V životě každého chlapa nastává určitý okamžik, společný pro všechny. Okamžik, kdy se ráno probudí s jednou jedinou myšlenkou. Usmívá se u snídaně na manželku, odpovídá cosi dětem. Ale stále myslí na to samé. A pak o samotě, když bude mít chvíli klidu, odhodlaně se posadí k počítači, aby si to konečně přiznal – Nutně si musím koupit kuši!

 

A teď vážně.

Kuší různých typů se v Česku a na Slovensku prodá ročně několik tisíc. Většinou jde o nepoužitelný šrot, nebo totálně předimenzované krávy, a střílí se z nich někde na chatě za barákem. Takové střílení pochopitelně není žádnou zábavou, a tak po pár víkendech, kdy se k tomu nutíte víc a víc, ve snaze odůvodnit si zbrklou koupi, ty kuše končí na zdi, pod gaučem, ve skříni. A následně, po pár letech sušení, na inzertních serverech. Kde nejčastější důvod prodeje je právě – stříleno 20/30/50 rán, nějak mi to nejde, není kde střílet a blablabla.

Podívejte se sami, toto jsou citace z bazoše, hezky pod sebou, inzeráty za poslední 3 týdny:

“prodam jako novou kus asi ctyrikrat pouzitou”

“excaluber cup temer novy”

“Kuše kladková Guiilotine 185lb/400fps nová zabalená, nevhodý dárek , kuše je uplně nová , s veškerým příslušenstvím”

“Prodám kuši Barnet 125lib duvod prodeje neumím střílet:)”

“Kuše, kuse Guillotone m 370fps, Stáří 3 roky, vystřeleno 3x”

“Prodam malo použitou reflexní kuši,končim s tim,par šipu k tomu”

“Prodám reflexní kuši 175lbs, málo střílená.”

“Prodám kuši Barnett Ghost 400 včetně Bipod Kuše je málo použivaná.Vše v TOP stavu.”

“Kladková kuše Blade. Koupená cca před 3 roky. Téměř nepoužívaná. Je v perfektním stavu.”

“Kuše Mankung MK-150A2 150lb. Dvakrát vystřeleno. Záruka do července 2024”

 

Takto, prosím, fakt ne.

Jak tedy ano?

O tom právě bude tento seriál článků, který se postupně rozroste o spoustu přidružených témat s jediným cílem – ukázat každému klukovi se snem o kuši, že to lze dělat jinak. Nemusí střílet sám někde na zahradě. Kuše může být celoživotním koníčkem, náročným sportem, skvělým relaxem. Ale i novým impulzem, který do vašeho všedního života přinese adrenalin, napětí, a také pár skvělých přátel.

Sám jsem takto před rokem začínal a měl jsem obrovské štěstí  – povedlo se mi dostat do naprosto fantastické komunity kušostřelců, kterým tímto seriálem z celého srdce děkuji a pokusím se předat alespoň základy dál, svým čtenářům.

 

V Česku a na Slovensku totiž existuje vše, o čem by se vám mohlo zdát – podmínky pro tréninky, pravidelné kušostřelecké závody. A také skupina špičkových střelců, patřících mezi naprostou světovou elitu. A kdokoli z vás se k nim může kdykoli přidat, zasoutěžit a naučit se něco nového. Jenže o tom skoro žádný začátečník ani netuší. Což bych nyní rád zkusil změnit.

Tento první díl bude především pro ty, kdo zatím ještě neudělal chybu a nekoupil si kuši dle vlastního uvážení, obvykle mylného. Pokud přece jen už (bohužel) něco máte, hodně přínosné pro vás pak budou hlavně díly následující.

Kde začít, co si koupit?

Ze všeho nejdříve je nutné říct to nejdůležitější – NEKUPUJTE SI KLADKOVOU KUŠI JAKO SVOU PRVNÍ!!!! 🙂

A teď pojďme to projet postupně. Jaké tedy vůbec kuše bývají. Přistupuji v tuto chvíli k vám jako k absolutním laikům a vynechávám všechny možné specialitky typu Talisman Crossbows, kde jsou ramena poháněna nitropístem. Nebo třeba kušogatling, který nedávno představil Jörg Sprave. 😀

 

Pojedeme hezky od základů.

 

Pistolové kuše

Pistolové kuše jsou něco jako avokádové latté nebo ananasy na šunkové pizze… Z nějakého důvodu se to stále dělá, ale proč, proboha?! Zkrátka, pistolové kuše jsou takovou čivavou ve světě kušostřelby. Drobné, smutné, zbytečné, poruchové něco, co se hodí jen do baráku. 🙂

 

 
Jedinou výhodou jsou cena a rozměry. Pistolovou kuši si pořídíte za pár korun, příslušenství ještě levněji. Rovnou si dokupte par tětiv, protože se velmi rychle opotřebovávají a servisovat omotávku fakt nemá smysl. Šípy jsou většinou plastové výlisky a střelba (nebavím se teď o skutečně PŘESNÉ střelbě) je možná do nějakých cca 10 metrů. V reálu to pak vypadá nějak takto.

 

A tady si musíte říct, zda vám to opravdu stačí, nebo byste přece jen rádi zkusili skutečnou střelbu ze skutečné kuše.

 

Kladkové kuše

Opačný extrém. Vyrobit kvalitní, spolehlivou a výkonnou kladkovou kuši je mnohonásobně náročnější a dražší, než vyrobit kvalitní reflex. Nicméně obchody a inzertní servery jsou plné levných kladkových kuší, vychvalovaných do nebes. Jak je to možné?

 

 
No… Není.


 

Většinou jde o plastové čínské výtvory s brutálním výkonem a ještě brutálnějším názvem. Které vám dost pravděpodobně jednou mohou bouchnout do obličeje. Jenže vy to nezjistíte, protože po několika desítkách výstřelů takovou kuši prodáte. Nebo se o to alespoň pokusíte. Jako stovky lidí před vámi. Jasně, na trhu jsou relativně kvalitní modely od Mankungu, pár nějakých těch slušných Barnettů s cenovkou kolem 20 tisíc. Ale. Je tu jedno ALE. Silná kladková kuše totiž klade obrovské nároky i na zkušeného střelce, natož na začátečníka. I za předpokladu, že investujete vyšší desítky tisíc do opravdu spolehlivého a osvědčeného modelu, vždy tu bude jeden problém: Brutální energie.

Moderní kladkové kuše jsou stavěny především pro lov. Tedy pro 15-20-50 výstřelů ročně, ale tak, aby šíp měl co nejplošší dráhu letu a zvíře nestihlo zareagovat na zvuk vypuštění šípu. Kuše tak jsou čím dál víc předimenzované, nadupané na maximum technologických možností a posílající šíp směrem k terči s neuvěřitelnou energií. Jenže vy ji musíte nějak zastavit. Lovci je jedno, jak hluboko se zabodne do země šíp po tom, co proletí skrz zvíře. Vy byste to ale řešit měli. Nejde tedy poskládat terč ze starých krabic. Musí být opravdu velmi kvalitní. Pokud terč minete, musíte počítat s tím, že šíp se v lepším případě zaryje do země po letky a poškodí se (zvolíte-li správné umístění terče), případně odletí na X desítek až stovek metrů dál. Tudíž musíte VELMI důkladně promyslet, kde vlastně s takovou kuší budete střílet. 

Poznámka pod čárou: Se silnou kladkou nemáte šanci zúčastnit se žádného závodu českého poháru. Stejně tak nejspíše neprojdete limitem pro mezinárodní HDH IAA. Jde tedy o kuši výhradně na lov, v Česku zakázaný, či střílení na zahradě.

No a samozřejmě obrovské energie také velmi zatěžují samotnou kuši. Opotřebení se obvykle začne projevovat už po pár dnech střílení. A to i při důkladném mazání omotávky a lan. 

 

Střelba z extrémně silné kladky pak připomíná přesýpací hodiny. S každým výstřelem máte méně a méně času. Buďto do chvíle, kdy vám kuše bouchne do obličeje, nebo do chvíle, kdy bude potřeba objednat nová lana a tětivu (nebo alespoň její omotávku). A tady se zastavíme a trochu to rozebereme.

Nezáleží na tom, jak skvělý kauf se vám podařil a jak moc levně jste sehnali super kvalitní kladku na bazoši. Lana a tětivu si vždycky musíte koupit nové. To znamená, že za nějakou tu nejlevnější, naprosto šmečkovou sadu zaplatíte 1500-1700 Kč plus poštovné. Bowpress, ve kterém byste stáhli kuši pro pohodlné a bezpečné prohození lan, asi doma nemáte. Tudíž kuše musí do servisu. Poštovné sem, poštovné tam, plus úhrada práce servisního technika. To je dalších 1000-1500 Kč, minimálně. Tedy pokaždé, když se opotřebuje cokoli na kuši, vy jen platíte, platíte a platíte. A to jsem teď zcela vynechal servisní práce na časování kladek, aby kuše vůbec střílela kam má. Což bude jednou za čas potřeba, zvlášť v případě nekvalitních lan, co se během střelby rychle vytahají. Asi už tušíte, proč jsou inzertní servery plné nabídek na “téměř nepoužívané” čínské kladkové kuše po 50-100 výstřelech za pár korun? Je daleko snazší takový krám prodat dalšímu neználkovi, než se o kladku dlouhodobě starat. 

Další věc – chraň vás ruka Páně, abyste z kladkové kuše vystřelili naprázdno, případně použili moc lehký, moc měkký, či trochu poškozený šíp. Nebo zvolili špatný končík. Kuše se v takovém případě pravděpodobně rozloží na součástky. Levné plasťáky dokonce nenávratně. Například jako tato Cobra Siege 300. A ano, měla, samozřejmě, pojistku záchytu tětivy pro případný výstřel naprázdno. Ale ta obrovská energie ji prostě při nárazu roztrhala.

 

No a samozřejmě stojí za to zmínit také třešničku na pomyslném dortu – chybnou manipulaci. Pokud totiž laik omylem strčí palec či rovnou kus dlaně do cesty tětivy, v tom lepším případě si zbytečnou součástku čistě usekne. V tom horším pak dojde k tak zvanému deglovingu. Co to znamená, pochopíte okamžitě, když si uvědomíte, že “glove” znamená anglicky “rukavice“. Doporučuji negooglit. Zvlášť při jídle. 

Stále ještě máte touhu pořídit si kladku nejasného původu z druhé ruky za super cenu na bazoši? Směle do toho! Pošlete pak fotky, udělám z toho další článek. 😀

Nicméně jsem toho názoru, že kladková kuše, natož silná lovecká, je naprosto nevhodná jako první pro začátečníka. Jako třetí, čtvrtá, po pár letech zkušeností, proč ne. Tou dobou už budete přesně vědět, co chcete a proč. Ale ne ihned.

Co tedy má smysl pořizovat laikovi jako první kuši na vyzkoušení, občasné střílení, ale třeba i na pozdější účast na nějakých těch hobby závodech?

 

Reflexní kuše

S reflexy je to na první pohled dost jednoduché. Jakoukoli údržbu si uděláte na koleni sami. Výměna ramen a tětivy, kompletní rozborka na součástky a případný servis jsou otázkou několika minut. Navíc volba opravdu dobré první kuše by se dala shrnout v podstatě jednou větou – kupte si nějaký Excalibur v rychlostech kolem 330-360 fps.

 

 
Ať už někde z druhé ruky najdete starší verze Matrix/Buldog, případně koupíte v obchodě novější Micro. Nikdy neuděláte chybu. Největší peckou pak pro vás bude letošní novinka, model Wolverine, věnovaný oslavě 40 let od založení firmy. To je vyloženě Mercedes mezi reflexními kušemi. Jako nouzovka poslouží ještě například Cub či GRZ. Silnější jsou opět naprosto zbytečné, ty reálně nevyužijete a spíše se toho budete bát a trápit se.

Tedy bavíme se o kuších s cenovkou kolem 14-18 tisíc v základu, ke kterému postupně budete dokupovat vylepšení dle potřeby a dle růstu vašich zkušeností a znalostí. Wolverine v Česku vyjde cca na 26 tisíc, to už je ale naprosto jiné střílení.

Obrovskou výhodou je možnost jakýchkoli úprav, tuningu, ladění apod. V podstatě jakákoli úprava, která vás jen napadne, je na kuších Excalibur možná. Například takto vypadá můj závodní speciál na bázi Matrixu.

 

Kdežto kolegové mají o něco dospělejší hračky. Asi chápete, proč se kušařům na mezinárodních soutěžích přezdívá Machine Gunners. 😀

 

Vynikající střelec Luboš Beláček dokonce staví i toto. Ano, je to soutěžní kladková konverze na bázi reflexního Excalibur GRZ2. Od kterého tam zůstala jen pažba, ale aspoň něco. 🙂

 

A další výhodou je, že pokud vás to nebude bavit, prodáte to daleko snáz, než nějaký čínský noname. Kuše Excalibur totiž mají doživotní záruku a jakékoli vady ramen apod řeší v podstatě na počkání, na základě jednoho mailu s fotkou. Velká část Excaliburů se dokonce ani neobjevuje v inzerci, kušostřelci si je přehazuji sem a tam mezi sebou.

Prostě a jednoduše, kuše Excalibur je to nejlepší, co si můžete koupit jako svou první kuši. A pro mnohé je to následně láska na celý život.

 

Jen se prosím vyvarujte novince pod názvem Mag Air. Jde o celoplastovou “jebku”, se kterou toho moc nenaděláte v budoucnu. Nevyměníte rail za custom apod. Navíc už jsou zaznamenány případy prasknutí na půlky kvůli silnějšímu utažení jisticích šroubů.

 

Nemáte-li tolik peněz a i přesto byste chtěli pořádnou kuši, ZATÍM ještě stále existuje jedna poměrně dobrá varianta pro začátečníky. Jmenuje se Jandao Chace Wind 150. Jde o menší, slabší a docela lehoučkou kuši, s několika nedostatky, ale i se spoustou výhod. Rozebereme to na mém kousku. 

V základu je to relativně hlučná kuše s velmi tuhou spouští. Díky své nízké váze se trochu hůř fixuje na terč. Ale stačí pár drobných změn a vše je jinak. Stačí omotat páskou nášlap a odtlumit ramena pomoci Bowjax MonsterJax a EX-Shox tlumičů. Na spodek kuše namontovat malou RIS lištu z Aliexpressu a na ní hodit kterýkoli levný bipod. Pomůže to jak pro střílení ze stolu, tak i vestoje, kdy bipod zatíží předek a výrazně zkulturní chování v postoji. 

 

Výsledkem je pak velmi levná, ale naprosto vynikající za svoje peníze kuše, která má dost energie pro přesnou střelbu klidně i na 40 metrů. Na tvrdou spoušť si časem zvyknete a jiná negativa tam prostě nejsou. Například na některé přátelské hobby závody neberu ani svůj soutěžní custom na bázi Excaliburu, ale právě Chace Wind, a bohatě, opravdu bohatě to stačí. 

 

Chace Wind také není nijak přehnaně silná, 150 lbs jsou tak akorát, zvlášť pro začátečníka, takže nenatrápíte se tolik ani při natahování, ani při případném servisu. Shodit tětivu je otázkou několika vteřin. Nicméně to asi jen tak nebudete potřebovat. Za rok střílení jsem ještě ani jednou nepotřeboval měnit ani omotávku, stále drží ta původní. Nová tětiva navíc stojí kolem 200 Kč, takže je zcela na vás, zda se budete učit motat omotávky sami, nebo ojetou odložíte do šuplíku a nasadíte pak rovnou novou.

V čem je háček?

V tom, že Jandao už kuše nevyrábí a na trhu tak jsou pouze zbytky z doprodeje. Nicméně v době psaní článku, v březnu 2023, jich je stále dost jak po eshopech, tak i po bazarech. Ceny se pohybují od 2500/3000 Kč za použitou, do 5000 Kč za novou se vším příslušenstvím. Prostě ideální hračka pro ty, kdo si nemůže dovolit ihned “dospělou” a osvědčenou kuši.

 

 

Určitě se budete ptát na jiné čínské výrobky s cenovkou do 10K, kterých je na trhu plno. Všechny ty Jaguary, reflexní Barnetty apod.

 

 
Jasně, také to není špatná volba, ale asi žádný z těchto modelů nedosahuje takové přesnosti, odolnosti, spolehlivosti a pocitu “skutečné” kuše, jako Chace Wind. Nicméně, na zahradu to stačí a pak si případně koupíte něco lepšího. Ale jak už jsem říkal, úplně nejlepší je našetřit si na Excalibur.

Pro dnešek zatím asi stačilo. V příštím díle rozebereme naprosto nutně potřebné a absolutně zbytečné příslušenství. Najdete ho tady: Díl 2. – přehled nejnutnějšího a nejzbytečnějšího příslušenství.

Zatím pište své dotazy a jízlivou kritiku dolů do komentářů, a hlavně vstupujte to nově vznikající FB skupiny, věnované výhradně kušostřelbě s výrazným přesahem do 3D turnajů – KUŠOSTŘELBA CZ/SK. Jsou tam ti nejlepší střelci na světě (a já… 🙂 ). Aktuálně třeba dva vicemistři světa a jiní borci, které běžný smrtelník dokáže porazit leda tak sekerou zezadu, ale ve střelbě ani omylem. 

 

Vladimír Lazarev, za neocenitelné pomoci Daniela Mrázka a Luboše Beláčka (šesté a druhé místo na Mistrovství světa 2022).