Před pár dny společnost Google změnila pravidla pro tvůrce obsahu na platformě Youtube. Obyčejně tyto změny člověka, který nevlastní youtube kanál, moc nezajímají. Jenže tato změna by mohla velmi snadno zlikvidovat celou komunitu kolem zbraní na Youtube.

 

Zdá se, že zákony o regulaci zbraní jsou teď v módě a Google nechtěl zůstat pozadu. Vydal tedy změnu pravidel pro Youtube, která zakazuje většinu obsahu týkajícího se zbraní. Po uvedení pravidel v platnost budou zakázána veškerá videa, ve kterých se propaguje prodej zbraní a některého jejich příslušenství, nebo kde je uvedený odkaz na prodejce těchto věcí. U příslušenství jde hlavně o doplňky ke zbraním, které umožňují simulovat automatickou střelbu a o velkokapacitní zásobníky (nad 30 nábojů). Ale formulace pravidel je tak otevřená interpretaci, že se tam dá zahrnout řada dalších věcí.

Kromě odkazů na prodej je zakázáno zveřejňovat videa s návody na instalaci, výrobu nebo modifikaci výše zmíněných doplňků a tlumičů, zbraní, a dokonce i nábojů. Takže třeba videa s návodem na přebíjení z Youtube taky zmizí.

A pokud by se náhodou nějakému tvůrci videí podařilo prokličkovat přes všechny zákazy a vydat video, které by bylo v souladu s pravidly, stále ještě nemá vyhráno. Na Youtube totiž videa nekontrolují zaměstnanci Google, ale algoritmy, které často odstraní video jen proto, že se zabývá tématikou blízkou zakázané oblasti anebo proto, že někdo video nahlásil (třeba i bezdůvodně).

Videa označená algoritmem jako závadná z Youtube zmizí a jejich autor dostane tzv. strike, který obvykle znamená zákaz vydávání videí po dobu třeba dvou týdnů. Když jsou striky tři, celý kanál je z Youtube smazán. Odvolání proti neoprávněným strikům je velmi složité a zdlouhavé a menší tvůrci často proti obrovské mašinerii Google nemají šanci, pokud jim za zády nestojí nějaká velká společnost nebo významný youtuber, který je pro Google perspektivním partnerem.

Navíc, i kdyby se nějakým způsobem videa se zbraňovou tematikou podařilo na Youtube zveřejnit, tak Google svými pravidly odříznul tvůrce od jejich zdroje příjmů. Většina youtuberů má příjmy z reklam nebo ze spolupráce s firmou, která pracuje v odvětví, kterým se youtuber zabývá (v tomto případě prodejci nebo výrobci zbraní, nábojů atd.). A proč by firmy podporovaly youtubery, když jim nemůžou youtubeři na oplátku dělat reklamu?

Pokud si tedy tvůrci obsahu o zbraních nevybojují nějakou změnu, bude to s největší pravděpodobností znamenat zánik celého odvětví na Youtube. Jestli se vám tyto změny nelíbí a chcete podpořit své oblíbené youtubery, kteří se tématice zbraní věnují, koukněte na tento odkaz a napište Googlu k jejich pravidlům nějaké pěkné vyjádření.

 

Mnoho tvůrců hodlá ohledně těchto nových pravidel s Google bojovat, ale řada zbraňových kanálů už přechází na “záložní plán”, kterým je platforma Full30. Už tam můžete najít například videa z dílny Polenar Tactical, Hickok45, Forgotten Weapons atd. A nejspíše je jen otázkou času, kdy se k ním do party přidá i Matt z Demolition Ranch a další slavní blogeři. Jde o stránku zaměřenou vysloveně na tématiku zbraní, takže tvůrcům tam žádná cenzura v tomto ohledu nehrozí. Realisticky nejspíš nemají šanci dosáhnout na takové množství diváků, jaké měli doposud na Youtube, ale otázkou však je, zda svoboda projevu přece jen není důležitější, než hezká čísla v statistikách.