Všichni víme, že pitný režim je důležitý, ale zvláště v dnešní hektické době může být jeho dodržování často velmi obtížné. Firma BSX Athletics proto přichází s fitness náramkem, který hlídá úroveň vaší hydratace a upozorňuje vás, kdy by bylo dobré tekutiny doplnit.

 

Dehydratace má zásadní vliv na fungování organismu. Nejen že ovlivňuje váš výkon při cvičení, ale má také vliv na kvalitu spánku, náladu, výdrž a pozornost. Zakladatel společnosti BSX začal s vývojem náramku LVL poté, co ho chronická dehydratace dovedla až k cévní mozkové příhodě.

LVL váží 50 gramů, baterie mu vydrží až čtyři dny, má certifikaci IP67 (úplná odolnost proti prachu a vodě do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut). Rozměry náramku jsou 17×45 mm a dotykový displej měří 12×24 mm.

Co se týče funkcí, dělá to, co by se čekalo od každého jiného fitness náramku – měří tep, počítá kroky, měří vzdálenost, počet vystoupaných pater, zaznamenává, kolik jste ten den vydali kalorií… a kromě toho všeho je náramek schopný v reálném čase zjistit vaši úroveň hydratace.

 

Tvůrci náramku se inspirovali ve zdravotnictví a LVL tak funguje na podobném principu jako například pulzní oxymetr – na pokožku dopadá červené světlo a senzor měří, kolik světla projde lidskou tkání. Na základě těchto informací náramek vypočítává, kolik je v organismu vody.

 

Pokud máte vody nedostatek, tak vám náramek řekne, ať popadnete lahev vody a koukáte to napravit. Zároveň taky doporučuje, kolik by měl člověk v dané chvíli na základě současné pohybové aktivity a produkce potu vypít.

 

Náramek v sobě data ukládá, a jakmile ho přes bluetooth připojíte k telefonu, můžete se podívat, jak jste si vedli v porovnání s předchozími dny a kdy pitný režim zanedbáváte. Náramek se vás navíc občas zeptá na vaši náladu, díky čemuž získáte přibližná data o tom, jaký vliv má hydratace na vaše psychické rozpoložení. (To je pochopitelně jenom orientační, pokud vám někdo nabourá auto, tak to ani deset litrů vody nezachrání.)

 

Možná vám přijde, že pro někoho, kdo není zrovna vrcholový sportovec, má náramek jen minimální využití. Zkuste se ale zamyslet, kolikrát se vám stalo, že jste byli zabraní do práce a na konci směny jste zjistili, že jste se vlastně od rána ani jednou nenapili? V takových dnech by se určitě hodilo něco, co by nám připomnělo, že bez vody se nedá fungovat. Na téma dehydratace byla vedena řada výzkumů, které ukazují, že to není jen problém sportovců, kteří během pohybových aktivit ztratí hodně vody. Některé výzkumy zjistily, že až 75% lidí trpí chronickou dehydratací. Velký podíl na tom má kromě časové vytíženosti i složení naší stravy, která je bohatá na tuky a cukry, což snižuje pocit žízně. Navíc když tělu chybí voda, říká si o ni v jakékoliv formě, například i ve formě potravin. Takže se dostáváme ke známému českému přísloví, že hlad je převlečená žízeň – můžete mít dojem, že máte hlad, ale ve skutečnosti si tělo říká o tekutiny. Jenže vy se v domnění, že máte hlad, najíte – a tak tělo dostane jen málo toho, o co si ve skutečnosti říkalo.

A pokud se vrátíme ke sportovcům, tak ti během cvičení většinou vypijí pouze 30-70% objemu vody, kterou při zátěži ztratili. Je tedy důležité si příjem vody hlídat. Pochopitelně na to nemusíte mít hned elektronickou hračku (stačí se podívat na barvu moči), ale pro ty, co si jednoduše na pití nevzpomenou, by náramek LVL mohl být zajímavým řešením, jak situaci napravit.

Jestli vás náramek LVL zaujal, můžete ho pořídit v rámci kampaně na kickstarteru za 129 dolarů (3100 kč), po skončení kampaně za 199 dolarů (4800 kč). Vybrat si můžete mezi verzí s černým silikonovým páskem, nebo s koženým páskem (černá nebo hnědá).