáhnete a překvapivě zjistíte, že se i fejk pokouší o full tang konstrukci.

 

Musím uznat, že jsme činským fejkem dlouho házeli, sekali a jinak prasili, což nás nesmírně bavilo. Ale ten mrzák prakticky nepovolil. Nezlomil se, ostří se ztupilo na 440 přiměřeně, ale vyštípalo se pouze drobně, špička přežila extrémní bodání a páčení do dubového kmene. Jedinou destrukcí bylo přetrhání gumové ručky, která se při sekání pod rukou různě kroutila a prakticky znemožňovala pohodlné použití nože k čemukoliv. Zkuste si na rukojeť kuchyňského nože navléknout tlustou vlněnou ponožku a něco nasekat…

 

Pouzdro je potom také prostou kopií, ačkoliv je masivnější a v detailech humpoláčtější, tak funguje stejně. Paradoxní je, že fejkové pouzdro nelze použít s originálním nožem… Za nás tedy vyhozených 15$, ale minimálně důkaz toho, že v tomto ohledu originál přináší určitou přidanou hodnotu.

 

A teď přijde ten prů*er!

F1čku jsme od Fallknivenu dostali cca před 4 měsíci. Od té doby ji používám spíše okrajově, řekl bych, že se mnou strávila venku dohromady třeba 1,5 týdne. Nic extra, ale o to byl náš společný čas intenzivnější. Až minulý týden jsem se rozhodl pustit do recenze a udělat pár finální fotek. F1čku jsem zabodl do smrkového polínka. A znova. A znova. Uvolněné třísky jsem mírným pohybem do strany podebral, vyštípnul a odhodil. Čtvrté bodnutí, nůž proniká dřevem cca 1cm a ozve se lupnutí. Nepáčím, nůž vytahuji a prohlížím… SHiiiiT?!?!?%!?%

 

Jasně, zlomit špičku na noži není problém. Ale zlomit ji při pořizování fotky do recenze se mi ještě nepovedlo. Bodnutí fakt nebylo silou, ale asi jsem měl smůlu a něco zapříčinilo boční tlak na materiál mezi vlákny dřeva (suk tam vyloženě nebyl) a nůž byl bez špičky.

 

OK, stane se, „tak si to přebrus a dej pokoj“, řekli byste. To by ale na internetu nesmělo být podobných stížnosti tolik. Dejte hledat „fallkniven F1 fail“ a uvidíte. Na survival nůž trochu smutné množství negativních zkušeností zákazníků, kteří kvůli podobnému problému značku zavrhli. Napsal jsem tedy Fallknivenu, abych se jich zeptal. Náš rozhovor se zakladatelem Peterem Hjortbergergem přikládám níže:

 

  1. Uznali byste takto zlomenou špičku při reklamaci zákazníkem?

Špičku ani ostří nekryje žádná záruka, pakliže není zřetelné, že došlo k výrobní vadě přímo v oceli, což se dá snadno zjistit. Nemělo by smysl poskytovat záruku na špičku či ostří, které se opotřebovávají a používáním ničí. Umíme ale špičku obnovit, což děláme zdarma na nožích, které nenesou známky příliš drsného zacházení

  1. Kolik zlomených špiček na nožích F1 evidujete?

Nejsem si jistý, ale možná tak 1 nebo 2 každý rok. V poměru k 10 000 prodaných kusů je to ale zanedbatelné. A jak jsem řekl, je snadné to opravit.

  1. Pokud je F1 designován jako survival nůž souhlasil byste s tvrzením, že náš test nešel za limity předpokládaného použití?

Jelikož víme, že tenká špička poskytuje nejlepší vlastnosti pro práci se dřevem, tak jsme se rozhodli zvolit toto řešení, které poslouží uživateli nejlépe. Určitě můžeme špičku udělat mnohem silnější a potom by se nikdy nezlomila. Ale nikdy jsme takovou žádost od zákazníků neobdrželi, spíš naopak – lidé si přejí štíhlou špičku prostě proto, že funguje lépe při práci se dřevem. A pokud se už nějaká nehoda stane, stačí použít jemný diamantový kámen, který doporučujeme všem.

OK, tato problematika má vždy dvě strany. Buď uznáme tvrzení výrobce, že nůž vyrobí se špičkou pro jemnou práci se dřevem. Zákazník ji bude s radostí používat, ale pokud se to zákazníkovi nebude líbit, tak si ji odlomí, přebrousí a pak už se mu nebude mít co ulamovat. Potom jsme asi nůž nepoužívali adekvátně a je naše blbost, že ke zlomení špičky došlo.

Druhou variantou je přiznat si, že na noži může být něco špatně. Proč se jemná špička zlomí? Protože je třeba z velice tvrdé a tím pádem křehké oceli? To VG10 určitě je. V oblasti špičky už jsou pryč obě vrstvy pružnější 420 a tvrdá ocel VG10 tak snadno praskne. Toto přiznání by ale znamenalo, že buď musí výrobce uznat svou chybu a předělat špičku nože, či rovnou zvolit naprosto jiný materiál, ze kterého je nůž vyroben. Proto je asi snazší tvrdit, že to takto lidé chtějí a prodávat odlamovací survival nůž. Na rozdíl od stěžovatelů v internetových diskuzích se mi po dobu testu nevyštípalo ostří, takže je otázkou, nakolik je celá peripetie náhoda a nakolik nezvratný dopad změn ve výrobě Fallknivenu.

Resumé

Fallkniven F1 mi je velmi sympatický, ale jedno je jasné – nejde o nůž pro začátečníky. Musíte už vědět, co od nože čekáte, a jak s ním vzhledem k použité oceli delikátně zacházet. Jde o menší prakticky fulltang nůž na jakékoliv výpravy do divočiny. Širší čepel se hodí pro hrubou práci se dřevem, ale díky chytře řešenému ostří můžete z nože vyždímat i zajímavé vlastnosti při řezu.

(Poznali byste, že tady už je špička přebroušená? Trvalo mi to asi 20minut pomocí diamantových kamenů Lansky)

Je tu ale pár slabin. Pouzdro není úplně variabilní a nůž v něm drží spíše silou vůle. Na leštěném povrchu se vám rychle vykreslí mapa škrábanců. A poslední věc je ta peripetie kolem špičky – pokud chcete jemnou špičku na vyřezávání uměleckých objektů na konce turistických holí, tak se vám bude eFko líbit, ale pokud chcete nůž na přežití, na který se budete moci spolehnout, budete se slzou v oku asi podle výrobce špičku ihned po nákupu odlamovat a přebrušovat. Tak jen abyste s tím počítali, až budete za nůž platit 4 tisíce.

Nůž Fallkniven F1 z VG10 se zytelovým pouzdrem seženete na českém trhu za cenu kolem 3,5 – 4,5 tisíc Kč. Samozřejmě narazíte i na jiné verze – černěnou čepel, barevnou rukojeť, kožené pouzdro, PRO edici či nůž v provedení z výborné oceli 3G. Pokud byste chtěli nůž přímo od výrobce, můžete si ho objednat na stránkách fallkniven.com, kde najdete užitečný konfigurátor – nůž vás i s poštovným vyjde stejně jako dražší kousky v ČR, ale máte na výběr všechny dostupné verze (pouzdra pro leváky, gravírování).