Podívali jsme se na na další horkou českou novinku – pistoli CZ P-10C. A výsledný dojem je bohužel více než rozpačitý.

 

Ale vezmeme to popořadě. Začneme oficiální informací z CZUB.cz:

CZ P-10 C je naprostá novinka v segmentu „striker fired“ pistolí pro osobní ochranu a ozbrojené složky v kompaktní velikosti, která je vhodná také pro skryté nošení.

CZ P-10 je další „level“ obranné a služební pistole, která vyniká vysokou spolehlivostí, životností a kultivovaným zvládáním výstřelu, na čemž se podílí jedinečný checkering a vynikající úchop vyřešený pomocí nové ergonomické metodiky DiFEND. Součástí balení jsou přídavné patky zásobníku navyšující jejich kapacitu z 15 na 17 nábojů v ráži 9×19 a tři vyměnitelné hřbety rukojeti pro individuální přizpůsobení její velikosti.

Hlavní výhody:

Extrémně odolná povrchová úprava závěru a hlavně
Dvě dvojice natahovacích drážek pro pohodlnou manipulaci
Nový „level“ odolnosti proti korozi a mechanickému poškození
Skvěle čitelná kovová mířidla zvýrazněná třemi luminiscenčními body
Automatická blokace úderníku zaručující pádovou bezpečnost
Mechanicky a teplotně stabilní polymerový rám, zesílený skelnými vlákny
Tři vyměnitelné hřbety rukojeti velikosti S, M, L
Výjimečná kapacita zásobníku 15 (17) nábojů v ráži 9×19
Excelentní střelecký komfort díky propracované ergonomii rukojeti s výrazným checkeringem
Oboustranný plochý záchyt závěru a záchyt zásobníku; jako příslušenství je k dispozici záchyt závěru s širším hmatníkem pro pravoruké I levoruké střelce

A nyní už předávám slovo našim redaktorům:

Nejdříve si dovolíme pár slov ohledně nepochopitelné hysterie okolo „nové“ pistole CZ P-10. Od doby, kdy jsme ji poprvé spatřili na fotkách, nečekali jsme od toho vůbec nic. Žádné vyložené zklamání se tedy nekonalo ani v době, kdy jsme si jí poprvé pořádně osahali na letošní IWA.

 

Dále tedy pokračujeme bez jakéhokoliv citového zabarvení – ano, skoro po všech stránkách je to obšlehnutý Glock.

 

OK proč vlastně ne. Sice nerozumíme tomu, proč by si něco takového měl někdo pořizovat, když za (pravděpodobně) úplně stejné peníze může mít originál, ale ok, své kupce si „nová“ pistole zcela určitě najde. Paradoxně, alespoň podle našeho názoru, bude její úspěch záležet právě na tom, jak moc se jim původní Glock podařilo okopírovat. Mluvíme-li tedy především o spolehlivosti a všestranné odolnosti, kterými je Glock pověstný. Podotýkáme, že z CZ P-10 jsme prozatím nestříleli, nevíme, z jakých konkrétních materiálů je vyrobena a kvalitu zpracování na výstavních kusech zkrátka a dobře nemá cenu hodnotit.

 

Co se nám na pistoli líbilo? Jednoznačně spoušť! Pokud jde o spouštění, to CZ odjakživa uměla, a ano, přesně takovou spoušť bychom na své pistoli chtěli. Reset? No paráda!

 

Dále oboustranné ovládání a příjemné je jistě také sériové zapracování veškerých customizačních prvků, které po spoustu let vídáme snad na každé fotce custom-made Glocků.

Co se nám naopak na první dotek nelíbilo, je zbytečně ostrý až agresivní grip! Možná si pamatujete, kdysi byla stejná věc vyčítána též 4. generaci Glocku. Pokud tu zkušenost máte, vynásobte ji 10x a máte přesně pocit držení CZ P-10. “Padesát odstínů” a jiné BDSM je sice v módě, ale přece jen odsud podsud.

 

Dalším nepříjemným překvapením byl záchyt závěru. Je nám sice jasné, že se jednalo o úplně nové pistole, ale tuhost záchytu závěru byla zkrátka přehnaná. Nepamatuji si, že bych se kdy u jiné pistole musel vizuálně přesvědčit, že se opravdu snažím shodit závěr v tom správném místě. Páka na všech vystavených kusech držela jako přivařená.

Oboustrannost záchytu, který uvnitř probíhá kolem zásobníkové šachty kolem dokola, je ale poměrně příjemné vylepšení oproti původnímu Glocku. V dnešní době takovýmto způsobem řeší záchyt spousta moderních výrobců, co se týče zbraní od ČZ se jedná o dobrý krok vpřed. Jen kdyby nebyl tak hrozivě tuhý… 🙁

 

A ta pružina blokace úderníku – to jako opravdu?

WTF!?

Aby výrobce zcela nezkopíroval glockový bicí systém, zvolil pojistku zápalníku odsouvanou do strany. Přičemž se o zpětné zajištění zápalníku stará tenoučká vlasová pružinka, o jejíž trvanlivosti si dovolujeme pochybovat. Systém také může být náchylný k selhání při pádu na stranu zbraně.

 

Co se týče mířidel, zde se taktéž jedná o lepší standard. Jsou poměrně pěkně čitelná, na rozdíl od svého předchůdce i v základu kovová, zasazená do standardní rybinové drážky, takže předpokládám zpětnou kompatibilitu se staršími modely při případném tuningu.

 

Částí, která se vyloženě povedla, se zdá být záchyt zásobníku, který je na rozdíl od konkurence ocelový a stejně jako záchyt závěru oboustranný.

 

Odpor pružiny je spíše větší, takže nečekáme problémy se samovolným vypadáváním zásobníku při zavadění o záchyt při střelbě, někomu ale nemusí takováto síla vyhovovat.

Tyčka vratné pružiny závěru je bohužel opět plastová. Tuto cestu už mnoho konkurentů odsoudilo jako slepou, zde tedy lze v budoucnosti čekat problémy. 

 

No a to je asi za nás vše. Berte proto tento článek jako soubor prvních dojmů, které se mohou změnit po bližším seznámení a testech na střelnici. Nicméně tyto první dojmy a ryze praktické zkušenosti z veškeré dosavadní „porevoluční výroby“ CZUB bohužel neslibují žádný zázrak. Ale opravdu rádi bychom se mýlili, překvapte nás prosím už konečně, čekání na Godota již bylo dost!

P.S. Poznámka pod čarou: U pistole CZ P-10 výrobce použil nečekaně velké množství čepů ze svinutého plechu. U ocelové zbraně se jedná o pochopitelný krok v rámci zlevnění výroby a samojištění takového čepu proti vypadnutí. U plastové zbraně se trošku obávame rozšiřování takového čepu až za hranici zakusování se do plastu. Je možné, že výrobce tyto čepy použil pouze v místech, kde se pod plastem skrývá ocelové zpevnění. Pokud tomu tak není, dá se očekávat, že časem rozkrájí plast pistole jako nůž máslo. Bohužel bez kompletní rozborky není možné zatím tento fakt ověřit.

 

EDIT: Vytáhnu z komentářů příspěvek od fanouška, který tam přidává i video:

Beran:

Mohu jen potvrdit to co je v článku napsáno.
Bohužel sem také musel zkontrolovat, jestli opravdu tlačím na vypouštěč závěru…
Další věc co mne nemile překvapila byla neuvěřitelná kluznost plastového rámu.
Dokážu si představit že kdyby tam nebyly ty BDSM výstupky tak to střelci vypadne při výstřelu z ruky jak to klouže.
A na závěr největší překvapení… tohle sem opravdu nečekal a dělali to i ostatní vystavené P-10.
Tady máte moje video z IWA 2017 ohledně P-10c: