Sekery FISKARS určitě nemusíme zdlouhavě představovat. Odolné (ano, někteří jste se nám už chlubili zlomenou fiskarskou, nejsou kouzelné:D), univerzální a efektivní.

 

Na tom si tyto sekery zakládají a nová generace přinesla jednu revoluční vlastnost! Na todle, tedy zapomeňte:

 

O čem mluvím? Novou FISKARS sekeru už si nikdy takto neodložíte do špalku. Prostě jí tam nezaseknete. Rozhodně ne, tak jako dřív. Ptáte se, čím to je? Je to tím, že FISKARS představil nový tvar hlavy včetně ostří. Tyto inovace zvyšují efektivitu seku, ale vedlejším účinkem je tato otravná vlastnost.

 

Není to ale náhodou k něčemu dobré? No jasně, že je! Teď už vám jen těžko zůstane sekera zaseklá ve dřevě tak, že jí budete muset pracně vypáčit, nebo špalek otočit a třísknout s ním na reverse (sekera dopadá první). Pokud dřevo „nepukne“ ostří se odrazí. Pokud dřevo pukne a sekera se zaštípne, jde obvykle velice snadno vypáčit, protože je skřípnutá jen ve dvou bodech. Nicméně většinou sekera hladce projde a není potřeba nic řešit.

 

Záleží ale, co chcete přeštípnout:) Někdy se to holt nepovede…

 

Celkově jsou sekery více klínovité. Ostří není tak vysoké, za to je broušeno na celkem nízký úhel. Z toho podle mě vyplývá i fakt, že se sekery rychle tupí, u těch větších potom najdete i doslova zamačkané ostří (u větších seker působí opravdu masivní síla při dopadu a pokud trefíte suk, tak to odnese ostří). Každopádně je výbrus méně dutý, než u starších sérií.

 

Na sekerách je nanesen speciální nátěr, takže už nejsou černé, ale stříbrné. Výrobce tomu říká prémiový vzhled, já říkám, že ta barva jde hned dolů a budete ji mít na většině polínek:)

 

Topůrko dostalo parádní vylepšení a to je pogumovaný oranžový konec s texturou, takže se nesmeká – v holých rukách ani v rukavicích.

 

Pro srovnání staré topůrko uprostřed:

 

O těchto novinkách najdete vše v tomto videu:

 

Jaké jsou modely nových FISKARSek?

Bavíme se jen o sekerách na štípání. Tak tady máme dva základní modely. Ty jsou vhodné na běžnou práci a podle své síly si vyberete buď X21, která je lehčí:

 

Nebo stejně dlouhou X25, která má pouze jinou, těžší hlavu:

 

Pokud si je srovnáme se starou fiskarskou, která už má to nejlepší za sebou, tak je vývoj na první pohled vidět:

 

A potom tu máme doplňkové modely. X11 na třísky, pro ženy, děti nebo na opravdu drobné štípání. Každopádně kvůli tomu „nezasekávání“ se třísky musíte naučit štípat trochu jinak:

 

O trochu větší X17, která je lehčí a na přištípnutí pár menších polínek stačit bude:

 

A potom gigantickou X27, kterou vytáhnete jen na ty největší špalky. Síla je opravdu zdrcující, někdy se mi ani nechtělo věřit, co ta sekera dovede.

 

A pokud byste to všechno chtěli vidět za pohybu, tak tady je video srovnávající jednotlivé modely:

 

Resumé

Sekery hodnotíme tedy dobře, je to opět krok vpřed. Zvyknete si na to, že sekera nebude zaseklá ve špalku, ale bude v obale viset na hřebíku na zdi, občas ji přebrousíte, a svou práci odvede. A jsem si jistý, že jí odvede lépe a s menší námahou než starší generace:)

PS: K testování jsme za odměnu dostali i velkou sapinu, na kterou jsme už recenzi psali. Sekery mají sice pogumovanou a texturovanou rukojeť, ale sapiny zůstaly úplně stejné – hladké a kluzké. Díky rozšíření na konci se držet chvilku dají, ale pokud projdou podobnou inovací, bude to už možná stát i za řeč.

  

Pokud chcete, můžete se podívat na recenzi Fiskars háku a kleští, malé a velké sapiny, malé a velké mačety či se rovnou podívejte na velký souhrn o produktech Fiskars WoodXpert.