Už delší dobu si lámu hlavu, proč se na každém webu s outdoorovým vybavením, bushcraftem a mnoha dalších nabízí tuny udělátek o velikosti kreditní karty. Můžete si vybrat od levných věciček začínajících na 100,-Kč až po dražší modely renomovaných značek za stovky korun. Karty se šroubováky a různě vyřezanými dírkami, skládací nože nebo komplikovaně poskládaná udělátka.

 

Klasický design vznikl z karty určenou na opravu cyklistických kol. Kromě klíčů přibyly i různá ostří nebo pravítka a soutěží se především v počtu funkcí. Jakékoliv ostří na vnějším obvodu časem řeže peněženku a je otázkou, kolik improvizovaných nástrojů, jste schopni během životnosti karty použít. Komplikovanější kousky potom nabývají na objemu, ale začínají přinášet zajímavější funkce.

 

Podle pravidla, že design prodává, jsme se rozhodli podívat na mírně inovativní Wallet Ninja Tool v hodnotě cca 60,-Kč.

 

Jde o 25g kousek plechu s několika výřezy. Karta se chlubí 16-18 funkcemi, z toho je:

6x klíče
4x šroubovák
2x „řezák“
1-2x pravítka
1x otvírák na konzervy
1x otvírák na lahve
1x naprosto nepoužitelná stojánkovitá funkce
0-1x dírky

 

Ta poslední mi zůstává záhodou, ale asi nějak souvicí se dvěma kruhovými nindžáá dírkami. Karta je celkově masivní a nezdá se, že by šla snadno ohnout. Šroubováky udělané na čtyřech různých místech zajišťují, že si můžete docela slušně vybrat. Některé vydrží víc, jiné bych měl strach násilím páčit, abych je neulomil. Klíče taky fungují, ale při větší tlaku povolují a na krev dotažené šrouby tím rozhodně nedáte (záleží jestli poleví kov nebo už nesnesete do dlaně zaražený otvírák na obálky).

 

Otvírák na konzervy funguje fajnově – jen to není klasický otvírák, ale spíš tím jakoby odtrháváte plech. Nicméně trocha cviku a rozhodně se najíte… Kromě obsahu konzervy si dáte i trochu té krásné barvy, protože na kartě opravdu nedrží a jde dolů jako první.

 

Pivko si otevřete víceméně bez problémů, ale počítejte s kartou zakousnutou hluboko do masa.

 

Mírně zbytečné jsou řezače. Hrot nevystupuje nad okraj karty, takže „řezání“ je skoro nemožné. Musíte buď řezat na hraně krabice, nebo si pomoci jinak. Obálky to samozřejmě otevřít zvládne, ale rozhodně se Vám karta nebude chtít vytahovat, takže je jako vždycky rozškubete cestou od schránky. 🙂

 

Blbinou nakonec je potom funkce stojánku na mobil. Ne, že by mě to přímo uchvátilo, ale přišlo mi to zajímavé. Na obrázku to vypadá takto:

 

Ale asi mají chlapci nějaké bytelnější kreditky, protože v reálu se stane toto a telefon Vám jako po klouzačce zahučí ze stolu (vyzkoušeno na 6 typech karet):

 

Problémem těchto karet je, že díky desítkám funkcí, nemají žádnou „úchopovou“ část. Když tedy šroubujete, tak si zároveň otvíračem krabic lechtáte ruku a pokud otvíráte konzervu, tak si užijete taky slušnou akupunkturní terapii. Někdy přítomné ostří na obvodu kromě zmíněného devastování peněženky komplikuje manipupaci a obecně nevidím důvod mít improvizovaný nůž v peněžence.

 

Příště se zkusíme podívat na nějaký komplikovanější kousek. Nindžáá karta možná v nouzi poslouží spíš jako hvězdice, ale do mé peněženky určitě patřit nebude.

 

…pokud tedy Praha nepoužije podobný design na své nové OpenCard!

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Matyáš Vejskal.