Před časem se mi dostala do ruky druhá generace karabinové konverze FAB Defense pro pistole Glock 17/17L/18/19/22/23/34/35. Úvodem podotýkám, že z ní ani zdaleka nemám nastříleno na „plnohodnotnou“ recenzi, odhadem z ní padlo nějakých 350 ran, ale první dojmy jsou natolik optimistické, že jsem se rozhodl se o ně s vámi podělit – anebo lépe – vás s touto konverzí alespoň v základu seznámit. S rostoucím počtem ran a postupně opadávajícím počátečním nadšením vás ale (jak je u nás dobrým zvykem) čeká jistě mnohem pragmatičtější pokračování.

Vývoj této „hračky“ a jí podobných z povzdáli sleduji již nějaký ten čas, rukama mi více či méně prošla každá z nich (konkrétně různé taktické pažby a ručky od FAB Defense, první generace K.P.O.S a první generace RONI), ale „ten pocit“, že právě tuhle bezpodmínečně musím mít, se prostě nikdy nedostavil. Vždy mi na nich něco chybělo anebo naopak přebývalo, prostě to nikdy nebylo ono. Z každé jsem si z čiré zvědavosti vystřílel dva, tři, čtyři zásobníky, vyzpovídal jejich více či méně nadšené majitele a s poděkováním jim vždy jejich miláčky vrátil.

 

Můj K.P.O.S. druhé generace s výjimkou vyfrézování prostoru pro světlovodná mířidla prozatím bez jakýchkoliv úprav či dalších doplňků pochází od izraelské ZAHAL.org a jeho konfigurace je následující:

tělo konverze vyrobené z jednoho kusu duralové slitiny (6061 T6)

 

sklopná teleskopická pažba typu M4 s pěti odskoky, kterou naprostá většina z vás již jistě důvěrně zná z tisíce a jedné variace u nás velmi oblíbené a rozšířené přestavby útočné pušky SA58

 

sklopná přední ručka FGGK-S mimo jiné slouží jako jednoduchá mechanická pojistka

 

sklopná mechanická stavitelná mířidla

 

jednobodový „bungee“ popruh

 

Novinky oproti první generaci jsou vesměs pozitivní – oboustranné natahování závěru ala M4/AR15, kdy samotný natahovací systém je nedílnou součástí těla konverze (natahování probíhá přes čelo závěru vložené pistole, tzn. montáž natahovacího kolíku na závěr je minulostí).

 

Horní rail je nedílnou součástí těla konverze a po celé délce není nikde přerušen.

 

Instalace zbraně do konverze je rychlejší a lze jí na rozdíl od první generace provést tzv. za pochodu. Po manuálním odjištění dvou čepů pistoli prostě zasunete do railu, zajistíte pomocí zadního čepu a poté dotáhnete přední čep (opačné pořadí vám na rámu může zanechat dost nepěkné otlaky, jak jsem nevědomky sám zjistil).

 

U první generace uživateli kritizované typické očouzení (znečitelnění) mířidel po vyjmutí zbraně z konverze jsem u svého kusu prozatím nezaznamenal. Jen čas a budoucí fotodokumentace ukáže, zda tento stav s rostoucím počtem ran vydrží. Stejně tak je to s pravděpodobně nejzásadnějším problém minulé generace – s nutností neustále znovu a znovu nastřelovat mířidla/kolimátor po každé instalaci zbraně do konverze. Aktuální stav? Mechanická mířidla prozatím nástřel drží bez problémů, kolimátor je v plánu (dle financí – opět vyzkouším, nafotím, popíšu).

Pokud jde o střelbu, nejprve je třeba si uvědomit, že toto není a nikdy nebude Heckler & Koch MP5 ani M4/AR15 – na jakoukoliv „mířenku“ proto rovnou zapomeňte. Uchycení za přední rail a neexistující bobří ocas je rychlé, je funkční, ale není dokonalé. Pistole (spodní hrana těla) má v konverzi horizontální vůli cca 1cm na každou stranu, tzn. pokud o této „vadě“ anebo spíše vlastnosti víte a přizpůsobíte tomu svůj úchop (žádný tlak do stran, ale pouze přímo vzad), váš soustřel je okamžitě výrazně lepší. Z dosavadních zkušeností ale mohu říci, že ať už s konverzí provádíte cokoliv, soustřel vždy bez problémů udržíte v hrudníku. Zpětný ráz? Žádný! Vzdálenost? Ta je na vás, ale nad 25 metrů bych z ní já už asi nestřílel (přeci jenom držíte v ruce pistoli). Hmotnost? Absolutní bomba! Ve výše uvedené konfiguraci vč. vloženého G19 3. gen pouhých 1 985 gramů! (samotná konverze 1365 gramů, s připnutým popruhem 1520 gramů, s vloženým G19 a připnutým popruhem 2 135 gramů). Závady? Pakliže je pistole v konverzi pořádně dotažena (přední čep), funguje bez problémů (zatím).

A jaká je největší výhoda této konverze? Není to zbraň! Ne, nezbláznil jsem se, tento fakt je (alespoň pro mě) opravdu tou úplně největší výhodou celého systému. Konkrétně hovořím o skutečnosti, že pokud v ní není vložená pistole, nepodléhá žádnému zvláštnímu režimu skladování a je jí tedy možné zanechat i na místech, kde byste jinak svou dlouhou zbraň bez přímého dozoru nenechali byť jen na jedinou vteřinu (např. v kufru auta). Podotýkám, že v mojí/vaší práci/sportu/zábavě nikdy nemůže „plnohodnotně“ nahradit samopal anebo útočnou pušku (pravděpodobně takové ambice ani nemá?), ale ten, kdo si alespoň jednou vyzkoušel tzv. „vyčistit“ několika poschoďovou budovu s klasickou pistolí v ruce, mi musí dát za pravdu – její existence a další vývoj smysl rozhodně má… Co myslíte?

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.

 

P.S. Zbylo nám několik nezařazených fotek, tak je tu máte takto hromadně: