Především vinnou zakladatele projektu Vybaven.cz je celá naše redakce doslova úchylná na kvalitní obutí. Přestože to naše lepší (?) polovičky nesou velmi nelibě, boty se u nás hromadí a protože jsme kurvy rozmazlené a co do kvality až neskutečně náročné, jen tak nás nějaký v nejlepší víře pořízený pár neopustí. To však neměl být případ polobotek Bennon Panther Low, od kterých jsem vzhledem k jejich relativně nízké ceně, která se aktuálně pohybuje okolo 1.300,- Kč, předem raději neočekával vůbec nic. Dával jsem jim pár měsíců, maximálně půlrok.

 

Boty nám do dlouhodobého testu poskytla společnost ArmedStore s.r.o., která je na svém webu prezentuje jako pevnou a kvalitní obuv, která je nezbytností pro výkon celé řady povolání, ale kterou lze stejně dobře využít při výletech do přírody anebo při každodenním chození po městě. To je docela odvážení tvrzení, nemyslíte?

Protože u mě „výlety do přírody” téměř pokaždé znamenají plus mínus 50 kilometrů do pekla a zpět, celokožené pracovní polobotky s membránou pro takové účely absolutně nepřicházely v úvahu a boty jsem tedy  spíše automaticky zařadil do kategorie městského/pracovního EDC (EveryDay Carry).

Z dalších oficiálních popisků:

Kožené pracovní boty Panther Low od značky Bennon sází na kvalitu materiálů, které slibují solidní odolnost a všestrannost. Jako svrchní materiál je použita přírodní hovězinová lícová useň, žádná laciná syntetika. Podšívka je z voděodolné membrány REGI-TEX®, takže vás neodzbrojí ani nepříznivé počasí. Důraz je kladen na to, aby se boty pohodlně nosily a aby byly lehké. Army polobotky Bennon Panther Low využijete v práci i ve volném čase. Pokud uvažujete o univerzální, a přitom kvalitní obuvi, tady nemůžete šlápnout vedle. Lehké a pohodlné military boty PantherLow od značky Bennon přijdou vhod nejen ve službě, ale i po ní. Skvěle se hodí jako univerzální boty, které přitom něco vydrží.

• norma: EN ISO 20347 OB SRA (pracovní boty)
• svrchní materiál: přírodní hovězinová lícová useň (1.6 – 1.8 mm/textil)
• podšívka: voděodolná membrána REGI-TEX®
• anatomicky tvarovaná stélka HIKER
• podešev: LIZARD phylon/pryž
• tlumící TPU stabilizátor patní části

A takto vypadají po sezóně pravidelného celodenního nošení/chození/sezení ve městě.

 

Upřímně jsem jimi byl mile překvapen. Na celokožené boty jsou opravdu poměrně lehké (465 gramů), ale hlavně, jsou pohodlné od prvního dne nošení tzn. žádné odřené paty, žádné puchýře, žádná ochranná náplast.

Z 85% chodily po betonu a nosily 85 kg, a podešev je stále téměř netknutá, i na patách bych nějaké zjevné opotřebení hledal jen velmi těžko. Nejsou přehnaně agresivní, na vodě nekloužou, neklapou, na linu nebarví, došlap je měkký, pohodlný. Prostě běžný průměr, jak má být.

 

Svršek je prozatím v pořádku, ale raději podotýkám, že já se o všechny svoje (svěřené) boty starám, pečuji o ně, do kamenů naschvál nekopu (v tomto případě jsem vždy vystačil s vodou a „obyčejným” ECWCS krémem).

 

Pokud jde o lepení, musel jsem hledat, o počínajícím defektu na vnější straně špičky pravé boty jsem až do včerejšího dne neměl sebemenší tušení, aktuálně se naštěstí nejedná o nic zásadního, do boty neteče, opravím a uvidíme.

 

Přestože si osobně do našich zeměpisných podmínek už žádné boty s jakoukoliv membránou již 2 roky zásadně nekupuji, kdy maximálně upřednostňuji „zjevnou” prodyšnost, tepelný komfort a minimální váhu, proti Regitexu aktuálně nemohu říct špatného slova, prozatím vše drží, nesype se, neprodírá se ani na patách (což je s mýma nohama něco jako malý zázrak), všechny dosavadní deště membrána bez problémů ustála.

 

(ve spodní části je viditelné pouze zabarvení od potu)

 

Původní stélky Hiker ale v budoucnu určitě nahradím něčím lepším.

 

Dost už ale chválení, pochopitelně se nejedná o nejlepší boty na světě, přece jen 1300,-Kč je 1300,-Kč, za ty peníze nelze čekat zázraky.

Pokud bych měl být náročný, určitě bych na nich ocenil delší anebo alespoň měkčí jazyk (v aktuální podobě umí se docela nepříjemně kolmo zakousnout do nohy), dále jsem zapřisáhlým nepřítelem jakýchkoliv vázacích háčků, bíle lemované tkaničky se k takovým botám absolutně nehodí a pokud bych netestoval, co vydrží, už bych tam dávno měl celé černé, textilní poutka jsou spíše na ozdobu, v létě je v těchto botách příšerné vedro, mohly by být ještě lehčí a…

A víte co? Je úplně jedno, co by mělo anebo mohlo být jinak, nejedná o žádné prvoplánově „tacticool” botky v ceně ojetého embéčka a proto tentokrát zůstanu u původního optimismu.

Jde přece o „pracovní“ boty za třináct stovek.

Poměr cena vs. výkon aktuálně (alespoň v mých očích) bere vše, takže pokud se teď nějakým zázrakem nezačnou na povel rozpadat ala boty Adidas GSG 9.2 (kterým to, přísahám, do nejdelší smrti neodpustím), mohu je myslím s klidným svědomím doporučit všem, kdo se zdráhá za boty dávat velké peníze. Na běžné nošení to stačí a nebude vám vadit je případně po roce vyhodit.

A pokud byste přece jen chtěli něco víc, počkejte, až vám v příštích týdnech odhalíme novou řadu bot, kterou jsme vyvinuli spolu s Prabosem. Tam to bude jiná třída! 🙂

Pro Vybaven.cz píše a testuje Vondraa.