Když jsem poprvé zaznamenal úspěch solární svítilny WakaWaka Light na Kickstarteru, jedinou mojí myšlenkou bylo: „Věc s tak hloupým názvem bych si nikdy nepořídil.“. Dnes, po několika týdnech hraní si s touto svítilnou si říkám, že bych si rád pořídil ještě jednu :).
O co se vlastně jedná?
Původně se jednalo o charitativní projekt solární svítilny pro chudé státy. Obchodní model je velice snadný – jednu koupíte vy, druhou zdarma dostanou lidé v rozvojových zemích. Když se mi naskytla možnost vyměnit reklamní plochy na webu za tento výrobek, očekával jsem to nejhorší. Až příliš mi připomínal Wonderbag. Nicméně, na rozdíl od toho zábavného bullshitu, WakaWaka Light na mě udělala dojem už během své „žebrací“ kampaně na již zmiňovaném Kickstarteru, a tak jsem na to přece jen kývl.
https://www.youtube.com/watch?v=gDTz5pJ8ZRo
Pro začátek několik údajů:
Takto vypadá zabalená Waka Waka Light.
Ještě z druhé strany.
V krabičce najdete svítilnu a jednoduchý obrázkový návod.
Opravdu velmi jednoduchý.
Samotná svítilna je hranatý kus ABS plastu se stopami po zpracování.
Pro ty, kdo neví: Akrylonitrilbutadienstyren nebo taky ACRYNITRIL – BUTADIEN – STYROL (zkratka ABS) je amorfní termoplastický průmyslový kopolymer, který je odolný vůči mechanickému poškození. Tuhý, houževnatý, dle typu odolný proti nízkým i vysokým teplotám, málo nasákavý, zdravotně nezávadný. Je odolný vůči kyselinám, louhům, uhlovodíkům, olejům, tukům.
Svítilna obsahuje dvě křivě nalepené diody o výkonu 0,5W (celkově cca 120lm) od korejského výrobce Seoul Semiconductor Co., LTD .
Výkon se stupňuje takto.
Jedno zmáčknutí vyvolá režim turbo (200%), který po 30 vteřinách klesne na 100%, čehož také dosáhnete dvojitým zmáčknutím. V tomto režimu má plně nabitá svítilna vydržet osm hodin. Během zkoumání se mi to nepovedlo ani jednou, maximální doba svícení v maximálním modu je cca 7h 14min. Další zmačknutí snižuje výkon na 50% a svítit v tomto modu má Waka Waka Light cca 16h. I v tomto případě byl naměřený výkon nižší, cca 12-13hod. Čtvrtý mód zapne svítilnu na 10% výkonu a to je v podstatě nouzové světlo, které běžně využijete leda k romantickému nasvícení WC. Je sice fajn, že svítilna v tomto módu dokáže svítit až 80 hodin (opět to berte s velkou rezervou), ale nedokážu si vybavit místo na zemi, kde máme tak dlouhé noci. Spíše doporučuji používat těch 25% (předchozí mód) a přes den opět dobíjet.
Pokud zmáčknete tlačítko na 3 vteřiny, zapne se skrytý SOS mód, což je funkce, kterou dnes obsahují snad všechny svítilny, takže nic převratného.
Ještě dáme trochu sladkého jásotu od “uživatelů svítilny”.
Něco velmi zajímavého na této svítilně však je. Najdete to přímo v obrázkovém návodu. Jako zásobárnu energie využívá tato svítilna tři klasické dobíjecí NiMh tužkové články. V roce 2015 máte vyšroubovat šroubky a vyměnit je za nové.
Všechny šroubky jsou schované pod silikonové ucpávky.
Když je odstraníme, můžeme šroubovat.
Vypreparovaná WakaWaka Light vypadá takto. Jak vidíte, žádné nanotechnologie 🙂
Co nám to ale dává? Dává nám to možnost využít tuto jednoduchou a levnou lampičku jako nabíječku AA baterek do jiných přístrojů. Pokud články vyvedete ven, nebudete muset ani pokaždé rozebírat svítilnu. Uzavíratelné bateriové pouzdro pro 3 AA články stojí na internetu 29,-Kč, což není zase taková pálka. Případně tuto svítilnu můžete použit jako donora pro jiné amatérské pokusy s obnovitelnou energií.
Během testování svítilny došlo k několika pádům na betonovou podlahu a také byla opakovaně vystavena dešti.
Svítilna přežila bez újmy, což ale měla, tudíž nic překvapivého.
Celkově se jedná o levnou, robustní, odolnou svítilnu, která velmi dobře poslouží zejména dětem na táborech či školách v přírodě. Pokud vám ruce rostou správně (a ne ze zadku, jako mně), dokážete z tohoto kusu houževnatého plastu udělat věc, která vám občas hodně usnadní život.
Nicméně já osobně doporučuji zaplatit o něco víc a zakoupit druhou generaci WakaWaka, která je sice méně odolná, ale slouží i jako solární banka, umožňující dobíjet přístroje přes USB a mikroUSB. Tu vám představím v příští recenzi.
Svítilnu poskytla společnost XDCsolar.cz.