Znáte to, když rychle potřebujete boty, skočíte do nejbližších sportovních potřeb, něco koupíte a pak každý rok a kousek se do oněch sportovních potřeb vracíte se záručním listem a odcházíte s novými botami? Podobnou hru už poměrně dlouho hraju s jedním nejmenovaným sportovním obchodem. Vždy si o kousek připlatím a tiše doufám, že se konečně dostanu k nějakým kvalitním botám. Vloni na podzim jsem absolvovala další kolečko reklamací a na pultech zrovna byly Hatos III od firmy Salomon.

 

Na Salomon jsem do té doby měla poměrně dobré reference a tak jsem byla zvědavá, jestli zrovna Hatos III bude ta bota, která řetěz reklamací přeruší. Po půl roce nošení ale bohužel musím říct, že tomu tak není a že boty, které by mi takhle zdevastovaly nohy, jsem opravdu hodně dlouho neměla. Pojďme se tedy na ně podívat.

Hatos III jsou určeny pro lehkou turistiku. Svršek je z kombinace textilu (prodyšná síťovina) a semiše. Na špičce je umělá kůže a gumová obsazka. Špička je tedy voděvzdorná, ale je to jediná část boty, které se tato vlastnost dá připsat. Síťovina je velmi slabá, a jakmile projdete mokrou trávou, máte boty promáčené. Na druhou stranu bota dobře větrá, takže se v ní neupečete.

 

Obsazka po půl roce používání vypadá stále dobře, není okopaná a lepené spoje stále dobře drží.

 

Na patě je také pogumování a navíc tam je ještě pořádně velké očko, za které můžete botu uchopit. Za to má Salomon u mě plus, protože někteří výrobci bot jsou schopni udělat to očko tak malé, že jím neprocpe prst ani dítě.

 

Tím ale výčet kladů u Hatos III končí. Přibližně po týdnu nošení jsem byla nucená udělat první zásah na botě a to byla výměna vložky. Ta je úplně plochá, žádné anatomické tvarování, žádná podpora klenby.

 

Po chvíli chození na tvrdém povrchu mě začaly chytat křeče do chodidel, takže vložky letěly z bot ven a byly nahrazeny něčím kvalitnějším.

Porovnání původní vložky (dole) a lépe tvarované (nahoře).

 

Další kámen úrazu jsou tkaničky. Ty mají velmi hladký povrch, a i když si na nich uděláte třeba trojitý uzel, tak se budou při chůzi poměrně rychle povolovat. Výsledkem je, že buď budete neustále zastavovat a boty utahovat, nebo vám bude noha v botě lítat a časem z toho vzniknou puchýře kvůli tření paty o botu.

 

A tady přicházíme asi k nejhorší vlastnosti bot Salomon Hatos III. Nevím přesně z čeho je vnitřek bot v oblasti paty, ale začal jevit známky obnošení už po třech měsících chození po městě a občasných procházkách v lehkém terénu. I boty z vietnamské tržnice mi vydrží alespoň rok a půl (pokud se nerozpadnou), než je prošoupu v oblasti paty. „Značkové“ Salomony vydržely celých 5 měsíců, než jsem jim zasadila „smrtelnou ránu“ dvacetikilometrovým výletem (jen se stále nemůžu rozhodnout, jestli to bylo smrtelnější pro boty nebo pro moje paty). I přes oblepení páskou a přes kvalitní ponožky dopadly boty takto:

 

Tak buď mám já nějakou mylnou představu o lehké turistice anebo Salomon na tyhle boty použil opravdu špatný materiál. Ale měla jsem už na noze řadu bot podobných bot od různých značek a Hatos III opravdu trhly rekord v rychlosti, jakou se materiál v oblasti paty prodřel, takže spíš vsázím na druhou variantu.

A třešinkou na dortu je podrážka Contagrip, u které výrobce slibuje maximální přilnavost. Technologie Contagrip kombinuje několik prvků – vnější část podešve je vyrobená z tvrdších materiálů než vnitřní část, vše je vyrobené z materiálů s vysokou přilnavostí a každý model má jinou konstrukci – podle zamýšleného použití. Cílem je, aby byla bota co nejpohodlnější a vyznačovala se co nejvyšší odolností a přilnavostí při aktivitě pro jakou byly boty určeny. Pokud si tedy pořídíte horské a běžecké boty, obě můžou mít podešev s označením Contagrip, ale každá bude vypadat jinak, protože jsou určené pro jiné účely.

V případě Hatos 3 bych ji ale spíš přejmenovala na Contragrip, protože i na lehce mokrém povrchu to v těchto botách opravdu dost klouže. Ať už jdete na vlhké trávě, lehce rozbahněné cestě nebo dláždění, cítíte, jak vám to podkluzuje.

 

Navíc je podrážka poměrně měkká, už teď začíná být obroušená a na některých místech se začaly objevovat drobné praskliny.

 

Když to tedy shrneme: Salomon Hatos III jsou boty pouze na léto, protože v mokru budete mít botu brzo promáchanou a bude se vám to klouzat. Ve slevě vás vyjdou na tisícovku (PC 2500,-) a za tu cenu vám vydrží půl roku, pak se rozedře vnitřek a začne pomalu chátrat podrážka. A pokud je vytáhnete na delší trasu, tak je budete nenávidět, protože vám zničí paty a navrch budete muset neustále utahovat tkaničky. Pokud budete boty používat jen na popocházení po městě, pravděpodobně vám vydrží déle, ale myslím, že Hatos III rozhodně nebyly myšleny jako boty do města. Za mě je tedy verdikt jasný, nekupovat!

 
Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.