Dnes si představíme a otestujeme reflexní opakovací kuši se zásobníkem Ek Archery Cobra RX Adder.

 

Historie

Ek Archery Research je relativně mladá značka nizozemské společnosti Bau Lian B.V. Založil ji v roce 2015 pan Matt Liu jako evropskou divizi zavedené značky Poe Lang Archery Enterprise, která od roku 1986 vyrábí lukostřelecké vybavení, luky a kuše na Taiwanu. Stejně jako nedávno testovaný taiwanský Man Kung, který vyrábí kuše a příslušenství pro další značky a dodavatele jako Center Point, Bear Archery, je Poe Lang dodavatelem kuší a příslušenství pro značky jako Ek Archery, Beast Hunter, Carbon Express, Killer Instinct,…

Poe Lang je rozsáhlá firma, schopná vyrábět většinu komponentů in-house. Ať již se jedná o kompozitní ramena, lisované plastové části, CNC obráběné hliníkové součásti, lakování, waterprinting nebo kompletní výrobu hliníkových a karbonových šípů.

Mezi nejpovedenější, nejspolehlivější a prodejně nejúspěšnější modely Ek Archery patří bezesporu modely z řady Cobra. Jedná se o sérii menších hobby kuší napínaných systémem spodní páky se silami nátahů 90 a 130 lb. V posledních evolucích pak i s kladkovým systémem s nátahovou silou 150 lb v podobě modelu Siege 300. Velkým komerčním úspěchem je pak kombinace reflexního typu Cobra RX 130 lb se systémem zásobníku na šipky Adder. A přesně tento model si představíme blíže v našem testu.

 

 

 

Ek Archery Cobra RX Adder

Sestavení

Kuše Vám přijde úhledně zabalená s veškerým příslušenstvím, nutným nářadím (imbusové klíče) a dle návodu jí složíte za několik málo minut. Nasazení lučiště, na kterém je již nasazená tětiva trvá kolem jedné minuty. Pouze nasadíte, prostrčíte čep a zajistíte jej červíkem. Pak zbývá nasadit zásobník Adder, pouze nasunout zarážky v přední části a v zadní části dotáhnout šroub. Na zásobník pak rychloupínáním osadit kolimátor, nasadit pažbu typu AR a máte hotovo. Tak je to jednoduché. Můžete jít střílet. Za jednoduchost a rychlost +1.

 

Vzhled

Jak již bylo zmíněno výše, Ek Archery Cobra RX Adder technicky i vzhledově vychází z jeho předchůdců. Tedy z typu Ek Archery Cobra R9 a RX s nátahovými silami 90 a 130 lb, představených poprvé v roce 2018 (R9). Základem je kuše střední velikosti, na půl cesty mezi pistolovými kušemi a loveckými/sportovními kušemi. Mezi palnými zbraněmi by byla na úrovni samopalu. Ten potom připomíná i opticky.

Pro porovnání český samopal CZ Scorpion Evo 3 S1

 

Kuše oproti standardní Cobře přidáním zásobníku pro šipky Adder výrazně zmohutněla, tím moc krásy nepobrala a o jakékoliv eleganci lze hovořit jen stěží.

 

Vše je podřízené jednoduchosti výroby a funkčnosti. Základním rysem kuší řady Cobra je nátahová páka v jejich spodní části. Ta se vyklápí směrem dolů a dopředu. Společně s pohybem páky se přes přepákování pohybuje šasím kuše kupředu celý spoušťový mechanismus včetně záchytu a vodícím railem. Úplným otevřením páky dojde k jeho zachycení o tětivu v přední části kuše. Stlačováním páky zpět pak dochází k natažení kuše do pozice pro střelbu. V zavřeném stavu pak páka slouží jako předpažbí kuše. Velmi zajímavý, ale nikoliv nový nebo vlastní nápad.

 

Historie technického řešení

Podobné řešení bylo v historii k vidění již mnohokrát. Třeba na švýcarské high-end kuši SCM Twin Bow II Six Pack Riser.

 

Oproti jednoduchým a dostupným kuším Ek Cobra šlo o naprostý opak, tedy high-tech kuši, ať už se jednalo o kvalitu použitých materiálů, design, jednoduchý a elegantní vzhled anebo více něž šestinásobnou cenu oproti testovanému Adderu. Rozdíl byl i v samotném systému nátahu. Pohyb pákou probíhal stejně, tedy vyklopit dolu a směrem dopředu. Ale páka vyklopila celou hlavu, kterou zdvihla a posunula vzad, kde zaklesla tětivu za záchyt. Vracením páky do původní polohy docházelo k návratu hlavy do přední části a samotnému natažení kuše.

 

Celé natažení tak zabralo zhruba 3 vteřiny. Včetně založení šípu, zamíření a vystřelení šlo vystřelit kolem 6 ran za minutu, tedy rychlý systém s vysokým výkonem.

Kuše pracovala s relativně krátkou nátahovou délkou 7,76“, ale velkou nátahovou silou 397 lb a systémem šesti kladek. S lehkým šípem 350 grainu (22,7 gramu) dosahovala rychlosti 350 až 370 fps, což jí v té době řadilo k těm nejrychlejším kuším na trhu. S těžkým šípem 506 grainu (32,8 gramu) měla ještě rychlost 300 fps a energii 137 joule. Dostřel byl uváděn se standardní tovární optikou bez náklopu více než 90 metrů.

 

Podobný systém, byť v jednodušší formě používala i ruská kuše ATAMAN Meduza.

 

Kde si ale vzala Cobra inspiraci a možná tento systém přímo kopíruje je ruská kuše Strizh Strelets. Jde o identický systém nátahu, kdy pohybem páky dolů a vpřed popojíždí celý záchyt rámem kuše dopředu kde zachytí tětivu a pohybem páky zpět jí napne. Kuše byla patentovaná a vyráběná Andreiem Averinem v ruské Tule od roku 1982. V základu již byla osazena odnímatelnou ramenní opěrkou, kvalitním spoušťovým mechanismem a systémem nátahu spodní pákou. Byla opět vyrobena z kvalitních materiálů (ocel, dural) a úchopové části ze dřeva jí dávali velice pěkný a elegantní vzhled.
Ramena měla tuším nátah 120 lb, ale byla stavěna až pro nátah 400 lb!

 

 

Konstrukce

Cobra Adder až na systém nátahu spodní pákou a zásobník na šipky nepřináší v zásadě nic revolučního. Jde o jednoduchou reflexní kuši s jednodílným sklolaminátovým lučištěm o různých nátahových silách. Tedy koncept, který Barnett použil již před 50ti lety, a ze kterého nejen asijská produkce kuší čerpá dodnes. Pro zjednodušení je rameno již osazeno v drobném plastovém lučišti, kde je dotaženo přítlačnou destičkou a šroubem, který je zakápnut závitovým lepidlem už z výroby.

Toto jednoduché lučiště, hlavu pak jednoduše vložíte do rámu kuše a dotáhnete. Součástí celku jsou i ramínka s gumovými dorazy tětivy.

Nákončí ramene mají nově drážku nejen pro tětivu, ale i pro servisní stringer pro snadnější sundání, nasazení a servis tětivy. +1

 

Hlava i tělo kuše jsou plastové. To je u této cenové relace pochopitelné a tyto materiály využívají i kuše vyšších cenových hladin a výkonů. Problémem je, že pokud vezmete za rameno, má tendenci se v uložení hýbat. Na přesnost to nemá zásadní vliv, ale je to věc, která by stála za to vylepšit. -1

 

Tělo kuše je z valné většiny plastové, a funguje jako rám a vodící kolejnice, pro kluzný systém, který je veden ve dvou vnitřních drážkách v plastovém těle kuše, po kterých se posouvá kupředu k tětivě celek záchytu včetně plochy railu. Záchyt, plocha railu, přepákování a páka samotná jsou pak vzhledem k silám na ně působícím a možnému opotřebení kovové. +1

Nátahová páka slouží zároveň jako úchop pro přední ruku při střelbě. +1

Větší vzdálenost úchopu od samotného railu je i bezpečnější pro pohyb ruky a prstů mimo tětivu kuše. I tak je kuše vybavena malými ochrannými křidélky proti vsunutí prstů do dráhy tětivy. +1

Páka ve své zadní spodní části obsahuje ozub zámku, ten se při zaklopení zachytává do vnitřku pistolové rukojeti, kde se zaklesne za válečkový čep. Pro opětovné vyklopení je potřeba v tomto místě zmáčknout pojistku tak, abychom mohli páku znovu vyklopit a natáhnout tětivu.

Detail zámku má vůle, mele se a chrastí. Ale největší problém představuje moment, kdy natahujete, tlačíte na páku kuše zpět, dorazíte jí na pistolovou pažbičku a zámek nezachytí… Pokud v tem moment povolíte stisk, páka se plnou silou vymrští a může dojít k nepěknému zranění!

Proto vždy, když páku dorazíte, mírně s ní zamelte, aby ozub s jistotou zaskočil za čep a pak pomalu uvolňujte tlak na páku. Za mě nejproblémovější detail kuše, který by měl být v dalších evolucích kuše zdárně vyřešen. Ještě jednou na tohle pozor pro všechny! -1

Pistolová pažbička kuše je stejně jako celá kuše z tvrdého, neměkčeného plastu. -1

Ale ergonomicky padne velice dobře do ruky. A stejně jako předpažbí má zdrsnění pro jistější úchop. +1

 

Spouštový mechanismus je klasický, se záchytem tětivy zespodu. Spoušť je překvapivě konzistentní, nejmenší naměřený odpor byl 4,4 lb, nejvyšší pak 5,6 lb, jinak z 10ti pokusů byl nejčastější údaj 4,5 lb. Průměr ze všech pokusů pak 4,76 lb, tedy 2160 gramů. Spoušť má krátký a čitelný chod a je velmi příjemná. Jazýček spouště je pěkně zpracován, s pohledným odlehčením a pěknou povrchovou úpravou. Jen se v nenataženém stavu mírně viklá. Celkově pak spoušť vnímám jako velmi příjemné překvapení. +1

 

Pojistka je pak automatická. Společně s blokováním natažení prázdné kuše pomocí háku Adderu (viz níže) jde o dobrá opatření, která zvyšují bezpečnost kuše pro uživatele. +1

 

Přítlak šípu zde není řešen klasickým ocelovým přítlakem jako u ostatních kuší řady Cobra, ale obstarává jej výše uvedený hák Adderu (opět viz níže). +1

Na schránce spouště je u standardních modelů Cobra osazena lišta pro montáž optiky. U Adderu chybí a osazení optiky se přestěhovalo na přímo na samotný zásobník Adderu, do jeho zadní části. Jedná se o krátkou R.I.S. lištu o šíři 22 mm, na kterou je ideální osadit kolimátor. Jakákoliv optika větší délky pak výrazně ztěžuje vkládání šipek do zásobníku. -1

 

Samotný Adder je geniálním počinem německého kutila, vynálezce, střelce a showmana Jörga Spravea. Ten se na svém youtubovém kanále The Slingshot Chanell zabývá stavbou nejrůznějších zbraní, praků, luků, kuší, harpun včetně jejich netradičních vylepšení. Většinu věcí vyrábí ze dřeva a překližky jako prototypy. Ty nejzajímavější, nejfunkčnější a finančně nejperspektivnější se pak dostávají i do sériové výroby u různých výrobců, což je i případ Adderu.

 

Jde o jednoduchou schránku, do které se šipky k tomu určené vkládají seshora otvorem ve tvaru samotné šipky. Šipky nasedají na sebe a Adder jich pojme až 6 kusů. V přední části zásobníku se nachází duralový eloxovaný hák, který přitlačuje šipky na rail a funguje jako podavač šipek na rail i jako přítlak šípu zároveň. Jeho odklopením můžete vkládat další šipky do zásobníku, jeho spuštěním se znovu opakuje proces přítlaku. Šipka je vložena nad tětivu, pohybem railu a záchytu vpřed šipka přejede tětivu a přeskočí jí, v ten moment zachytí záchyt a tětivu a šipka je před tětivou připravena k vystřelení. Po vystřelení poslední šipky pak hák netlačí na šipku, ale na samotný rail. Při otevření páky dopředu pro další zachycení se zarazí o tětivu. Kuše tedy bez šipek nelze natáhnout a funguje nejen jako signalizace prázdného zásobníku, ale i jako bezpečnostní pojistka proti výstřelu naprázdno nebo proti vkládání šipek do natažené kuše. +1

 

Samotný zásobník Adderu nasadíte za několik málo vteřin. Vpředu na railu jsou dva plechové zobáčky, na které směrem dozadu celý Adder nasunete. V zadní části jej jen přitáhnete šroubem z boku do schránky spouště. Jednoduché, funkční, chytré. +1

 

Slabinou je ale právě nasunutí v přední části. Protikusy z lakovaného ocelového plechu po sobě kloužou a tak se celý Adder může hýbat o několik milimetrů vlevo-vpravo od osy kuše. To se pak projeví i na přesnosti, protože se spolu s Adderem pohybuje i optika, která je na něm uložená. Problém jsme v rychlosti vyřešil olepením zobáčků několika vrstvami elektrikářské pásky. Je měkká, neklouže a pomůže zamezit pohybu zásobníku a optiky. Další z věcí, na kterou by se měl výrobce zaměřit do budoucna. -1

Další menší nevýhodou je pak nedostupnost tětivy pro její mazání právě kvůli zásobníku Adderu. -1

 

Na kuši je od výrobce osazen jednoduchý průhledový kolimátor, já použil aftermarket jednobodový bateriový tubusový kolimátor UTG s červeným a zeleným podsvícením záměrného bodu a rychloupínací pákou. Kolimátor je, stejně jako výkony kuše vhodný na vzdálenost do cca 25 metrů, je nenáročný na obsluhu a správný eye-relief chytí rychle každý střelec. +1

 

Kuši zakončuje výsuvná pažba typu AR. Má slušný rozsah délkového nastavení, lícnice je z obou stran mírně vystouplá, velice dobře sedí a je vhodná pro pravý i levý úchop. +1

 

Jinak jde o poměrně špatně zpracovanou pažbu, která má velké vůle, hýbe se a chrastí. Vedle vůle Adderu vpředu, zámku záchytu páky jde o největší slabinu kuše. Opět by nebylo od věci zadní část pažby vylepšit a zpevnit. -1

 

Ke kuši jsem měl balení 12 ks carbonových 7,5“ šipek o průměru 7 mm a celkové hmotnosti 195 grainů (údaj výrobce). Jsou osazeny dvěmi 2“ letkami modré barvy. Šipky létají překvapivě dobře a přesně. I na 25 metrů se s nimi nechá nastřílet pěkný obrazec. +1

 

Technické údaje udávané výrobcem:

Rozměry
Délka 54,6 cm (21,5 inch)
Váha 3,1 kg (7 lbs)
Délka nátahu 7,5 (inch)
Nátahová síla 130 (lb)
Rychlost 190 gr šípu 270 (fps)
Kinetická energie 41,7 (joule)

 

Hodnoty naměřené při testování:

Rychlost 189 grs šípu 256 (-5) (fps)
Kinetická energie 35,8 (joule)
Hlučnost (dB) (189 gr) 84 dB
Soustřel 3 šípů na 15 metrů s oporou Ø 38,8(mm)
Soustřel 3 šípů na 25 metrů s oporou Ø neměřeno
Soustřel 3 šípů na 50 metrů s oporou Ø neměřeno
Odpor spouště Ø 4,76 (lb) 2 160 (gramů)

Střelba

Hned zkraje, zásobník Adder vám umožní rychlou střelbu více šipek za sebou, což je jedinečná vlastnost. Obsah zásobníku, tedy 6 šipek je možné vystřelit mířenou střelbou za méně než 36 vteřin a to s velice pěknou přesností viz fotka na 10 metrů. +1

 

Následný výstřel je pocitově hlučnější právě kvůli jeho zakončení nepříjemným kovovým cinknutím (volné díly, které chrastí – uložení Adderu, spodní nátahová páka v zámku, zadní výsuvná pažba). S nadsázkou jsem kuši překřtil na „Chřestýše“.

Reálně je však úroveň hluku samotné kuše nízká, v průměru 84 dBa ve vzdálenosti 1 metr vedle kuše (teplota 24°C, vlhkost 50%, mírně větrno). To je dáno relativně malými energiemi kuše a tím pádem i nižšími celkovými ztrátami, ať už ve formě vibrací nebo hluku.

 

Nátahová páka slouží zároveň jako úchop pro přední ruku. Vzhledem k tomu, že je níže než samotná kuše, je úchop příjemný, pozice těla je více zavřená a nechá se velice dobře zapřít loket v bok, takže je střílení zároveň i velmi stabilní. +1

Vzhledem k nižší úsťové energii a osazení pouze kolimátorem jsem zvolil netradiční vzdálenost pro test přesnosti a to na 15 metrů. To je právě hraniční vzdálenost, kdy jsem okem posazoval tečku kolimátoru na střed terče. S malou optikou 4×32 jsem pak podobných soustřelů dosahoval i na 25 metrech, ale jak již bylo řečeno, nabíjení Adderu je přitom velmi náročné.

Adder samotný mírně zhoršuje přesnost oproti standardní jednoranné Cobře právě svojí konstrukcí – nepevným osazením v přední části, z toho plynoucími výchylkami optiky nebo nestejným založením šipky. -1

Ale i tak zůstává přesnost pro hobby střelbu do 25 metrů více než dobrá. +1

Nejlepší soustřely na 15 metrů s oporou, vždy jde o tři šipky.

Dvě série z celkových pěti měli rozteč 22 mm.

 

Nejhorší série měla rozteč 60 mm, běžně pak 45 mm.

 

Průměr z pěti tříranných sérií pak činí necelých 39 mm. Tedy soustřely do průměru skleničky velkého panáka na 15 metrů. To není úplně špatné. +1

To co Adder ztrácí na přesnosti, to hravě dohání na zábavnosti střílení. A to je i jeden z hlavních důvodů jeho oblíbenosti mezi širokou veřejností.

Nízká cena, snadná dostupnost, levné doplňky a náhradní díly a především hravost. Z kuše lze snadno nastřílet desítky ran. Na dětském dni jsem s dětmi nastřílel přibližně 130 ran jako by se nechumelilo.

Každý si může vystřelit sérii 3 nebo 6 ran, můžete střílet na přesnost nebo i na rychlost. Scénářům se meze nekladou. Výhodou je, že do soutěžení mohou s malou dopomocí zasáhnout i ti nejmladší. Většina dětí za mé asistence snadno zasahovala středy FITA terčů 3 x 20 cm na vzdálenost 10 metrů. Z celkového možného skóre ze tří ran 30 bodů dosahovaly 29-30 bodů.

 

Tak jako mojí prostřední dceru Františku (15 let) minule nadchl Barnett WildCat (už jej má v pokoji), tak malý Adder tentokráte nadchl nejmladší Bětku (8 let).

Někde je kuše (tam kde je to zákonem dovoleno) používána i k lovu drobné zvěře. S loveckým hrotem tak lze zlikvidovat škodnou například v podobě potkanů nebo ulovit zvěř o velikosti králíka, zajíce či bažanta.
Vzhledem k nižší kinetické energii a rychlosti na maximální vzdálenosti do 20 metrů. S přihlédnutím k reakčnímu času zvěře jde o mezní vzdálenost, aby byl zásah skutečně jistý.

Níže přikládám tabulku energií šípových střel nutnou pro jisté a etické skolení dané zvěře.

 

I přes nevelkou kinetickou energii jde stále o zbraň, jež je schopna usmrtit i člověka. Proto buďte opatrní při manipulaci s kuší, při jejím nabíjení i při střelbě. Dbejte bezpečnostních pokynů v návodu výrobce a předvídejte situace při střelbě.

Střílejte do míst, kam vidíte a kde nikdo není, kde nemůžete nikoho ohrozit. Pokud střílíte s přáteli, ať vždy stojí za vámi i pro případ technické závady kuše.

Terčovnici je pak ideální umístit před mez nebo kopec.

Vždy na terč nasazujte a miřte odspodu nahoru k terči.

To je jistota pro zachycení šipky pro případ minely nebo selhání zbraně.

I přes malou kinetickou energii mají šipky vzhledem ke svému malému průměru relativně velké průřezové zatížení a snadno pronikají měkkými materiály. Do málo naplněných terčovnic nebo měkkých figur zajedou téměř celé. Často tak dojde k poničení nebo očesání letek. Proto doporučuji mít terčovnici dobře napěchovanou nebo utaženou strečovou fólií či lepenkou. Vhodné je také střílet na více míst najednou, aby nedošlo k vytvoření díry, do které šipky zalétnou příliš hluboko.

Velmi vhodné jsou i gumové terčovnice pro lovecké hroty – kostky, které tyto šipky dobře zastavují.

 

Měření

Na měření rychlosti jsem použil hradla Caldwell Ballistic Precision.
Šípy použité pro měření byly 7,5“ 189 grainu.

Střelbu s oporou na 15 metrů jsem prováděl vsedě, ze střelecké stolice Caldwell Matrix. Celkem 5 sérií po 3 ranách Vždy 3 rány do jednoho místa na terči, rozptyl měřen posuvkou v mm, největší rozteč opsané kružnice. Zaznamenán nejlepší výsledek (22 mm na 15 metrů) a nejhorší výsledek (60 mm na 15 metrů) průměr ze všech soustřelů (38,8 mm na 15 metrů).

Hluk jsem měřil hlukoměrem Steinberg Systems SBS-SM-130C. Vždy 1 metr vedle kuše v úrovni kladek, mikrofonem směřujícícm ke kuši. Opět 5 pokusů. Zaznamenán nejvyšší výsledek 84,5 dBa a nejnižší výsledek 82,9 dBa, průměr ze všech měření byl pak 84 dBa. Teplota 24°C, vlhkost 50%, vítr 16 km/h.

Odpor spouště jsem měřil váhou odporu spouště Trigger Pull Scale, 8 pokusů, zaznamenán nejvyšší (5,6 lb) a nejnižší výsledek (4,4 lb), průměr ze všech měření ( 4,76 lb).

 

Závěr

Ke Cobře RX Adder jsem se snažil přistupovat jako vždy co nejobjektivněji, ale i tak jsem byl naplněn jistým despektem. Celoplastová konstrukce, tvrdé plasty, tlak na levnou výrobu,…

V tomto jsem se nemýlil a kuše mě, co se kvality výroby, slícování, materiálů a jednotlivých částí nepřesvědčila o opaku.

I přes některé nedotažené věci – uchycení Adderu nebo výsuvná pažba nebo i některé potencionálně nebezpečné věci – (ne)zachycení zámku nátahové páky, se kuše jeví jako dobře fungující a zábavný celek. Vzhledem k pořizovací ceně je zajímavou volbou pro hobby střelce, pro střílení s rodinou na zahradě nebo s přáteli. Uplatnění by mohla najít i jako zbraň pro obranu domácnosti nebo pro příznivce survival a preppingu pro lov drobné zvěře.

Výhody spatřuji v jednoduchosti, nenáročnosti na údržbu, vzhledem k malým nátahovým silám i v dlouhé životnosti ramen nebo tětivy. Dále k relativně nízké pořizovací ceně, levným a dostupným doplňkům nebo aftermarket úpravám.

 

Klady

+ jednoduché složení
+ jednoduchá a spolehlivá konstrukce
+ rychlé natažení kuše
+ snadnost nátahu
+ dobrá spoušť
+ možnost vystřelit více ran v krátkém čase
+ zábavnost
+ nízká hmotnost
+ stabilita
+ dobrá přesnost
+ dostupná cena

 

Zápory

– vzhled
– tvrdé plasty
– viklající se lučiště
– špatný přístup pro mazání tětivy přes Adder
– vůle na uložení Adderu v přední části
– vůle nátahové páky
– občasné nezachycení háku zavření nátahové páky
– chrastící výsuvná pažba
– omezená možnost osazení optiky

 

Celkové hodnocení 70/100

 

 

 

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Daniel Mrázek.

 

Nezapomeňte vstupovat do nově vznikající FB skupiny, věnované výhradně kušostřelbě s výrazným přesahem do 3D turnajů u nás a ve světě – KUŠOSTŘELBA CZ/SK

 

Zdroje fotografií a videí:

archiv autora

https://www.ek-archery.com

https://www.poelang.com

https://www.afg-obrana.cz

https://www.czub.cz

www.youtube.com

https://www.shutterstock.com

www.forrest-home.ru

www.arrowinapple.com

https://grabcad.com/library/twinbow-crossbow-1