Zejména v Americe se stalo přespávání v hamace velmi populární a skoro i módní záležitostí. I u nás v Evropě se dnes už najde poměrně dost příznivců spaní nad zemí a výrobci na to reagují řadou různých inovací a vychytávek. Pojďme se tedy podívat, jaké zajímavosti a šílenosti na téma hamaka se dnes dají pořídit.

hydrohammock2

Hammock V – konec studeným zadkům

Stejně jako při spaní na zemi je i v hamace důležitá izolace od spodu. Kvalitní underquilt je poměrně drahá záležitost a tak to řada z nás obchází karimatkou. Jenže velké karimatky se v hamace různě kroutí, přesunují tam, kam nechceme, nebo občas rovnou vypadnou ven. Někteří výrobci hamak začali v hamakách vytvářet speciální kapsy na karimatky. Klymit na to šel z druhé strany a nabízí nyní samonafukovací karimatku Hammock V, navrženou speciálně pro použití v hamace.  Karimatka je velmi podobná námi recenzované Static V, ale na bocích má ještě přídavné polštářky. Ty v hamace poskytují izolaci i z boku a navíc drží hamaku víc rozevřenou, což ocení všichni, kdo nemají rádi, když se nad nimi látka hamaky zavírá.

klymit_hammockvcouple_v1

klymit-hammock-v-1

 

Podle specifikací se ale zdá, že Hammock V bude z méně odolného materiálu (20D polyester), než ostatní výrobky Klymit, takže je otázka, jak dlouho by vydržela, kdybyste ji chtěli používat i na zemi a ne jenom v hamace.

 

NEMO Cloudview Hammock – učesaná-neučesaná, hamaka-nehamaka

Další varianta pro ty, kterým vadí, že se nad nimi hamaka zavírá jak kokon, je konstrukčně pozměněná Cloudview Hammock od NEMO. Jde o kompromis mezi klasickou hamakou a houpací sítí. Na obou koncích jsou hliníkové tyčky, které drží hamaku rozevřenou a na dolním konci se nachází kapsa na nohy. Hlavu máte lehce výš než nohy, takže v kombinaci s tyčkami, které hamaku rozevírají, máte větší výhled do okolí.

Cloudview

 

Na druhou stranu existují pádné důvody, proč hamaky nemají na koncích žádné tyče, takže Cloudview Hammock riskuje krok od pohodlných hamak směrem k nestabilním a ne příliš pohodlným houpacím sítím. Samozřejmě to ale nejde tvrdit s jistotou, když jsme Cloudview netestovali.

 

HackedPack – dva v jednom

Pokud často řešíte problém, kam do batohu hamaku nacpat, nebo naopak, když už se v hamace houpete, tak kam s batohem, HackedPack představuje ideální řešení. Jde totiž o batoh, který má hamaku zabudovanou ve speciální kapse na zádech.

hacked-pack-1

hacked-pack-2

 

HackedPack funguje jako normální 25 L batoh do té doby, než přijdete na místo vhodné k zavěšení hamaky. Pak stačí jenom připevnit popruhy na strom, sáhnout do kapsy za bederním pásem, zatáhnout, vše sepnout karabinami a máte ležení připravené.

hacked-pack-3

 

HackedPack přišel na svět díky kickstarteru a nyní se prodává za 170 dolarů (4400 kč). Na kickstarteru se také snažil uchytit podobný projekt s názvem WALKING. Ten celou koncepci dotáhnul o krok dál, takže hamaka nebyla integrovaná v batohu, ale přímo tělo batohu tvořila. Kampaň ale neměla dostatečný úspěch, takže „hamakobatohů“ WALKING se na trhu nejspíš nedočkáme.

walking-1

Crua Hybrid – A co takhle čtyři v jednom?

Na trhu se také začíná objevovat řada stanů, které se dají použít jako hamaky. Nedávno jsme vám představili Flying tent a od té doby se nám na trhu vyloupnul ještě Crua Hybrid. Z něj sice pláštěnku neuděláte, ale zase má integrovanou nafukovací karimatku a spací pytel. Takže stačí jen rozbalit tříkilový balíček a máte vše připravené na spaní.

crua-hybrid

Výhodou tohoto systému také je, že když ho máte rozložený na zemi, tak můžete spojit dva Hybridy k sobě a vytvořit tak jeden větší stan pro dva.

crua-hybrid-2

 

Tree-O Frame – houpejte se s kamarády

Pohupovat se v hamace a povídat si s přáteli je jedna z nejpříjemnějších věcí, co může člověka potkat. Když se ale sejde víc „hamakářů“ najednou, může z toho být logistický oříšek, aby přes sebe lidé v noci nelezli, nebo si nekoukali při rozhovoru na zadek, pokud jsou zavěšeni nad sebou. Pro takové situace přišla firma Treble Hammock se závěsným systémem Tree-O Frame.

tree-o-hammock-2

 

Nejde o nic složitého, v podstatě to jsou jen tři popruhy spojené do tvaru písmene Y. Díky Tree-O Frame vám ale stačí najít tři dostatečně vzdálené stromy a rázem můžete k sobě pohodlně zavěsit tři hamaky. Popruhy jsou v prostředku spojené kovovým kroužkem, takže se každé rameno dá uvázat v jiné výšce a zohlednit tak nerovnosti terénu. Pak už jen zbývá doufat, že se některý ze spoluviselců v noci příliš nevrtí a nechá vás v klidu vyspat.

ENO Roadie –  Jde to i bez stromů

Co když se chystáte do míst, kde je o stromy nouze, natož aby byly dva blízko u sebe? Pokud jste na cestách autem, tak můžete k zavěšení hamaky použít ENO Roadie, což jsou dva kovové stojany, které se ukotví pod koly auta.

roadie-2

roadie

 

Přidanou hodnotou je, že si v noci zaručeně všimnete, pokud vám bude chtít s autem někdo ujet.

 

Hammocraft – Hrátky na vodě

Z hamaky vás nemusí dostat ani pobyt u moře nebo vodácký výlet. Hammocraft vyrábí speciální rámy na hamaky, které se dají usadit na nafukovací plovák nebo kayak. Vznikne tak párty plavidlo, které vám bude závidět snad každý plážový povaleč s nafukovacím lehátkem.

hammocraft-2

hammocraft-3

 

Některé modely Hammocraft jsou vhodné i na pomalu tekoucí vodu, takže až příště narazíte na línou vodu, můžete se v klidu natáhnout, otevřít vychlazené pivko a tiše se pošklebovat vodákům, kteří kolem vás makají, aby se vůbec někam dostali.

hammocraft-1

 

Hydro Hammock – Hrátky ve vodě

Asi ta nejzběsilejší věc, která se dá na téma hamaka vymyslet, je Hydro Hammock. Jde o hamaku vyrobenou z velmi pevného a voděodolného materiálu, do kterého můžete napustit vodu. S pomocí pumpy tak můžete spojit pohupování hamaky a bublinkovou lázeň v jeden ultimátní relaxační zážitek.

hydrohammock2

 

A ten relax budete opravdu potřebovat, poté co dotáhnete k vodnímu zdroji sedmikilovou hamaku a dvaceti sedmikilovou pumpu. Plus nezapomeňme na nějaké to kilčo, které bude vážit plynová bomba, abyste si mohli lázeň ohřát. Alespoň tak nezmrznete, až vás drahá polovička vystrčí na mráz, když zjistí, že jste za tuto nádheru utratili přes 1800 dolarů (47 000 kč).

hydrohammock1