Kdo z vás jste se jako malí za pomoci praku přestřelovali s kamarády a tyranizovali sousedovic kočku?

Pokud ve vás prak vyvolává nostalgické vzpomínky na dětství, a chtěli byste se do těch dob na chvíli vrátit, tak by vás mohl zajímat The Pocket Shot.

Jde o přepracování konceptu vidlicového praku – místo vidlice má Pocket Shot kruhovou základnu z kompozitu a pruh gumy je nahrazen latexovým kuželem. Vypadá to sice velmi podivně, ale s průměrem 6 cm se snadno vejde do kapsy a dle výrobce by měl být výrazně účinnější než klasický prak.

Do Pocket Shot můžete nacpat cokoliv od skleněnky po kuličku na airsoft nebo paintball a vystřelené projektily se můžou pohybovat až rychlostí 100 m/s (to pochopitelně závisí na tom, jakou silou dokážete prak napnout).

 V prodeji je dokonce i speciální nástavec, díky kterému můžete z Pocket Shot vystřelit i šíp.

Jeho pořizovací cena 25 dolarů (čili přibližně 600 kč) se příliš neliší od ceny moderních praků. Otázkou je, kolik toho vydrží latexový kužel, který výrobce prodává po třech nebo osmi kusech, což dlouhé výdrži příliš nenasvědčuje.

Další věc k zamyšlení (a to ne jenom u Pocket Shot, ale i u tradičních vidlicových praků) je jeho použití. Určitě je to zdroj zábavy při střelbě na terč nebo masakru melounů a lahví s pitím. Ale u řady praků; a stejně tak i u Pocket Sling; výrobce uvádí, že je to výborná věc pro váš Bug Out Bag, kterou můžete v nouzových situacích použít k lovu. Vzhledem k energii projektilu vystřeleného z praku je ale podle mě možné ulovit jen malé zvíře a na poměrně malou vzdálenost. A v nouzové situaci, kdy by byl člověk nucen si obstarávat potravu lovem, mi přijde jednodušší nalíčit pasti, než se plížit za zajícem nebo ptákem, který přede mnou prchne, než se k němu stačím přiblížit na účinnou vzdálenost praku.

 Jaký na to máte názor vy? Jsou praky jen „hračkou“ pro dospělé, nebo mohou být opravdu cenným pomocníkem v nouzových situacích?