Policie v Kalifornii a Texasu testuje zbraně s internetovým připojením, které vyvinul start-up projekt s 10 zaměstnanci v Sillicon Valley. Ve zkratce se jedná o bezdrátový senzor, který změní policistovu zbraň v něco „chytřejšího“ s real-time telemetrií (tzn. živým přenosem dat). Ta je zajištěna skrz Bluetooth připojení čidla ke smartphonu, který je šifrovaně spárován s policejní centrálou.

 

Bude to znít jako hudba budoucnosti, kterou bylo možné zatím vidět jen v pár počítačových hrách, ale vypadá to, že firma Yardam Technologies se svým senzorem míří vysoko. Společnost zatím získala 1,5 milionu dolarů (30mil. Kč), aby vyvinala čip, který se umístí do paždy a poskytuje informace o GPS pozici zbraně, o jejím tasení, střelbě a k tomu všemu dokáže informovat operátora i o směru palby, což může pomoci při koordinaci celé akce nebo při následném vyhodnocení.

 

Jistě si dokážete představit výhody takového monitorování, kdy je nutné podle Jima Scaffa, ředitele Yardarm, vyzdvihnout zvýšení „bezpečnosti policistů, efektivity zákroků a důvěryhodnosti vyšetřování.“

Potom, co se vláda USA dostala pod tlak lidí žadajících vybavení většiny policistů kamerami, se tak jedná o další kontroverzní projekt, který může brzy zvýšit kontrolu policistů. Nicméně takové čidlo nesbírá zdaleka tolik informací jako kamera, proto by projekt mohl být schůdnější pro všechny. Yardram klade důraz na snížení rizika opakování podobných případů jako toho ze srpna 2014, kdy policisté zastřelili neozbrojeného 18letého mladíka ve Fergusonu v Missouri, což zvedlo neočekávanou vlnu nepokojů hlavně kvůli nejastnostem ve vyšetřování.

 

Společnost Yardarm už dříve přišla s čipem pro civilní trh, který by majitele zbraně informoval v případě jejího odcizení a umožnil by mu zbraň zablokovat. Odpůrci takovéto kontrolovací / sledovací technologie se obávají možného rozporu s ústavním právem na držení zbraně, jelikož by stát mohl vyžadovat, aby všechny schválené zbraně byly vybaveny podobnými čipy. Pochopitelně se část Američanů bojí, že by stát mohl jediný tlačítkem zablokovat všechny jejich zbraně, vystopovat je a zabavit.

 

Pro Vybaven.cz píše Matyáš Vejskal.

 

Zdroje:

http://arstechnica.com/tech-policy/2014/10/silicon-valley-startup-unveils-internet-connected-smart-guns-for-cops/

http://www.slate.com/articles/news_and_politics/politics/2014/08/ferguson_protests_over_michael_brown_won_t_end_soon_the_black_community.html