Kalifornská firma Thyrm vytvořila ve spolupráci s Chrisem Costou zajímavý doplněk pro taktické svítilny zvaný SwitchBack, díky kterému budete mít při střelbě se svítilnou výrazně lepší úchop na zbrani.

 

SwitchBack je nástavec na svítilny s patním spínačem (to znamená, že spínač je umístěn na konci svítilny, ne na boku). SwitchBack vám svítilnu rozšíří o kroužek z pevného plastu. Výrobce přirovnává držení svítilny se SwitchBackem k držení karambitu – prst máte provlečený kroužkem, který vám umožňuje jistější úchop svítilny. Hlavní předností SwitchBacku je, že pokud máte svítilnu takto navlečenou na prst, nepotřebujete na její držení celou ruku. K ovládání svítilny vám stačí jediný prst, takže můžete zbraň držet v obou rukách.

 

SwitchBack se „navléká“ na ukazováček nedominantní ruky. Palec je opřený o výstupek na kroužku a spínač svítilny se opírá o kloub prostředníčku. Když chcete svítilnu zapnout nebo vypnout, zatlačíte palcem na výstupek, tím se vám svítilna zapře do prostředníčku a zmáčkne se spínač.

Manipulace je tedy poměrně jednoduchá, stejně tak i instalace – odšroubujete patu svítilny, přes závit umístíte SwitchBack, do kterého pak vsunete patu a zase ji zašroubujete.

 

To že máte na svítilně nasazený SwitchBack neznamená, že ji musíte používat jen jedním daným způsobem. SwitchBack umožňuje řadu různých úchopů a neměl by vám při žádném způsobu držení překážet. A pokud už svítilnu na zbrani máte, můžete svou EDC svítilnu se SwitchBackem používat jako zálohu.

 

 

SwitchBack se vyrábí ve dvou verzích. Large je určena na větší svítilny bez klipu, verze Backup je na menší (EDC) svítilny s klipem. Obě verze stojí 20 dolarů (necelých 500 kč), takže nejde o nějak dramaticky předražené příslušenství. Bohužel je SwitchBack konstruován kolem nejnovější řady svítilen SureFire, takže je jen omezené množství svítilen, na které SwitchBack sedne. Před koupí je tedy potřeba u výrobce ověřit, jestli bude s vaší svítilnou fungovat.

A hlavně je potřeba si uvědomit, že nákupem SwitchBacku se z vás nestane mistr střelby ve zhoršených světelných podmínkách. Stejně jako u každého prostředku po sebeobranu i SwitchBack vyžaduje velké množství tréningu, než se na něj můžete spolehnout v krizové situaci. I když Thyrm slibuje u jejich produktu přirozený úchop zbraně oběma rukama, přece jenom se vám způsob držení zbraně trochu změní, takže nemůžete počítat s tím, že jen SwitchBack našroubujete na svítilnu a až bude potřeba, tak to nějak dopadne.