Prak Zodiaceng je schopen přesné rány, přestože je malý akorát do kapsy, nebo do batohu. Za jeho návrhem a výrobou opravdu od píky stojí americký strojník Ken Spaulding z Kalifornie. Ken vlastní malou firmu Zodiaceng Engineering, která se zaměřuje na návrhy a výrobu malých kovových výrobků, jako jsou nože nebo například prak. Nedělají velké zakázky, i proto Ken Spaulding nabízí svůj prak na Kickstarteru. Kupec tak nejen získá šikovný nástroj, ale i podpoří rozvíjející se firmu.

 

Výroba malého praku od návrhu po gumu

 

Ken k návrhu praku použil Auto CAD (software pro design strojírenských prvků) a následně ho použil i při programování stroje. Jelikož materiál je dodáván ve velkých blocích hliníku, titanu a G10 (materiál užívaný na střenky a rukojeti nožů), musí si je Ken připravit na menší pláty, se kterými už stroj dokáže pracovat. Z G10 vyřezává Ken tvar, který je možno vidět na hotovém výrobku na rukojeti praku, a vrtá do něj otvory pro šrouby.

 

Když je rukojeť z G10 hotové, vrhá se Ken na výrobu samotného těla praku. Vstupní materiál musí vyfrézovat do požadovaného tvaru. Nadbytečný materiál pak stačí uříznout. Na tělo se poté nasadí protikusy držadla, přišroubují se a nakonec se do připravených otvorů přidá guma.

 

Zodiaceng Engineering

Jak už bylo řečeno Ken Spaulding nevyrábí pouze praky, ale i jiné zakázkové výrobky a dva stálé, které má ve svém portfoliu. Jedná se o nůž Scout V3 a otvírák kombinovaný s šestihranným klíčem, 1911 Bushing Wrench. Nůž Scout V3 je momentálně ve stádiu předprodeje za 360 dolarů a 1911 Bushing Wrench je sice vyprodaný, ale brzy zase dostupný za 60 dolarů. Oba výrobky jsou z pevného materiálu a jednoduše navržené.

 

BMX – vstupenka do oboru

Ken Spaulding se v dětství věnoval sestavování kol z dílů. To ho přitáhlo ke strojírenství a na střední škole se naučil používat Auto CAD. Později se dostal ke tvarování kovu, když získal zkušenosti a kapitál, založil vlastní firmu Zodiaceng Engineering.

Použité zdroje:
zodiaceng.com

kickstarter.com