Tato recenze lékárničky miniAFAK od Aegis Teamu vznikala zhruba měsíc, během kterého jsme vše níže napsané postupně ověřili na dvou kusech, které jsme měli k dispozici. Jeden jsem dostal od S-Gear, druhý autor této recenze zakoupil spolu s velkým AFAKem a veškerým doporučeným obsahem. Můj miniAFAK nyní cestuje na další testy, takže se jistě dočkáme i dalších názorů. Teď už předávám slovo autorovi, který touto recenzí odstartuje dlouhodobou spolupráci s webem Vybaven.cz. VL

Kompaktní pouzdro pro základní výbavu první pomoci (tzv. mini trauma kit) vyvinutý Akademií AEGIS jsem si vyhlédl a posléze zakoupil z několika důvodů, anebo přesněji z několika naivních představ. Tyto mé představy spočívaly v možnosti každodenního komfortního nošení dvou základních položek sloužících k zástavě masivního končetinového krvácení, tj. zaškrcovadla a tlakového obvazu, a to ideálně způsobem umožňujícím jejich rychlé použití.

 

Konkrétně jsem plánoval svou EDC výbavu rozšířit o škrtidlo SOFTT-WIDE a tlakový obvaz OLAES MODULAR BANDAGE, které subjektivně v poměru užitná hodnota vs. rozměry, váha a cena považuji za nejpřínosnější.

Způsoby nošení v mém případě přicházely v úvahu dva, a sice vnitřní součást EDC batohu, nebo (lépe) civilní opasek.

Řešení? miniAFAK! A to s jedním jediným ústupkem (ústupek č. 1), kdy namísto původně zamýšleného OLAES MODULAR BANDAGE jsem se vnitřně spokojil s vynikajícím, ale z mého pohledu ne natolik univerzálním, ISRAELI EMERGENCY BANDAGE 4“.

Po pečlivém nastudování veškerých t.č. dostupných materiálů, tj. oficiálních informací autora Akademie AEGIS a distributora S-Gear s.r.o., jsem plný bezbřehého optimismu miniAFAK společně s několika málo dalšími drobnostmi objednal.

Základní charakteristika (oficiální):

 • pouzdro na primární výbavu určenou pro neodkladnou první pomoc při nejzávažnějších, život ohrožujících zraněních, např. masivní končetinové krvácení atp.
 • vyhovuje pro nošení doporučeného vybavení standardu TCCC/TECC
 • univerzální využití v civilním sektoru i v ozbrojených složkách
 • nenápadný design a kompaktní hladké tvary přizpůsobené pro skryté nošení
 • minimální rozměry – šířka 12cm, výška 9,5cm, hloubka 5cm (naplněné pouzdro, sada č. 1)
 • hmotnost prázdná/plná: 85g / 265g (sada č. 1)
 • materiál: polyesterová voděodolná ripstopová tkanina se zátěrem (Ulena)
 • intuitivní rychlé otevření – jednou rukou pomocí zvýrazněného hlavního madla (při upevnění na molle vazbu nebo na opasku) nebo úchopem za hlavní a pomocné madlo (při samostatném nošení) dvěma rukama (nebo jednou rukou a zubama…)
 • bezproblémové otevření i v rukavicích
 • přehledné rozmístění vybavení – vše je viditelné a dostupné ihned po otevření
 • vnitřní uzavíratelná kapsička (25x90mm) pro náplasti, tablety atp. – přístup – samostatným otevřením horní části chlopně bez nutnosti použít hlavní madlo
 • nezadrhávající zipy – bez klasických tahátek – “tiché provedení” (při nošení na výstroji nic necinká)
 • vyrobeno v České republice (S.P.M. Liberec)

Doporučený obsah (oficiální):

sada č. 1 (vlevo)

4″ izraelský tlakový obvaz

zaškrcovadlo SWAT-T

gumové rukavice

 

sada č. 2 (vpravo)

4″ izraelský tlakový obvaz

zaškrcovadlo SOFTT-WIDE

gumové rukavice

 

Autor uvádí, že pouzdro miniAFAK funguje bezproblémově s oběma typy škrtidel (doporučené uložení viz foto), ale výslovně červeným písmem upozorňuje na skutečnost, že původním záměrem bylo nošení SWAT-T, proto v případě SOFTTT-WIDE zásadně záleží na způsobu jeho složení a správnému polohování vůči ISRAELI EMERGENCY BANDAGE 4“, jinak dochází k nadměrnému namáhání zipů a hrozí jejich poškození při otevírání.

Určení (oficiální):

Původním záměrem autora byla možnost nošení na služebním opasku (policisté, strážníci, celní správa apod.), ale protože na něm již většinou mnoho místa nezbývá, pouzdro dle jeho názoru automaticky vyhovuje možnosti nenápadného skrytého nošení v civilním oblečení, a je tak určeno prakticky pro kohokoliv.

Možnosti nošení/umístění (oficiální):

 • na opasku vodorovně (rozsah nastavení pro všechny běžné šířky opasků)
 • na opasku svisle (samostatná poutka pro užší běžný opasek (35 – 40 mm) i široký služební opasek 50 mm)
 • na molle vazbě vodorovně (vesta, stehenní platforma, batoh atd.)
 • na ramenním popruhu batohu svisle (použitelné až do šířky popruhu cca 80mm, přídavné pojistné poutko dodávané s pouzdrem)
 • volně v kapse nebo zavazadle

První dojmy?

Veskrze pozitivní, prázdné pouzdro vypadalo sympaticky a dělalo čest svému jménu, neboť bylo opravdu malé, dobře tvarované, použitý materiál, plasty, suché zipy, pruženka i zdrhovadla působila solidním dojmem, všechny švy byly na svém místě (žádná zmatená zakončení či viditelná nastavování), žádné přebytečné nitě, které by bylo třeba odstřihnout, všechny nylonové části precizně zataveny. Jeho zamýšlené umístění na opasku mezi ostatní EDC výbavu bezproblémové, plně odpovídají nárokům pro každodenní skryté nošení v civilním prostředí.

Jedinou pozorovanou vadou na kráse mého kusu bylo ne zcela protilehlé umístění jednoho z popruhů sloužících jako průvlek na opasek (uchycení na molle vazbu) oproti příslušné plastové sponě, kdy jejich vzájemné propojení bylo šikmé, s přibližnou odchylkou 5 stupňů. Jednalo se však o čistě kosmetickou záležitost, která na jeho funkci neměla žádný zásadnější vliv (důsledek zvýšeného namáhání jedné jeho hrany by ukázal až čas).

Druhým a pravděpodobně závažnějším nedostatkem ale byla skutečnost, že ani jedno ze zdrhovadel nebylo možné zcela dopnout a pouzdro (ani prázdné) tak zcela uzavřít.

 

V mém konkrétním případě, kdy jiné nošení, než na opasku, nepřicházelo v úvahu, jsem tento nedostatek původně zcela přešel, neboť jeho dlouhodobé vystavení dešti např. na batohu či vestě jsem neplánoval a vakuové balení tlakového obvazu jsem považoval za dostatečnou kompenzaci (ošklivě jsem se spletl, ale o tom později).

A jak to bylo dál, milé děti? Zazvonil zvonec a „pohádky“ byl konec…

Puzzle pro náročné masochisty

Ano, i takto lze nazvat pokus o naplnění miniAFAKU, ale nepředbíhejme. Jak jsem již zmínil, mým cílem a důvodem proč jsem si tento mini trauma kit pořizoval, bylo každodenní komfortní nošení škrtidla SOFTT-WIDE a tlakového obvazu ISRAELI EMERGENCY BANDAGE 4“ a to způsobem umožňující jejich rychlé použití. Jistě si říkáte, v čem je problém, jedná se přece o doporučený obsah (sada č. 2), výrobce sice na svých stránkách výslovně upozorňuje, že původním záměrem bylo nošení SWAT-T, a proto v případě SOFTTT-WIDE zásadně záleží na způsobu jeho složení a správnému polohování vůči ISRAELI EMERGENCY BANDAGE 4“, jinak dochází k nadměrnému namáhání zipů a hrozí jejich poškození při otevírání, ale pravý význam těchto slov a důvod jejich obarvení na červeno vám dojde až v momentě, kdy se o to skutečně fyzicky pokusíte…

Jestli mě miniAFAK něco naučil, je to skládání škrtidla SOFTTT-WIDE a z toho vyplývající využívání každého jednoho čtverečního milimetru přiděleného prostoru.

 

 

Dále, s porušením svrchního obalu ISRAELI EMERGENCY BANDAGE 4“ jsem předem počítal, mimo jiné je to patrné na každé fotografii ať už výrobce nebo distributora, co mě ale opravdu nenapadlo ani ve snu, je, že pouzdro vám téměř okamžitě „nezadrhávajícím se“ zipem poruší i druhý obal. Ano, správně, právě jste přišli o kompaktnost vakuového balení a také o sterilitu obvazu za 295,- Kč. Poté, co polknete pár ne úplně slušných slov a text na obrazovce opět změní barvu z temně rudé na základní černou, zcela jistě dojdete k závěru (ústupek č. 2), že v taktickém prostředí přece není sterilní vůbec nic – funkční, čistý a suchý obvaz je pořád velké plus. Všimněte si, že stále ještě zcela automaticky počítám s termínem „suchý“, na opasku se přece nemá kde namočit, nedovírající zipy mi tedy nadále vůbec nevadí.

Představu, kolik místa miniAFAK pro doporučenou výbavu (sadu č. 2) skýtá, si udělejte sami.

 

Nyní bych se rád věnoval tzv. nezadrhávajícím se zipům. Ano, skutečně, s využitím čistě jazykového výkladu tohoto tvrzení má autor naprostou pravdu, zipy jsou kvalitní, vzhledem k předpokládanému použití dostatečně robustní a sami o sobě se skutečně nezadrhávají, ani necinkají, pouzdro (tzn. především jeho zipy) funguje perfektně, ovšem pouze pokud je prázdné… A teď, ruku na srdce, kdo z vás si miniAFAK koupí a bude ho u sebe nosit prázdný? (airsofťáci si pro jednou své poznámky nechají pro sebe).

Skutečnost je taková, že tyto sami o sobě nezadrhávající se zipy vám, ostatně stejně jako kterýkoliv jiný zip, který pro svou funkci nemá dostatek místa, okamžitě zničí (roztrhne) vakuové balení tlakového obvazu. Pokud se přesto pro jeho nošení tímto způsobem rozhodnete, dovolím si upozornit na správné uložení samotného tlakového obvazu – vidíte na fotografii okraje jeho plastových částí? Pouzdro „funguje“ pouze pokud mu tato plastová zakončení nepřekáží, tzn. jsou od zipu vzdáleny co nejdále směrem do středu pouzdra. V opačném případě přes ně pouzdro prostě a jednoduše neotevřete, protože se o ně zipy na obou stranách spolehlivě zaseknou. Podotýkám, že hovořím o době, kdy jsem se své pouzdro stále snažil sbalit a plánoval jeho nošení – co hrubým násilím povolí dříve – jestli pouzdro, zip, nebo obvaz – jsem nezkoušel. O tom, že vám zip při každé příležitosti žvýkne igelitový obal obvazu, předpokládám, není nadále třeba hovořit, přeci jenom je zničený od prvního pokusu a dalšího zřetele si tak nezaslouží.

K balení doporučené sady č. 2 snad již jen pár poznámek. Přiložené nitrilové rukavice (na fotografiích černý smotek pod vratidlem škrtidla) i přes své nesporné kvality v tomto konkrétním případě podle mého názoru vyžadují přespříliš místa, které zde, a buďme upřímní, prostě a jednoduše není. Navíc je v případě jejich dlouhodobého uložení a nošení v miniAFAKU třeba myslet na to, že zdrsněný povrch kovového vratidla SOFTTT-WIDE je při přímém kontaktu dříve či později zničí. Řešením je například jejich uložení pod obvaz nebo pod škrtidlo, což však problém s místem nijak neřeší a navíc jsou o poznání hůře dostupné. Alternativou je jejich záměna za jiné, nikoliv tak prostorově náročné, a problému s místem lze nepatrně pomoci jejich prohozením s náplastmi v horní kapsičce (u nichž navíc nehrozí poškození hrubým kovovým vratidlem).

 

A je to! Kdepak, studená sprcha pokračuje

MiniAFAK se tedy podařilo sbalit, přiznávám, nadvakrát, první pokus jsem přibližně po hodině s utkvělou myšlenkou na zavrženíhodnou vraždu zbaběle vzdal a slíbil si dát mu ještě jednu šanci (stalo se o dva dny později). Ale něco je špatně. Kde je to sympatické, malé a dobře tvarované pouzdro? Snad to není ta přecpaná neforemná skorokoule, co držím v ruce? Nedalo mi to a opět jsem si podrobně prohlédl všechny dostupné fotografie autora i distributora, něco jsem určitě přehlédl, říkal jsem si. A pak mi to došlo. Skoro žádná z fotografií nezabírá pouzdro ze strany, a pokud ano, celkovému pohledu vždy (zcela jistě pouhou náhodou) něco brání. Takže pozor, chvilka napětí, tady je:

 

Za zcela zásadní problém považuji zejména deformaci zadní části miniAFAKU, jak jistě tušíte o „nenápadném skrytém nošení v civilním oblečení“ nemůže být ani řeč.

Pokud jde o mě, za nejvíce zavádějící (propagační) fotografii považuji tuto:

 

Ano, pouzdro skutečně vydá na opasku za dva zásobníky, ale ukázkový perspektivní optický klam již neprozradí, kolik jich je potřeba umístit na sebe… Pokud je oba podložím zásobníkem do útočné pušky, bude obraz odpovídat realitě, například tedy takto:

 

Přehnané, říkáte si, a ano máte pravdu, ale proč vám tuto fotku (jinak perfektního systému samosvorných sumek) ukazuji, je, abych vás psychicky připravil na ono „nenápadném skrytém nošení v civilním oblečení“ v podání miniAFAKU:

 

Ano, to „malé“ napravo je skutečně pistole Glock 19 v pouzdře, které, alespoň tedy podle mého názoru, odpovídá neskromným nárokům na „nenápadné skryté nošení v civilním oblečení“.

 

Kudy a kam dál?

Ač velmi nerad, rozmrzelý a zbaven veškerých iluzí, rozhodl jsem se nakonec ve prospěch miniAFAKU opět ustoupit (ústupek č. 3) a rozbalil škrtidlo SWAT-T. Přeci jenom, přesvědčoval jsem opět sám sebe, když už člověk nemůže pomoci sám sobě, mít možnost pomoci alespoň někomu jinému, také není k zahození.

Můj dobrý den však evidentně ještě skončit neměl, proč jenom je to škrtidlo zářivě světle modré? Opravdu si nevzpomínám, že bych S-Gear v objednávce žádal (nebo naopak, že by on informoval mě) o speciální barevnou edici skvěle pasující k mé zářivě světle modré kombinéze, mé zářivě světle modré taktické vestě, mému zářivě světle modrému velkému AFAKU a ostatně k veškeré mé ostatní zářivě světle modré výbavě. Ale co, čert to vem, barva přece život nikomu zachraňovat nebude, přesvědčil jsem OPĚT sám sebe.

Zlepšení? Ano, ale pouze nepatrné, všechny dříve pozorované nedostatky miniAFAKU se postupně v menší míře manifestovaly i s použitím SWAT-T.

 

Pokud si opět mohu dovolit malou poznámku, přemýšlíte-li o nošení této kombinace, tj. doporučené sady č. 1, pro kterou bylo pouzdro původně stvořeno, subjektivně doporučuji zachovat shodný způsob balení se SOFTTT-WIDE. Proč? Sami se zamyslete, co „obětujete“ raději, plastový obal tlakového obvazu? Anebo škrtidlo? Z následující fotografie jistě pochopíte, co mám na mysli.

 

Pro úplnost informace, zde je „nedostatkový“ boční pohled naplněné sady č. 1, subjektivně hodnoceno, plně odpovídá všem fotografiím výrobce/distributora.

 

Další ústupek? Ne, děkuji

Není kam ustupovat, na způsobu nošení trvám, vyjma civilního opasku pro miniAFAK nemám využití.

Kam tedy s ním?

 • Služební opasek? 100% ano, nezbývá než doporučit.
 • Civilní opasek? Ani omylem.
 • Taktická vesta? Proč? Tam dávno sídlí „velký“ AFAK, se kterým jsem co do účelu i funkce naprosto spokojen.
 • Stehenní platforma? Možné to určitě je, ale opravdu byste ho tam někdo nosil?
 • Na batoh? Řekněte mi někdo jeden jediný rozumný důvod, proč by obvaz i škrtidlo nemohlo být přímo v něm, tedy originálně vakuově zabalené, suché a sterilní?
 • Volně v kapse nebo zavazadle? To jako vážně? Proč jsem si tedy miniAFAK pořizoval?

 

Pokračujte na recenzi AFAKu, který je každopádně správnou volbou.

 

Pro Vybaven.cz sepsal Vondraa.

Zdroje fotografií:

Oficiální webová prezentace AEGIS

Facebooková prezentace společnosti TacticalPro.cz