Pistole Ideal Conceal ještě ani není na trhu, ale už se stala jednou z nejkontroverznějších zbraní současnosti. Čím si Ideal Conceal takovou pozornost vysloužila? Je totiž navržená tak, že ve složeném stavu připomíná chytrý telefon.

 

S nápadem na „smartphone gun“ přišel Kirk Kjellberg z Minnesoty v restauraci, když si dítě u vedlejšího stolu všimlo, že má u sebe zbraň. Kjellberg měl sice svoji zbraň schovanou, ale při vstávání od stolu se pistole částečně odhalila. Dítě si jí v tu chvíli všimlo a hlasitě na to upozornilo. Kjellbergovi pochopitelně nebylo příjemné, že se na něj najednou kouká celé osazenstvo restaurace a tak začal přemýšlet, jak by zbraň lépe ukryl před zraky veřejnosti.

Výsledkem je dvouhlavňový derringer v ráži .380, který se dá složit tak, že z dálky vypadá jako smartphone.

2

 

Jedním stisknutím pojistky se pak dá Ideal Conceal přeměnit v palnou zbraň osazenou svítilnou a laserem.

3

 

Velmi brzy po odhalení Ideal Conceal se velká část americké společnosti rozdělila na dva nesmiřitelné tábory. Jedni považovali Ideal Conceal za geniální nápad, který umožní i „kravaťákům“ nosit zbraň, aniž by si toho kdokoliv všimnul. Druhý tábor zase začal vykřikovat hesla o nemorálnosti takové zbraně a věštil budoucnost plnou dětí, které se zabily, protože si jen chtěly hrát s telefonem rodičů, a hromad nevinných zastřelených, kteří si jen chtěli policii natočit na telefon, ale policista měl dojem, že vytahují zbraň. A co teprve teroristi, kteří propašují takto maskovanou zbraň na letiště?

Tak tedy zpátky na zem. Každému rozumně uvažujícímu člověku musí být jasné, že obavy skupiny č. 2 jsou přinejmenším zcestné. Jak se změní situace ohledně bezpečnosti dětí, pokud bude zbraň vypadat jako smartphone? Buď nechávám zbraň volně přístupnou dětem anebo ne. A v tu chvíli je jedno, jestli zbraň vypadá jako pistole, telefon, nebo gumová kachnička. Zodpovědný rodič poučí děti o tom, jak se mají chovat, pokud najdou zbraň (a pravděpodobně jim bezpečným způsobem ukáže svoji zbraň i když bude vypadat jako telefon) a pak ji stejně nenechává volně se povalovat na dostupném místě. Nezodpovědný rodič, co nechává zbraň ležet tam, kam mu zrovna upadla, bude mít dítě postřelené tak jako tak, protože děti zkoumají neznámé předměty, ať už vypadají jakkoliv. Děti zabíjí zvědavost a přístup ke zbrani, ne její vzhled.

Co na to řekne policie? Určitě jste v médiích zaznamenali minimálně jeden případ, kdy se řešilo, že policista zastřelil neozbrojeného člověka, protože si myslel, že zbraň má. V našem článku jsme se snažili poukázat na to, že situace nemusí být tak jednoduchá a někdy opravdu není lehké rozpoznat, jestli podezřelý opravdu drží zbraň nebo ne. Ideal Conceal rozhodně nebude této situaci prospívat, ale také se nedá předpokládat, že by krvelační policisté pobíhali s rudýma očima po ulicích a stříleli do každého, kdo bude mít u sebe telefon. Nejpravděpodobnější situace, kdy může k takové záměně dojít, je když už vás policista kvůli něčemu zastavil. A v tu chvíli je čirý nesmysl hrabat se v kapsách a něco z nich vytahovat, aniž by o tom měl policista přehled. Pokud nemáte dost rozumu, nebudete poslouchat policistu a budete strkat ruce tam, kam nemáte, tak vás může zastřelit i kvůli tomu, že jste si v zimě chtěli vytáhnout z přihrádky v autě čepici. Takže stejně jako s argumentem ohledně dětí jsme u toho, že nezáleží na vzhledu zbraně, ale na tom, aby se používal selský rozum.

A co hrozba zneužití v rukou teroristů? Zaprvé má Ideal Conceal jako každá zbraň kovové díly, takže s ní neprojdete přes detektory kovů. Z blízka je navíc jasně rozpoznatelné, že to telefon není, už jenom proto, že nemá žádný displej a ve spodní části to má dvě velké díry. Takže propašovat to někam, kam se se zbraněmi normálně nesmí, nebude možné. A už jenom z podstaty této zbraně je použití teroristy absurdní. V dnešní době, kdy mají teroristé k dispozici automatické zbraně, výbušniny a několikatunová vozidla, který z nich by si vzal dvouranný derringer bez mířidel, určený jen na krátkou vzdálenost? Takového teroristu by asi ostatní poslali domů s titulem „budižkničemu roku“, aby přemýšlel o svých životních rozhodnutích.

Abychom se ale Ideal Conceal jenom nezastávali, zas tak originální a geniální vynález to také není. Existuje řada zbraní, které jsou (méně či více povedeně) uzpůsobené ke skrytému nošení. Například v rozloženém stavu Ideal Conceal silně připomíná Taurus 180 Curve.

4

 

Stejně tak najdete hromadu zbraní, které jsou dělané tak, aby vypadaly i při pohledu z blízka jako nějaký jiný předmět.

 

A stejně jako Ideal Conceal i tyto zbraně jsou spíš jen „vychytávka“, kterou chcete do vitríny anebo se s ní chlubit kamarádům, ale při tréningu a sebeobraně by vás asi příliš nepotěšila.

Propagační video se nás sice snaží přesvědčit o opaku…

 

Ale dva výstřely jsou opravdu málo. A na pohodlný úchop to také příliš nevypadá.

6

 

Navíc se musíte v krizové situaci potýkat s jedním „extra“ úkonem a tím je rozložení zbraně. To může být sice jednoduché, ale je to krok, který vám při útoku ubere drahocenné vteřiny a pokud nemáte rozkládání zbraně opravdu dobře nadrilované, nemusí se vám to na první pokus v návalu adrenalinu povést.

I přes tyto nedostatky má Ideal Conceal údajně přes 12 000 předobjednávek. A to ještě nikdo neví, jak je zbraň spolehlivá a vlastně ani pořádně neviděl tuto zbraň funkční. K dispozici jsou pouze plastové prototypy vytisknuté na 3D tiskárně a pár sekund záběrů ze střelnice.

 

Co si o Ideal Conceal myslíte vy? Napište nám do komentářů.