Stejně jako v případě EDC tašky FatBoy od Maxpedition, kvalitu a promyšlenost této lékárničky od Akademie Aegis rozpoznáte až při delším používání. Proto recenzi zveřejním ve dvou částech. Poprvé nyní, kdy vás s lékárnou AFAK prozatím jen stručně seznámím, a podruhé za půl roku/ za rok, kdy ukážu, jak bude vypadat po dlouhodobém použití a upozorním na případné problémy. Vypadá to totiž na až příliš dobrý výrobek.

Na úvod již tradičně informace od distributora S-Gear.cz:

“Lékárnička “AFAK” – Aegis First Aid Kit

Vytvořeno v Akademii Aegis na základě dlouhodobé zkušenosti s nošením různých typů pouzder pro vybavení první pomoci, absolvování a pořádání kurzů neodkladné první pomoci systémů TCCC (Tactical Combat Casualty Care) a TECC (Tactical Emergency Casualty Care) ve spolupráci s Czech Association of Combat Medics.

– pouzdro na prostředky první pomoci

– vyhovuje pro doporučené vybavení standardu TCCC/TECC

– univerzální využítí v civilním sektoru i v ozbrojených složkách

– malé rozměry(19x14x7cm) i pro nošení v běžném zavazadle

– přehledné rozmístění vybavení – vše je viditelné a dostupné ihned po otevření

– intuitivní rychlé otevření

– pomocí zvýrazněného (červeného) madla jednou rukou (při upevnění na molle vazbu)

– úchopem za hlavní a pomocné madlo (při samostatném nošení) dvěma rukama (nebo jednou rukou a zubama)

– více možností umístění/nošení

– na molle vazbě ( vesta, stehenní platforma, batoh atd. )
– na opasku
– v zavazadle – přenosná lékárnička
– ve vozidle – jako autolékárnička

– modifikovatelný vnitřní přední díl – pružné úchyty se suchým zipem

– nezadrhávající zipy – bez klasických tahátek – “tiché provedení” (při nošení na výstroji nic necinká)

– dvě vnější plochy se suchým zipem pro identifikaci (dodáváno v sadě) nebo pro další nášivky (krevní skupina atp.)

– kvalitní odolné materiály a zpracování v profesionální kvalitě (S.P.M. Liberec)

– vyrobeno v ČR !

– sada obsahuje: pouzdro, 1ks vnitřní úchyt dlouhý, 2x vnitřní úchyt krátký, označení (červený kříž na suchém zipu)

Určení a vhodnost jednotlivých kapes a úchytů:

Hlavní vnitřní kapsa (1) – primárně pro velký tlakový obvaz – 6” Olaes, 6” Izrael, Olaes Blast bandage nebo pro hemostatikum, hrudní krytí atp.

Vnitřní boční kapsy (2) – primárně pro CAT turniket nebo pro NPA nosní vzduchovod / značkovač / dekompresní jehlu

Vnější malá kapsa (3) – primárně na gumové rukavice nebo na turniket SWAT-T

Vnitřní pružné úchyty (4+5)

2x krátký úchyt příčně umístěný – pro velký tlakový obvaz (6” Olaes/ 6” Izraelský)

1x dlouhý úchyt svisle uprostřed předního dílu – např. pro turniket SOFTT-W, malý tlakový obvaz (4”Izraelský/4”Olaes), gáza, gum.rukavice …

Vnější boční molle vazba (7) – možnost umístění velkých nůžek (s dodávaným úchytem – č.6), pouzdra s řezákem (např.Benchmade), turniketu samostatně nebo v držáku

Zadní molle vazba – pro přichycení na vestu, batoh atp. nebo pro vytvoření průvleku na opasek, možnost umístění velkých nůžek”

Výše uvedený výpis hlavních funkcí a možností této lékárničky počítá s využitím moderního zdravotního materiálu. Velmi dobře však poslouží i obyčejným smrtelníkům, kteří nemají potřebu investovat tisíce korun do armádních zaškrcovadel a atraumatických nůžek. I přes to, že do ní nacpete jakkoli velké množství obyčejných obvazů a náplastí, léků, roztoků a mastiček, vždy budete mít přehled o tom, kde co leží a vždy potřebný lék budete moct použit během několika málo vteřin. Pokud pominu akutní případy typu záchvatů, infarktů apod, podobná snadná dostupnost je především o velkém pohodlí. A takové pohodlí za těch pár stovek (660,-Kč) opravdu stojí.

Byl jsem dohodnutý jak s prodejcem, tak přes něj i se samotným tvůrcem, že v případě jakýchkoli nejasností a dotazů se na ně mohu obrátit. Jakožto laikovi mi to dávalo možnost ověřit si nějaké své domněnky a vyvarovat se případných chyb v recenzi. A musím říct, že nakonec jsem toho nevyužil. Nějak to není potřeba. AFAK je malá a nenápadná taštička. Každý detail tu má jasný smysl a opodstatnění. Vše je na svém místě, nic nechybí ani zbytečně nepřebývá.

Solidní kvalita výroby je myslím na fotkách vidět. Nechci to nějak zbytečně rozepisovat, prostě je vše tak, jak má být.

Pro Aegis Team tyto lékárničky vyrábí dobře známá v úzkém kruhu tactical nadšenců firma SPM Liberec, o čemž se dovíme z malé cedulky přišité uvnitř.

Tady máte AFAK v porovnání s mým Fat Boyem.

Na přední straně najdeme menší kapsu, dle popisu výrobce určenou pro turniket či rukavice. Nemusíte tak krvavou rukou přehrabovat obsah hlavní kapsy a hledat, kam že jste vlastně co dávali.

Mimochodem, cca před měsícem jsem měl možnost sledovat práci účastníků Combat Life Saver kurzu, kteří využívali podobnou lékárnu od Kerberos Tactical (skoro dvakrát dražší Tasmanian Tiger) a bohužel s AFAKem nešla (alespoň na první pohled) srovnávat ani omylem. Bylo tak trochu zvláštní pozorovat, jak někteří účastnici přehrabovali obsah svých lékárniček ve snaze najít potřebnou položku, mezitím co jim vedle smutně krváceli z tepen a utržených končetin jejích spolubojovníci. AFAK takový problém nezná. Po zatáhnutí za madlo se vám nabídne celý obsah lékárny. Přehledně a srozumitelně seřazený. Seřadit ho v této lékárně nepřehledně a nesrozumitelně se vám totiž nejspíše nepovede.

Díky několika snadno odnímatelným pružným modulům můžete vytvarovat vnitřní uspořádání lékárničky zcela podle vašich představ.

Díky suchému zipu tuto lékárničku můžete snadno sbalit zpět bez nutnosti zapínání postranních zipů. Věřím, že během bojových akcí to může ušetřit i několik desítek drahocenných vteřin.

P.S. Pořádně jsem se na tuto lékárničku podíval až druhý den po převzetí na poště. První večer jsem ji totiž bohužel ukázal tátovi, který má za sebou vojenskou službu v Asii. Nepustil ji z ruky, prohlížel si ji ze všech stran několik hodin v kuse a stále do kolečka opakoval, že to je přesně to, po čem kdysi dlouho toužil a snažil se zkonstruovat jeho nejlepší kamarád po návratu z Afghánistánu. Myslím si, že to je docela solidní tečka na závěr.

souhlas

V recenzi jsou použity fotky a informace od S-gear a Akademie Aegis.

Pokračujte na recenzi miniAFAKu, který nás po této bombě trošku zklamal.