Na cestě člověk potřebuje spoustu věcí. Kvalitních, lehkých, skladných a maximálně funkčních. Když je ale nemáš kam dát, končíš. Fakt.

Pro někoho otázka batohu není téma k řešení, nahází věci do tlumoku, hodí na záda a jde se. A je to v pohodě. Dokud nezačne pršet, nebo nemůžeš najít baterku, zapík, vydolovat flašku s vodou nebo ti otevřený nůž či vidlička nepropíchne paštiku, která se vykydne do celého báglu, zasmradí nejbližší okolí a způsobí, že tě už hodinu stopuje poslední zatím ještě žijící vlk v ČR… 😀

Já jsem od dětství tak trochu “autista”, navíc docela posedlý vychytávkama, kvalitou a kompaktností celého mého života, takže i na cestách chci mít všechno pěkně srovnané, roztříděné a snadno a rychle tasitelné.

Tak jsem hledal batoh, který mi tohle všechno dá. Helikon, Pentagon a cokoliv kvalitativně a cenově nižšího mi všichni strašně rozmlouvali. Náš šéfredaktor má sklony až nekriticky chválit Maxpedition, ale ve mně je jemná duše umělce a ten jejich design prostě nemám rád. Tak jsem si před rokem k Vánocům koupil vysněný SOURCE ASSAULT 20, který mi nikdo nechválil ani nerozmlouval. Nenašel jsem v okolí nikoho, kdo by ho měl, či měl zkušenost a mohl vypovídat. Nakonec nad zdravým rozumem hodnotícím hlavně cenovku (tehdy 3610,- za malý 20l batoh!) zvítězil argument, že firma, která šije pro IDF, nemůže dělat šunty.

 

 

Po pár týdnech čekání (Source nejspíše těžce zanedbává malý český rybníček a dost věcí tu prostě neseženete) ho konečně mám!

Tak to rozbalím a je mi smutno. Za třiapůl táců balení jak z vietnamské tržnice. Batoh v igelitovým pytli, vevnitř hydratační vak a separátně v plastu náústek k němu. Vezmu batoh do ruky a jímá mě hrůza, poněvadž ta látka je fakt tenká a celé to vůbec nepůsobí tak kvalitně, jak bych za ty prachy čekal. Chci brečet, že jsem debil, ale pak batoh zahodím do rohu, říkám si: Byl to dlouhej den, kouknu na něj ráno.

V noci nemůžu dospat, ráno batoh beru do ruky podruhé, detailně vše zkoumám a lepší se to. Látka je sice strašně tenká, ale zjišťuji, že některé vnitřní části jsou jakoby pogumované, a ty vnější, které nejsou, jsou zesílené. Spousta oček, poutek, MOLLE vazba, solidní šití, nikde nic nekouká a vše se zdá být na svém místě.

 

Hydratační vak působí opravdu kvalitně, vnitřní „glass like“ povrch je opravdu extrémně lesklý, hladký a pevný. Celý hydratační systém se dá plně rozpojit pro lepší čištění, ale zpracování, pojistky hadiček a spojů a krytka náústku působí robustně a kvalitně. Jen pro info, mám doma (tragický omyl, omlouvám se!) MFH hydrátor s MOLLE pouzdrem a ta věc shnila zevnitř a téměř se rozpadla po prvních třech použitích.

Za ten rok se mnou byl bágl skoro dva měsíce v Thajsku, Pekingu, všude možně po Evropě a denně ho nosím do práce a na výlety. Nechával jsem ho zmoknout, vymáchat ve vodě v džungli i ve Vltavě, byl se mnou v jeskyních, protáhl jsem ho pískem pláží, hlínou i špínou měst.

 

Ač mě stál nemalou částku, už pro ten hec a taky proto, že jsem slíbil recenzi, mu dávám opravdu „čouda“ – pěchuji ho do plna, všechno utahuji nadoraz a nechávám ho fakt pracovat. Připínám na něj všechno, co se mi nechce tahat v rukou, včetně stanu, spacáků, sekery atd.

No a tady je shrnutí, jak to dopadlo, co se povedlo, nepovedlo a co by se na batohu dalo udělat lépěji. Na konci jsou pak důvody, proč byste si batoh neměli koupit.

Fotky zcela nového batohu bohužel nemám, ale fotky po ročním používání ukazují, že batoh vypadá pořád stejně, akorát je trochu „zašmudlaný“. Nitě z něj nelezou, nic se neulomilo, neroztrhlo, neochodilo, a já se fakt snažil!

 

Zadní kapsu na hydratační vak v Praze používám na laptop – 14 palcový se tam krásně vejde a je v suchu a bezpečí díky silné, pevné a pohodlné zádové vložce, která je v separátní „podkapsičce“. Škoda, že tato kapsa má jen cca 30 centimetrový zip, což je super i blbé zároveň – na hydraťák ideál, na laptop trochu nekomfortní (kapsa ale není určená na laptop, žejo… ).

Hlavní komora je celkem štědrá, s přehledem se tam vejdou jedny boty, náhradní oblečení a nějaké to kompaktní jídlo.

 

Za ní je menší polokapsa a tady se děje většina provozu. Tahle kapsa má totiž několik podkapsiček, jednu se zipem, jednu plochou bez zapínání – na mapu, doklady apod. a dvě malé síťové na nože, baterky, svítilny či cokoliv, co chcete mít prostě stranou.

 

Poslední malá kapsička je úplně vepředu, a když jste holomek jako já, vejdou se tam přesně klíče, sluneční brýle a cigára se zapalovačem.

Zvenku na obou stranách batohu stahovací popruhy.

 

Problém trochu je, že ty spodní jsou příliš blízko bočním MOLLE vazbám. Znamená to, že je nebudete moci používat, nebo budete omezeni ve velikosti MOLLE doplňků.

Třeba AFAK, který tam nosím já, už docela zaclání.

 

U popruhů je na spodní straně gumička proti plandání, proto naprosto nechápu, jaký problém byl přidat je i na postranní pásky a pásky od bederáku. Investice ve výši jednoho dolaru by podstatně vylepšila uživatelský komfort.

 

Jinak spodní popruhy jsou super na připnutí stanu, karimatky a jiných věcí, které vám přitom ani nebudou moc překážet, protože batoh sedí docela vysoko.

 

Přitahování a povolovaní ramenních popruhů jede jak po másle, rychlé shození či přitažení batohu tak není problém. Na ramenních popruzích i bederním pásu je spousta oček, krom těch na uchycení hadice hydrátoru. Dají se tak připnout klíče, baterka, rukavice či cokoliv s klipsnou, například moje čelovka Petzl Strix, o které vám poreferuji jindy.

 

Na bederním pásu nestandardně nosím třeba pevný nůž, teleskop, ale jelikož oka na bederáku jsou dvakrát širší než MOLLE, dá se tam dát cokoliv (ano snickersky taky). Výraz „bederní pás“ však není úplně na místě, protože když si dotáhnu ramenní popruhy, pás končí lehce pod žebry. Batoh je zkrátka opravdu spíš menší.

 

Zádové polstrování je robustní a komfortní, avšak by mohlo trochu lépe větrat. V tomhle ohledu byl zatím u mě nejlepší batoh značky Deuter, který jediný větrá tak, že se mi záda skoro nepotí. Ramenní popruhy ale ani při velkém horku, bez trička, zpocené, neřežou. Well done, hebrejští bratři!

 

No a poslední věc je vak na vodu.

 

MFH, který jsem použil pouze třikrát a jednou se z toho poblil, protože uvolňuje do vody hnusnou plastovou pachuť, a poté totálně shnil a nešel vyčistit, jsem už zmiňoval. Glass like technology hydratačního pytle od Source u mě vyvolávala lehký úsměv, protože jsem se pár let pohyboval v marketingu, a tudíž jsem dával důraz na slovo LIKE… Poté, co jsem měsíc v teplotách okolo 38° vak jenom doléval, sledoval chuť a stav, mě škodolibost přešla. Ten vak je fakt nezničitelný!

Párkrát jsem tam dal i ionťák nebo šťávu, vyplachoval to vodou z thajského potoka a korunu jsem tomu dal, když jsem po vybalení v Praze hodil vak do skříně napůl plný vody a na půl roku na něj zapomněl… Nic. Speciální povrchová úprava tohoto vaku prostě nenechá bakterie a plísně nikde zakotvit.

Avšak i přes všechny tyto důvody bych si ten batoh znovu nekoupil.

Proč?

Kdybych ho kupoval teď, šel bych rovnou do nějakého většího a dražšího modelu.Například do třicetilitrového Source NEW PATROL:

 

 

Nebo rovnou do 45l Source Double D:

 

 

Případně bych volil nějaký nabušený batoh od First Tactical, například již recenzovaný TACTIX 1-DAY PLUS, jenže ten zas nemá hydrátor.

Do města je sice Assault 20 ideální, ale na dobu delší než 2 – 3 dny je prostě nedostačující. Velký model od Source jde taky zmenšit pomocí popruhů, tudíž je-li zpracování a logika batohu stejná, bude to král mezi batohy.

Potřebujete-li ale malý, spolehlivý, promyšlený a pohodlný batoh, je tohle správná volba. Jestli bude držet dalších 4 – 6 let bez vad, budu mít pocit opravdu životního nákupu.

P.S.

Možná jste si všimli, že ačkoli se jedná o 20L batohu, na boku je psáno Assault 10. Psali jsme společnosti Source o informace, ale bohužel marně. Nicméně se nám podařilo dopátrat k tomuto srovnání. Dva stejné batohy, avšak jeden z nich má označení Assault 10, druhý pak Assault 20l.

 

Patrně se jedná o starší a novější várku, kdy se změnil nejen štítek, ale i použitý hydratační systém. Pokud se pleteme, budeme rádi za uvedení na pravou míru v komentářích. 🙂