Na začátek chci představit, co to vlastně tréninková maska je:

 

Tato ďábelsky vypadající tréninková pomůcka je začínajícím, ale velmi žádaným produktem na našem trhu. Podle výrobce slouží ke zlepšení fyzické kondice. Údajně i 20 minutový trénink s maskou nahradí hodinu cvičení bez ní a jde tak o instantní boost výkonnosti. Maska díky odporovým filtrům ztěžuje dýchání a má tak simulovat vysokohorský trénink. Ale o tom až za chvíli.

 

Vzhled

Celková podoba tréninkové masky je „dechberoucí“. Maska se skládá ze dvou pevných částí – ze silikonového těla a potom z obalu, na kterém je sucháč na týlu, který vám masku drží na obličeji. Tento obal se dá měnit a zvolit si můžete z různých krutopřísných variant, jako třeba těchto.

 

Balení

V balení se nachází samotná maska, variace filtrů, návod (jak s maskou zacházet, co vám maska nabízí, doporučené cviky atd.) a kartičku k podepsání, kterou se výrobce chrání kvůli žalobě, kdyby se vám stalo něco, co by souviselo s maskou (jak americké…:) ).

 

Společně s maskou dostanete také přídavný popruh, který se upevní nad uši a přetáhne se přes hlavu. Tato věcička je opravdu potřebná při tvrdých doskocích, protože vám maska kvůli potu na tváři sklouzává z obličeje. Pot se bohužel hromadí i pod maskou. Na nošení jsem si musel nějakou dobu zvykat kvůli otlaku na nose, ale nakonec jsem si zvykl. Trvalo mi to asi 5 tréninků.

Maska se prodává ve třech velikostech – S, M a L. Výrobce uvádí vcelku přehledný návod, podle kterého si změříte dané míry a velikost vyberete.

 

 

Materiály

Maska je složena z umělé hmoty a ze silikonu, tudíž jestli je někdo alergický na silikon, není toto asi správná volba jak zlepšit fyzickou kondici.

 

Jak to funguje?

Princip masky je velmi jednoduchý. Dobrovolně si vyberete jedinou cestu nasávání vzduchu do plic, a to přes dva vyměnitelné filtry na stranách. Filtry si můžete měnit podle toho, jakou chcete simulovat nadmořskou výšku. Návod uvádí výšku ve stopách. Jedna stopa je 0,305 metrů, tudíž se dá maska nastavit od 3 000 ft (915 metrů) do 18 000 ft (5 490 metrů) Simulace nadmořské výšky je stěžejní tahák masky, proto jsou na masce vyobrazeny hory.

Jednou věcí udávanou výrobcem za výhodu, je zvýšení podílu červených krvinek v krvi, kterého docílíte díky omezení kyslíku v masce. Jedná se o stejný efekt, jako ve velké nadmořské výšce. Toto by mělo způsobit lepší funkci svalů ve vašem těle. Abych to vysvětlil. Když běžíte v horském terénu, větší nadmořská výška (ideálně přes 4 000m.n.m.) se logicky rovná méně kyslíku. Proto se například na vrchol Mount Everest leze s kyslíkovou maskou. Tělo se v těchto podmínkách samozřejmě snaží přizpůsobit. Čím méně kyslíku tělo přijme, tím lépe musí hospodařit s kyslíkem, který dostane.  Toto celé jsem si mohl ale ušetřit, protože v tomto případě to vůbec neplatí!

 

Maska je založena totiž čistě na mechanickém principu a disponuje pouze vzduchem z vašeho okolí (tudíž v té nadmořské výšce, ve které běháte), takže se žádná transmutace vašeho těla do podoby kyborga díky menšímu procentu kyslíku v masce nekoná.

Kontrolovatelný přísun vzduchu díky filtrům funguje ale na jedničku. Dýchání se najednou stane nelehkou činností. Navíc když v masce dýcháte, zní to, jako když jede lokomotiva. Při běhu se za vámi budou otáčet zmatení civilové a maminky budou držet děti u sebe v domnění, že se okolo žene šílenec :-D. Má to ale jednu velkou výhodu. Dýcháním vám v těchto podmínkách zvyšuje vitální kapacitu plic (tzn. že toho po nějaké době tréninku víc udýcháte) a dokonce vám posiluje určité břišní svaly, které napomáhají dýchacímu ústrojí.  Na vyšší úrovni filtrů se už stává dýchání opravdový problém a to hlavně při náročnějších výkonech jako je například sprint, běh do kopce nebo při silově náročných cvicích jako shyby a kliky.

 

Nicméně jsem nenašel žádný konkrétní výzkum o zlepšení fyzické kondice používáním masky. Všechny dostupné výzkumy poukazují na to, že počet červených krvinek se nemění, aerobní ani anaerobní výkonnost se nezvyšuje, tělo nedosahuje své maximální výkonnosti a jediný potvrzený výsledek je posílení dýchacích svalů a vyšší kapacita plic.

Po třech 10 kilometrových bězích s maskou jsem cítil posun v mé kondici, ale nejsem si jistý zda bych ho nedosáhl i bez masky za dvojku. Mně osobně při namáhavějším běhu začínají mírně bolet svaly v obličeji kvůli otevírání pusy při snaze dostat co nejvíc vzduchu do plic. Po nějaké době se už nadechujete tak zhluboka, že se tlakem prohýbají stěny masky.

K tomuto fyzickému drilu se připojuje i značná psychická zátěž. Pocit, že se nemůžete nadechnout, je jednou z nejtěžších věcí. Navíc situace, kdy vám teče kapka potu po nose uvnitř masky, vám taky nedodá pocit klidu, spíše chuť strhnout si masku i s půlkou obličeje:-D.

 

Doporučuji si pečlivě rozmyslet, jakou úroveň zátěže zvolíte. Začněte zvolna a postupně zátěž zvyšujte. Výrobce varuje, a dá se říct, že prakticky zakazuje nosit masku v průběhu spánku, protože hrozí nebezpečí udušení. Neviděl bych to tak dramaticky, je to jako doporučení nespat se sluchátky, abyste se neuškrtili, ale celkově vzato bych si netroufnul riskovat nějaké plicní trauma kvůli nepotvrzeným výsledkům.

 

 

Nevýhody

Co bych třeba rád změnil? Jak už jsem výše psal, když máte na sobě masku a makáte jak barevný, tak se potíte. A pod maskou dvojnásobně kvůli uzavřenému prostoru. Tohle má za následek, že se vám v masce nahromadí doslova loužička potu, která vás doprovází po celou dobu výkonu. Výrobce by si s tímto problémem měl nějak poradit, třeba udělat v dolní části nějakou propustnou membránu nebo odtok, který by propouštěl jen z masky ven. Za tu cenu bych si představoval důmyslnější provedení.

 

Možná je to jen můj problém, ale další nevýhodu vidím v proudu vydechovaného vzduchu, který vám fouká slabým vánkem do očí. To vás vede k domněnce, že maska řádně nedrží na obličeji a nutí vás si neustále kontrolovat pozici masky. Je to doslova k zbláznění. Jen by stačilo udělat trošku jiný tvar výdechového filtru. Nebo to můžete přijmout jako zvyšování psychické odolnosti.

Také bych si představoval větší suchý zip na upínání za hlavou, přeci jenom každý má tu hlavu jinou takže možnost víc utáhnout nebo naopak povolit by byla vítaná. Nevidím v tom nějakou velkou potíž, je to jeden z menších nedostatků.

 

Cena

A blížíme se k tomu hlavnímu a to je cena. Tento ďábelský výtvor si můžete koupit od 2000,- Kč. Říkám to nerad, ale cenu bych si s ohledem na to, že jde o kus plastu, představoval o trošku nižší. Obaly na masku si můžete koupit na oficiální stránce trainingmask.com. Cena za obal je okolo 750,- Kč.

 

Resumé

Suma sumárum, hezky se na to kouká, je to i docela účinné ale doporučuji si to napřed vyzkoušet od někoho, kdo tuto pomůcku má. Opravdu to není pro ty, kdo se sportem začínají, ale opravdu pro pokročilé sportovce.

 

Druhou otázkou je potom to, zda věřit udávaným výsledkům. V bodech si pojďme ukázat několik zjištění, která mohou celou dýchací masku snadno pohřbít:

  • Neprobíhá zvýšení počtu červených krvinek, jelikož omezení přísunu kyslíku do plic nemusí probíhat vůbec (hrudní svaly to „udýchají“), případně jen krátkodobě. K aklimatizaci na řídký vzduch tělo potřebuje řádově delší dobu – týdny života v nadmořské výšce, pravidelné používání kyslíkového stanu. Tělo potřebuje dlouhodobý stimul k vyšší produkci hormonu, který povede ke zvýšení počtu červených krvinek. To se nestane za 20 minut tréninku.

(Zdroj: powerdojo.com)

 

  • Neprobíhá zvyšování výkonnosti, posunutí prahu VO2Max ani ničeho jiného. Jelikož se nemůžete pořádně nadechnout, tělo nemůže podat 100% výkon, nedostane se na hranici, kde by se začalo adaptovat, a vy stagnujete. Některé výzkumy dokonce potvrzují, že bez masky dokážete intervalových tréninkem větší pokrok, než s ní.

(Zdroj: breakingmuscle.com)

 

  • Probíhá zvýšení kapacity plic díky posílení dýchacích svalů. To vám ale nepomůže například u běhu, protože obvykle není problém dostat vzduch do plic, ale přenést kyslík do krve.

(Zdroj: runnersconnect.net)

 

Je tedy otázka, zda se časem objeví něco, co potvrdí větší dopad na lidské tělo než posílení dýchacích svalů a zvýšení obsahu CO2 v těle při tréninku. Kdo si rád věci vyrábíte a neutrácíte za zbytečnosti, můžete vyzkoušet jednu speciální alternativu, která Vám zajistí podobné výsledky:

 

Kdo training mask používáte? Věříte na její účinnost?

 

Pro Vybaven.cz napsal a otestoval TED