Nedávno jsme přinesli zprávu o chytrých čipech, které budou používány ve zbraních a které budou přenášet množství informací o stavu zbraně, směru střelby apod. Tato zpráva se otírá o mnoho kontroverzních témat, takže pokračujeme. Yardram společnost, o které jsme psali se zaměřuje na policejní složky a poměrně omezenou funkcionalitu, ale už se snaží celé řešení nasadit. Ve stejném odvětví se ale angažuje i mnohem známější společnost Beretta, která na loňském veletrhu MILIPOL Show přišla s technologií „iProtect“, kterou dále rozvíjí.

 

Celé řešení obsahuje speciálně upravenou zbraň Beretta Px4i Storm s několika přidanými prvky a nátělník s další sadou senzorů, které dokáží komunikovat se smartphonem.
Elektronické senzory na zbrani mohou přenášet informace o tom, zda je náboj v komoře, kolik nábojů je v zásobníku, zde byla zbraň tasena a údaje o její poloze a pohybu.

 

Z nátělníku potom získáte informace o životních funkcích majitele zbraně a poloze jeho těla. Samozřejmě je trikot plně funkční, odvádí pot, nesmrdí a krásně se nosí.

Výhodou má opět být bezpečnost ozbrojených složek, kdy stačí, aby jeden z agentů tasil zbraň, a tím mohou být nastartovány standardní bezpečnostní procedury bez dalšího ověřování. Díky tomu by okolní jednotky dostaly upozornění v okamžiku spuštění protokolu a mohly by se okamžitě zapojit do operace. Stejně tak informace o životních funkcí agentů ze senzorů Beretta BZero přispějí k tomu, že jejich záchrana bude realizována bez odkladu. Pokud by podobné řešení používala bezpečnostní agentura, tak rozhodně nemůže být překvapena útokem ve stylu Hollywoodských filmů, kdy je jeden hlídač po druhém vyřazován z boje, až se padouch/klaďas probije k sejfu/cédéčku/parťákovi. 🙂

 

Všechny informace jsou integrovány v něčem, co se označuje jako Intellikore – tedy centrální systém poskytující veškerá real-time data operátorům, kteří podle toho mohou jednotky okamžitě řídit. Informace o zbrani jsou tak dalším impulsem, který informuje řídící středisko bez nutnosti navazování přímého radiového kontaktu. Jednotky jsou zároveň propojeny mezi sebou přes aplikaci v telefonu a mohou tak monitorovat stav svých kolegů a podle toho přizpůsobit další jednání.

Kromě těchto informací užitečných pro bezpečnostní složky může mít systém uplatnění i v soukromém sektoru, kdy se například informace o počtu celkově nastřílených ran dá využít k rozhodnutí o výměně opotřebovaných dílů. Dále informace o rychlosti tasení (přes akcelerometr) nebo přebití by mohla uživateli pomoci se zlepšovat. Na soutěžích by tak také ubylo manuálního měření a celý sport by se posunul zase o kus dál. Vizí budoucnosti zůstává propojení zbraně s Google Glass a monitorování možných problémů se zbraní či s její přesností.

https://www.youtube.com/watch?v=RpSvUrdAh10

Pro Vybaven.cz píše Matyáš Vejskal.