Výrobky, kterým se podařilo prostřednictvím crowdfundingu nasbírat základní kapitál potřebný pro jejích výrobu, jsme tu měli několikrát. A nejen jako lidstvu prospěšné projekty. Našlo si pár projektů, které na první pohled vypadají spíše jako farmy na peníze. Příklady najdete ZDE a ZDE.

Dnes máme ale něco jiného. Světem crowdfundingu se šíří skandál kolem chytrých hodinek Meteor od společnosti Kreyos.

 

Tento projekt byl spuštěn v červnu roku 2013 na crowdfundingovém portálu Indiegogo a nasbíral tehdy velmi solidních $1,503,849USD, v přepočtu 31,727,480.89 CZK. Což je, mimochodem, o 1500% víc, než bylo původně plánováno. Proč? Je to celkem pochopitelné. Funkcí to mělo mít doslova požehnaně. Posuďte sami – voděodolné hodinky s možností hlasového ovládání. Dále by měly být schopné volat a přijímat hovory, psát zprávy, pracovat na sociálních sítích a hlídat váš spánek. To celé za 100USD. Pohádka!

Realita je však poněkud jiná. Po roční čekací lhůtě lidé začali dostávat své vytoužené hodinky. A hned se sypou stížnosti. Nic nefunguje tak, jak mělo.

 

A ani vodotěsnost není úplně nejlepší.

 

Další tisíce naštvaných ohlasů najdete ZDE. A ZDE pak podrobný rozbor tohoto zázraku.

Kam firma Kreyos investovala nasbíraný milion a půl?

Něco o tom by mohl vědět majitel, jistý Steve Tan, který na svém Facebooku ukazoval fotky z nákupů.

 

A chlubil se novým Ferrari.

 

Jenže ani ten nic neví. Odstranil ze svého Facebooku jak kompromitující fotky, tak i jakékoli zmínky o tom, že by mohl být spojen s firmou Kreyos a vydal následující prohlášení:

“Hi guys,

This is Steve from Kreyos. Things are getting out of hand right now, and I’m sure my reputation sucks because of it. I know there’s been word going around and I’d like to clarify that I never used a single cent of the money I crowdfunded from Indiegogo for my personal use or gain. From the start of the company up until now, I haven’t received a single pay check to my name; this is because the company can make better use of the money at this point in time.

FYI, I do not own a Ferrari. The Ferrari and shopping images below were taken way back in 2010 (before I even started Kreyos) on a holiday trip in Italy with my friends. I’m really sorry if the photos that have been circulating were misconstrued. Unless I can take the money and teleport back four years ago, suggesting that I am using the money to buy myself a Ferrari is simply stupid.

Currently, I am writing a very detailed post of what went from the start of the project up until our current situation. This includes details includes how the money was spent and where it was spent. I’ll post this hopefully at the end of next week.

In the meantime, the team is currently doing all they can in handling your requests, fixing bugs, and processing hardware replacements. It’s a tough time for all of us, but we are doing our best to fix these problems. Please keep my employees, and ex-employees, out of this; I will take full responsibility for these problems.

Sincerely,

Steve”

 

Co dodat? Asi nic, dodávat cokoli je zbytečné.

Scrooge-McDuck

 

Zdroje: Crowdfundinsider.com, Androidpolice.com a Siliconrus.com.