Na úvod vás rovnou zklamu, tento článek spadá do kategorie čistokrevného zbraňového porna – pěkně se na to kouká, mnozí budou při čtení slintat jako postřelená liška v říji, ale to je asi tak všechno. Doma nám to nikdo trpět nebude. Toto střelivo je u nás zakázané.

01

 

Dračí dech je speciální druh střeliva do brokovnic se zápalným efektem (ano, čtete dobře!). Jedná se vlastně o obří magnéziové škrtátko (drobné peletky), které někdo patrně pod vlivem silných halucinogenních drog nacpal dovnitř klasické dvanáctky (18,5 mm x 69,9 mm). Účinný dostřel, anebo spíš extrémní nebezpečí požáru, je výrobcem uváděn okolo 30 metrů, ale podle některých uživatelských zkušeností je střelivo „nebezpečné“ až do cca 90 metrů.

02

 

Vnitřek hlavně? Údajně je v bezpečí, ale upřímně, věří tomu někdo?

 

Profesionální ani jiné praktické využití toto střelivo pochopitelně nemá, jen to prostě dobře vypadá. Ano, plamenomet z brokovnice se opravdu nevidí každý den. Někteří nadšenci se ale samozřejmě existenci tohoto střeliva snaží maximálně ospravedlnit, například prý může sloužit jako nouzový signál, tedy coby náhrada staré dobré světlice. No upřímně, zapálit les se myslím dá i mnoha jinými a konvenčnějšími způsoby.

04

 

Dalším argumentem pro praktické využití je zvýšený zastrašující efekt. Ano, redakce Vybaven.cz souhlasí, namířená hlaveň brokovnice je jako odstrašující prostředek zcela nedostačující a navrhuje svým čtenářům zvážit skryté nošení odstrašujících poloautomatických raketometů. Nebo zkuste třeba plamenomet XM42! 😀 

Údajně se prý také může jednat o „méně smrtící“ variantu střeliva vhodného na obranu domácnosti. Opravdu? Hořčík hoří při teplotě okolo 1 650°C, Au!!! Pokud jde o mě, to mě prosím rovnou vemte hrubými broky, o adrenalinový zážitek ala mistr Jan Hus v obýváku a následně vypálený barák do základů jistě stojí jen málokdo.

Přestože by to byl jistě zážitek, střelivo bohužel není určené (vhodné) pro automatické anebo poloautomatické brokovnice, tlak je zkrátka pro automatické přebití příliš nízký a zbraň často závaduje.

 

Cena? Dost vysoká. Dle provedení počítejte s 5 až 7 americkými dolary za ránu. A k tomu si navíc mnozí dopravci i v rámci USA rádi připočítají poplatek za transport vysoce nebezpečného materiálu (a na dopravu mimo území USA samozřejmě rovnou zapomeňte).

06

 

Pro pobavení na závěr přikládám názorné video „ze střelce hasičem snadno a rychle“.

zdroje: pinterest.com, youtube.com, open-sources

 

Pro Vybaven.cz testuje a píše Vondraa.