Solární vařiče se na trhu vyskytují už delší dobu, ale většinou se jedná o velké neskladné kusy vhodné spíš na zahradu, než na nošení do přírody. Silver Baloon od California Sunlight by ale tuto situaci mohl změnit, protože díky své konstrukci se dá složit do kapsy.

 

Silver Baloon je vyroben z odolné PET fólie a na první pohled připomíná nafukovací napodobeninu digestoře. Místo výparů v kuchyni ale sbírá sluneční světlo, které pak používá k ohřevu jídla nebo vaření vody.

 

Vařič se skládá z několika částí. Hlavní a největší část má tvar hranatého trychtýře. Musíte ho nafouknout a na jeho dno navléct rukáv, do kterého se dává jídlo nebo voda na ohřátí. Dále k němu můžete připojit nafukovací podpěru, která bude držet vařič natočený ke slunci. Pokud podpěru nemáte, můžete vařič opřít například o batoh.

Složený a nafouknutý má Solar Baloon rozměry 60x60x120 cm a váží 170 gramů. Teplota uvnitř může dosahovat až 180 stupňů Celsia. V balení k němu dostanete ještě černěnou nádobu z nerezové oceli. Můžete používat i vlastní nádobí, ale výrobce doporučuje nepoužívat lesklé nebo bílé nádoby (těžko říct, jestli by to jen zpomalilo ohřev, nebo by hrozilo nebezpečí vzniku požáru).

 

Hlavním argumentem pro solární vařič je odlehčení batohu, protože nemusíte tahat tolik paliva a možnost si uvařit i na místech, kde není povoleno rozdělávat oheň. Zde je ale třeba si spočítat, jestli se to z hlediska váhy opravdu vyplatí. Bez sluníčka si v Silver Baloon nic neuvaříte, takže výrobce doporučuje tento vařič kombinovat s nějakým jiným vařičem. A pokud vyrážíte jen na víkend, tak s 200g plynovou kartuší si pohodlně uvaříte ranní kávičku, oběd i večeři. Takže 170 g těžký solární vařič je v takové situaci jen váha navíc a funguje spíš pro dobrý pocit, že tolik neplýtváte fosilními palivy. Větší smysl tedy bude mít spíš na delších cestách.

Silver Baloon  se nyní prodává za 130 dolarů (3100 kč) a v balení k němu dostanete již zmíněnou nádobu na vaření, opravnou pásku (v přírodě asi nebude zas až takový problém do vařiče udělat díru), brčko na nafouknutí vařiče a WAPI neboli WAter Pasteurization Indicator, který vám ukáže, jestli se vařená voda zahřála natolik, aby v ní vymřely všechny bakterie a další škodlivosti.

 

Co takovému vařiči říkáte? Lákalo by vás uvařit si na sluníčku?