Ti z vás, kteří jsou pravidelnými návštěvníky na Kickstarteru, ale pravděpodobně i všichni ostatní, už zaznamenali zvýšenou koncentraci všelijakých inovativních batohů, revolucí v zavazadlech a to vše přitom často znamená jen přidání nové kapsičky, nebo poutka.

 

Pro snazší orientaci v přehršli podobných výrobků, nebo rozcestí směrů, jakými se lze v současnosti ubírat, vznikl tento přehled zajímavostí a novinek na trhu s batohy. Nejsou zde probrány dopodrobna, jelikož není v silách naší redakce testovat každých pět nových batohů, které se na internetu rojí dnes a denně. Místo toho zde naleznete seznam několika zajímavých prototypů, které vám mohou vnuknout myšlenku: „Něco takového by se mi hodilo.“ Vy si pak s touto celkem konkrétní představou, co chcete, pouze najdete konkrétní batoh od konkrétního výrobce, který vám bude vyhovovat.

Jednotlivé modely zde prezentované zastávají často odlišné funkce. Některé jsou čistě myšlené pro enduro nadšence, některé pro kravaťáky, kteří si občas rádi vyjdou na túru. No a pak je tu BeatBringer.

 

Reprák na záda

Většina Kickstarterových batohů se zaměřuje na podporu páteře, kapsičku na tohle a na tamto, ale BeatBringer jde proti proudu. Je to batoh určený pro festivalové milovníky, kterým nestačí hudba přímo na pódiu a potřebují mít festival i u sebe ve stanu. BeatBringer také ocení pouliční umělci, puberťáci na autobusových zastávkách, kteří popíjí mámino červené, nebo třeba zastánci moderních tanců, kteří často rádi tancují někde na ulici.

 

Je to totiž v zásadě reproduktor, který se nosí na zádech. Pokud by vás BB nadchnul a chcete přesnější informace, nahlédněte níž.

 

6 palcový neodymiový basový reproduktor
2x 25 mm neodymiový výškový reproduktor
2x 75 W zesilovač
2x 25 W zesilovač
4400 mAh Li-ion baterie
3,5 Jack, Bluetooth, NFC
Hmotnost: 5,8 Kg

 

Joey (ne ten z Přátel)

Je batoh, jehož hlavním cílem je udělat z nošení větší hmotnosti na zádech pohodlnou aktivitu. Je speciálně tvarován tak, aby váhu svého obsahu co nejlépe rozložil na vašem těle a vám se pak náklad nesl lépe. Chytrá práce s vahou vašeho zavazadla a s gravitací navíc slibuje, že se batoh na zádech nebude zmítat a bude pevně držet na svém místě.

 

Také má sofistikovaný systém proudění vzduchu a v parných dnech tak zabraňuje nepříjemnému pocení zad. Navíc různé polstrování ramenních popruhů, kapsičky na kdejakou maličkost, aerodynamika a další spolu naplňují jediný cíl Joeyho, být pohodlným batohem.

Rozměry: 51x33x20 cm
Hmotnost: 1,2 Kg
Objem: 25-45 l

 

GoPro Seeker

Tento batoh je zase trochu mimo z klasického krosnářství a usárnářství, je totiž navržen známým výrobcem kamer GoPro Hero. Je to vlastně zavazadlo a pohyblivý stativ v jednom. Nabízí dostatek úložného prostoru pro spoustu GoPro kamer, a zároveň velmi pestré možnosti, jak kamery použít.

 

GoPro na popruhu? Proč ne. Co takhle na hrudi, nebo na speciálním nástavci za ramenem? Z batohu GoPro Seeker se stává potenciální původce velmi zajímavých záběrů z vašich oblíbených adrenalinových sportů, výletů apod. Jen škoda, že jak kamery, tak i batoh, jsou šeredně drahé.

 

Voděodolné provedení
Hrudní a ramenní držák jsou součástí balení
Rozměry: 45x25x13 cm
Objem: 16 l
5 přihrádek na kamery

 

Continuum bag

Zavazadlo určené tzv. lufťákům. Mimo ocenění za nejhloupější název nabízí Continuum bag dva režimy nošení. Můžete ho nosit přes rameno jako tašku, nebo vytáhnou popruhy a nosit Continuum bag na zádech.

 

V repertoáru má kapsičky vhodné právě pro lufťáky z města, kapsu na laptop, přenosnou nabíječku, pohodlně přístupnou přihrádku na peněženku a dvojici kapes na další pár bot, nebo na špinavé prádlo. Navíc je vyveden ve stylovém designu, který se akorát hodí na turistické výlety např. po Evropských památkách.

 

Rozměry: 50x34x18 cm
Objem: 30 l

K dispozici jsou 3 varianty, které se od sebe neliší objemem, ale uspořádáním a počtem kapes.

 

K.U.D.U. 18 Camelbak

Není nijak velký, nenacpete do něj výbavu na víkendový výlet do přírody, ale k tomu ani není určen. Je totiž batohem a zároveň chráničem páteře. Chránič je vyroben z flexibilní pěny a dokáže pohltit 94% energie nárazu (výrobce dokonce uvádí přes 94%).

 

Je určen pro jezdce na terénních kolech a enduro motorkách. Najdete v něm také systém pro hydrataci jezdce, prostě z batohu klasicky čouhá hadička. Dovnitř však nacpete maximálně cyklistickou helmu a pár drobností.

 

Rozměry: 53x25x23 cm
Objem: 15 l plus 3 l camelbak nádrž na pití
Materiál chrániče: EVA pěna (běžně užívaná ve sportu a lékařství)

 

Zero-G

Futuristický název evokující nulovou gravitaci a pod ním se schovává další měšťácký batoh. Ovšem Zero-G se zaměřuje na městské obyvatele, kteří vyrážejí za sportem, nikoliv po památkách starého Říma.

 

Vzhledem sice připomíná černý pytel na odpadky, jen hranatý, ale nabízí některé zajímavé funkce: okamžitou přístupnost nejdůležitějších věcí, foťáku, peněženky; promyšlenost vnitřního uspořádání, zaměřenou hlavně na vaši elektroniku; čtyřbodový systém upnutí popruhů k samotnému batohu.

 

Onen systém čtyř flexibilních bodů se zdá být užitečným, avšak na promo videu výrobce se tato funkce jevila spíše nepovedeně, protože batoh figurantovy na zádech různě poskakoval a to je vždy nepříjemné.

 

Voděodolný
Rozměry: 49x38x34 cm
Objem: 45-48 l

 

BackPAIX

Je také měšťanským modelem, ovšem tento už není určen pro výjezdy z města, ale pro pohyb přímo ve městě. Snaží se postarat se o všechny potřeby městského života. Nabije vám telefon, obsahuje zvláštní kapsu na laptop, rychle přístupný prostor pro osobní věci, kapsu na boty do tělocvičny a mnoho dalších gadgetů, které mohou měšťanům usnadnit život.

 

Zajímavá je možnost volby světelného, nebo zvukového zařízení na zadní stranu batohu. To se dá ovládat smartphonem a například nastavit aby ukazovalo směr jízdy, kam odbočujete při jízdě na kole.

 

Bonusem je dobrý pocit ze záchrany planety, protože tento batoh je údajně celý vyroben z recyklovaného materiálu z PET lahví.

Voděodolný
Má vlastní aplikaci na smartphone
10 000 mAh zabudovaná baterie s USB kabelem
Port pro GoPro kameru
Rozměry: 55x32x16 cm
Objem: 20 l

 

Slicks

Další hloupý název zahrnuje nejmultifunkčnější batoh, který Švýcaři vymysleli. Ostatně asi to mají v krvi, švýcarské armádní nože i hodinky jsou svou multifunkčností velmi proslulé.

 

Vypisovat co všechno Slicks nabízí, jaké schovává kapsičky a systémy, by vydalo na další článek, proto radši zhlédněte toto video.

 

Velmi zajímavá je část, kde figurant ukazuje ochranný obal na oblek, nebo límeček chránící zařízení.

Rozměry: 52x32x20 cm

Objem: 30 l

Spousta kapsiček

 

LocTote

Naši pravidelní čtenáři jsou s tímto vakem již seznámeni, protože o něm už článek na vybaven.cz máme, ale v tomto přehledu je také třeba ho zmínit.

 

Také se hodí do města, ovšem nedisponuje chytrým systémem kapes, vodotěsnými zipy apod., ale naprostou bezpečností pro vaše cenné osobní věci. Batoh se zamyká visacím zámkem s třímístným kódem a látka, z které je LocTote vyroben, je tak pevná, že zabrání i proříznutí nožem.

 

LocTote je také ideálním ochráncem vašeho majetku na koupališti, nebo kdekoliv, kde si chcete věci odložit a jít se věnovat něčemu jinému. LocTote jednoduše připnete k plotu, nebo lavičce a můžete se bezstarostně máchat.

 

Voděodolná kapsička uvnitř
Objem a rozměry: jako běžné vaky na záda

 

Ten pravý batoh

 

Nyní v momentě můžete zapomenout na vše, co jste se dočetli v předešlých řádcích. To nejdůležitější se totiž nachází až tady dole, přehlídka těch nejlepších modelů, které jsou po většinou k dostání v kouzelné zemi Amazon.

 

Použité zdroje:
Loctote.com
KUDU 18
JOEY
BackPAIX
BeatBringer
Zero-G
Continuum bag
GoPro seeker
Slicks
Šílenosti