Většina z vás už určitě v médiích zaznamenala zprávy o dalším teroristickém útoku v Londýně. Teroristé nejprve dodávkou najeli do chodců na London Bridge a poté pobodali řadu lidí na Borough Market.  Je to tragická událost, ale v kontextu Velké Británie, kde se proti nošení nožů dlouhodobě bojuje, je i poněkud ironická.

 

Británie, a zejména Londýn, se v posledních letech potýká s velkým množstvím případů pobodání. Řada mladých lidí (dle průzkumů nejsou ani součástí gangů) se ozbrojuje noži a další lidé na to reagují tím, že si nůž také vezmou, aby nezůstali bez možnosti sebeobrany. A to i přesto, že tamní zákony nošení nožů na veřejnosti výrazně regulují.

Britská společnost se snaží s vlnou násilí vypořádat, ale některé snahy jsou z pohledu logicky uvažujícího člověka přinejmenším úsměvné. Například program „Save a Life — Surrender Your Knife“ (Zachraň život – odevzdej svůj nůž), který má rozsáhlou podporu britské policie, se snaží o zákaz „špičatých“ nožů. Součástí programu je zbraňová amnestie, kdy můžou lidé anonymně a bez postihů odevzdat své nože.

 

 

K tomuto účelu byly na různých místech rozmístěny speciální sběrné kontejnery a kampaň vyzývá, aby lidé do těchto kontejnerů nože zahodili.

 

 

A nejde jen o nože typu motýlek nebo karambit, které jsou běžně asociované s útokem na druhou osobu. Nepřítelem číslo jedna jsou nyní velké kuchyňské nože!

 

Velké nože se špičkou jsou totiž údajně zbytečně nebezpečné a nejsou v kuchyni vůbec potřeba. Pokud potřebujete na něco špičatý konec, tak vám prý musí stačit na nějakém kratším noži.

 

Silně nám to připomíná současnou situaci kolem střelných zbraní a vypadá to, že Britové se brzy budou muset v domácnosti obejít pouze s příborovým nožem, který bude policie pravidelně kontrolovat, zda není příliš nabroušený. Ale je tu jistá naděje, že když se ještě zakáže používání nákladních aut a dodávek, tak si teroristé konečně uvědomí špatnost svého počínání a nechají Evropu na pokoji ☹