Při výběru bot do terénu nelze minout pojem Vibram. Někdo chápe Vibram jako synonymum pro kvalitní a odolnou podrážku (odborně podešev, ale mluvme lidsky 😉 ), někteří si zase pod tímto slovem mylně představí materiál, ze kterého se podrážky vyrábí. V dnešním článku se tedy podíváme, co Vibram ve skutečnosti je a co může za jeho popularitu.

  

 

Od tragédie k celosvětovému úspěchu

Co si tedy pod slovem Vibram představit? Je to jméno gigantické firmy zabývající se výrobou podrážek. Název společnosti je odvozen od zakladatele a vynálezce první horolezecké boty s gumovou podrážkou – Itala jménem Vitale Bramani.  Bramani byl členem italského horského spolku a v roce 1935 vedl expedici do Italských Alp na Mount Rasica. Horolezci v té době nosili na první část výstupu boty s koženou podrážkou probitou kovovými hřeby, která byla dobrá na měkkém povrchu, ale klouzala na kamenech. Ve vyšších polohách tedy přezouvali na obuv s plstěnými podrážkami, které měly minimální izolační schopnosti a snadno navlhly. Bramaniho výprava skončila tragédií, když expedici přepadla sněhová bouře a šest Bramaniho přátel zemřelo kvůli podchlazení a omrzlinám. Jedna z příčin neštěstí byla právě špatná obuv.

Po této tragédii přemýšlel Bramani, zda by jeho přátelé přežili, kdyby měli jiné boty. Naskytla se tedy otázka čím nespolehlivé podrážky nahradit. Nový materiál musel svého majitele ochránit před vlhkostí a chladem a zároveň být dostatečně přilnavý na kamenitém povrchu. Nakonec Bramani  adoptoval vynález Charlese Goodyeara – vulkanizovanou gumu.  Roku 1937 byla patentována první podrážka značky Vibram s názvem Carrarmato. Vznikly tak první boty s gumovou podrážkou, určené speciálně pro horolezce.

 

Roku 1945 Vibram otevírá v Itálii první továrnu, ale značka se proslaví až o devět let později, kdy tým italských horolezců zdolá horu K2 v botách s podrážkou Vibram.

 

Firma se tak dostává do veřejného podvědomí a s nárůstem počtu turistů se zvyšuje i popularita značky. V roce 1969 se na podrážkách pro horské boty poprvé objevuje žlutá osmihranná placička, která se postupem času stala logem firmy.

 

Současnost

V současnosti Vibram dodává své podrážky stovkám výrobců ve všech možných odvětvích, od pracovní až po sportovní a módní obuv. Továrny Vibramu se nacházejí na čtyřech kontinentech a v Číně je navíc velké výzkumné centrum, odkud firma chrlí do světa další a další verze podrážek.

 

V roce 2015 spustila firma Vibram projekt Sole Factor. Vibram objíždí velké sportovní události (zejména v Itálii, ale už byli i ve Francii nebo Německu) se speciálně upraveným kamionem, do kterého můžete přinést své staré boty (i ty, co původně podrážku od Vibramu neměly). A přímo na místě vám na ně profíci z Vibramu připevní na počkání novou podrážku s vlastnostmi odpovídajícími vašim požadavkům.

 

Kromě podrážek si můžete od Vibramu pořídit i hotové boty, i když se nejedná zrovna o standardní obuv. Nyní už světoznámé Fivefingers odstartovaly celosvětové šílenství kolem barefoot obuvi. A látková vázací obuv Furoshiki také nezapadá do škatulky „obyčejných bot“.

 

Tyto boty jsou ale pro Vibram spíše jen doplňkovou záležitostí a hlavní příjmy plynou z prodeje podešví dalším firmám.

 

Vibram není materiál

Na závěr si neodpustím ještě jedno upozornění, nebo snad vyjasnění. Jak bylo v článku řečeno, Vibram je pouze název firmy. Nejedná se o označení konkrétního materiálu a nenese tedy žádnou informaci o vlastnostech podrážky. Pod hlavičkou Vibram se můžou schovávat jak vojenské boty, s extrémně odolnou a přilnavou podrážkou, tak bačkory na doma (ano i k nim Vibram vyrábí podrážky, stejně jako třeba k dámským lodičkám). Přesto ale poměrně často slýchávám prohlášení typu „Mám boty s vibramem, takže jsou lepší/lehčí/odolnější než boty XY“. Takové prohlášení je ale nesmyslné, protože slovo Vibram vám zaručí jen původ podešvi, nikoliv její vlastnosti. Samozřejmě, že je tato značka jistou zárukou kvality, ale při srovnávání s jinou značkou je třeba vždy porovnávat konkrétní typy podešví. A také vzít v úvahu jejich zamýšlené použití. Pokud vezmete lehoučkou běžeckou botu do skal, tak vás ani magický Vibram nezachrání od rozdrbané podrážky.