Dnes pro vás máme pořádnou pecku, výsledek spolupráce Kena Oniona a CRKT – mačetu s poetickým názvem ChanceInHell.

 

Posledních 10 let mě nenechával klidným nožík Outcast, který Ken Onion navrhl pro Kershaw. Několikrát jsem byl odhodlán si ho objednat, ale vždy si řekl, že ho ve skutečnosti nepotřebuji a nevyužiji. A tak dlouho jsem váhal, až ho stáhli z výroby.

 

Když jsem pak viděl Chanceinhell, nebylo co řešit. Je sice delší a čepel je z uhlíkové oceli místo D2, ale jak se říká, nemáte-li pokojskou, š***jte zahradníka nedá se nic dělat.

 

O co vlastně jde? Chanceinhell je slušně nabroušené 500gramové prasátečko, s pouzdrem pak váží 680g. Měří celkových 450mm, z toho 310mm tvoří čepel z uhlíkové oceli 65Mn zakalené na 53-56HRC a potažené černou barvou. Mačetka je velmi dobře zpracovaná, nenašli jsme žádné výrobní chyby typu špatného výbrusu. Ale i kdyby to nějaké byly, je to vlastně zcela jedno. Ve chvíli, kdy Chanceinhell berete do ruky, zůstává jediná myšlenka – Musím s tím do něčeho seknout! 😀

 

Což je samozřejmě záměr výrobce. Mačetka je předurčená k drsnému zacházení a ocel 65Mn ho zvládá naprosto bez problémů. A to jak při sekání suchého dřeva.

 

Tak i čerstvého.

 

K čemu to je? Samozřejmě k ničemu! V českém prostředí mačetu nepotřebujete. Stejně jako tomahawk, taktický batoh, svítilnu s dosvitem přes kilometr a další hračky, po kterých ale i přesto denně toužíme. Parafrázuji-li známý vtip, jsem dospělý, svéprávný jedinec, plně uvědomělý svých činů a opravdu tu kvadrokoptéru mačetu potřebuji! 🙂

Chcete příklad ze života? Maty, člověk s americkou vysokou školou za zády, expert na data a jejich analýzy. Ve chvíli, kdy dostal tu mačetu do ruky, rozhodl se zahrát si na Predátora v džungli a dvě hodiny prosekával všechny popadané stromy v okolí.

 

To je snad v každém chlapovi. Nebo jste jako malí nesekali klackem kopřivy kolem baráku? 🙂 Ale když už jste dospělí, s obyčejnou sekerou vás to prostě nenapadne. Musíte k tomu mít nějaký ten psycho nástroj.

 

Rukojeť je vyrobená z gumy s protiskluzovou texturou. A opravdu neklouže, ať už s tou mačetkou prasíte jakkoli. Jen si dejte pozor, pokud máte menší ruce. Rukojeť je dost velká a nemusí sednout každému.

 

Zmínit musím i pouzdro.

 

Na první pohled celkem kvalitní, avšak s mírným nedostatkem. Jisticí pásky u rukojeti se překrývají, proto je téměř nemožné je zacvaknout jednou rukou, máte-li pouzdro zavěšené na opasku.

 

Pásky toho také moc nezajistí, mačetku můžete vytáhnout i bez jejich rozepnutí. Stačí sklopit jeden z nich směrem dolů.

 

Doporučuji proto ten jeden ihned po zakoupení odstřihnout. Opravdu tam jen překáží.

 

Opaskové poutko je velmi povedené a umožňuje snadné navléknutí na opasek, bez nutnosti jeho vytažení z kalhot.

 

Černění mizí z ostří po prvních 5 minutách práce.

 

Na většině čepele však zůstává a před rezavěním asi ochrání. Nicméně ani místa bez černění moc nekorodují, například toto je stav po dvouhodinovém kácení vlhkých popadaných stromů a následném třítýdenním ponechání v pouzdře.

 

Za 1662,-Kč u výhradního zástupce CRKT v ČR firmy Trapper (KLIKEJTE SEM) získáte odolný nástroj, o který se opravdu nemusíte bát při nějakém tom prasení v lese. Kvalita zpracování a celkový dojem z něj je daleko lepší, než například u levnějších mačet od Cold Steelu, u kterých mi vadí “výbrus” připomínající nevybroušený výpalek a drsný povrch rukojeti.

A rozhodně se jedná o lepší produkt než zoufalé paskvily od Gerberu. Například tento nám nedávno ukázal náš fanoušek na FB.

 

 

Nejsem si moc jistý, zda vám mačetka CRKT Chanceinhell nějak výrazně zvýší šance v pekle, avšak na zemi si s ní užijete spoustu legrace. 🙂