Předpokládejme, že jste o značce First Tactical ještě neslyšeli. Začneme tedy stručným představením toho, jak vznikla a co nového přináší. Tento americký výrobce představil svou řadu taktického vybavení od rukavic, přes kalhoty, košile, bundy, boty až po batohy, celkově vyladěnou do posledního chloupku na všudypřítomných velcro panelech teprve koncem roku 2015.

 

First Tactical je odpovědí na otázku, co dělá Dan Costa po tom, co prodal značku 5.11 a několik let si užíval utržené bohatství. Ano, zjistil, že život rentiéra ho neuspokojuje, a založil First Tactical, se kterou plánuje pozvednout taktické vybavení na další level. Tuto značku na našem trhu zastupuje obchod FROGTAC.cz, a ačkoliv položek skladem je zatím spíše méně, ČR bude v blízké budoucnosti údajně masivně dozásobena.

 


Batoh TACTIX 1-DAY PLUS

Tak, a teď k samotné recenzi. Od výrobce jsme dostali několik zajímavých kousků a mrkneme se v první řadě na jejich vlajkovou loď mezi batohy. Jde o prémiový batoh TACTIX 1-DAY Plus, který se cenou i provedením řadí mezi top na trhu.

 

Kapacita: 40,5l
Rozměry hlavní kapsy: 30,5cm x 48,3cm x 20,3 cm
Hmotnost: 1,9kg
Počet kapes: 7 venkovních / 9 vnitřních
Prvky: YKK zipy, Duraflex spony, Cordura 500D/1000D

 

Batoh má objem cca 40l, pevnou konstrukci zad, několik snadno přístupných a do detailu organizovaných kapes a asi milion různých vychytávek, které si zkusíme ukázat. Nejprve se POVINNĚ ale nalaďme na stejnou vlnu tímto promo klipem:


 

Co je na batohu nejdůležitější? Možná materiál – tím je u First Tactical kvalitní 500D / 1000D Cordura. Samozřejmostí jsou YKK zipy a Duraflex spony, přezky a další plastové doplňky.

 

Rozhodně důležitý je i zádový systém. Batoh Tactix má z dual density 3D síťoviny bohaté polstrování jak na ramenou, tak na zádech.

 

Ramena lze pomocí spon bleskově rozepnout a pro eliminování i toho nejmenšího rachocení (které jsme kritizovali například na Direct Action) jsou schované pod pruženkou.

 

Obě ramena jsou k sobě spojena uchem, kterým nastavujete jejich „rozvor“ a lze ho použít jako „extrakční madlo“, za které vás kolega vytáhne z místnosti.

 

Hrudní pás je jednoznačně funkční plus odepínatelný, a pokud byste měli zájem, můžete si k batohu hodit i plnohodnotný bederní pás (polstrovaný nebo jen popruhový – ani jeden ale není součástí balení).

 

Pod tímto vším se ukrývá kapsa na suchý zip, ve které je umístěna pevná konstrukce zad. Tu můžete vyjmout a nechat doma pro odlehčení batohu, použít ji jako dlahu, improvizovanou lopatu, pádlo no prostě cokoliv. Pokud oporu necháte v batohu, je jeho nošení opravdu maximálně komfortní i v plné náloži a zároveň funguje jako částečný páteřák.

 

Co dál? Na vnější straně najdete Lynx™ laser-cut MOLLE vazbu všude, kde to bylo jen trochu možné – přední strana, boky, ramena. Kamkoliv do této vazby můžete pomocí speciální Duraflex spojky připnout konec kompresního popruhu a batoh stáhnout přesně tam, kde to je potřeba.

 

Popruh lze i rozepnout, pokud byste batoh potřebovali rozevřít dokořán – spona je opět pod pruženkou.

 

Na batohu najdete dvě další ucha pro přenos (vertikálně/horizontálně), a jelikož je aktivně používám, tak rozhodně nejsou zbytečná.

 

Úložné prostory, kapsy, organizéry

Hlavní úložné prostory jsou dva. Ten blíž u zad je plochý tunel, hodí se na notebook (díky polstrování), dokumenty či hydrovak. 

V horní části jsou v něm i dvě otevřené kapsy. Najdete v něm navíc dva G-hooky, na které můžete zaháknout speciální tašku (rukáv) na pušku, kterou má First Tactial v nabídce (není součástí balení) – tu protáhnete horním i dolním zipem a zaháknete.

 

Druhý prostor už je větší, jde o hlavní kapsu na vše potřebné. Po stranách najdete kapsičky, které se skvěle hodí třeba na lahve s vodou nebo puškové zásobníky. Tento prostor lze rozevřít do 190°, takže máte vše po ruce. Zadní strana je z mikro fleecu, který slouží i jako suchý zip na případné sumky, na té přední šusťákové potom najdete velcro pruh MOLLE, kam můžete připnout drobné sumky (2 síťované jsou v batohu od výrobce, ideální jako odepínací first aid kit nebo něco podobného) a vybavení.

 

Pod tímto pruhem jsou ještě další dva zipy, které skrývají menší kapsičky. Na dně jsou otvory pro odtok tekutin.

 

Je libo další kapsy? Jdeme na to. Na vrchu batohu najdete fleecovoou kapsu na sluneční / střelecké brýle. Bohužel jen není nijak zpevněná, ale pokud ji nepoužíváte, nezabírá skoro žádné místo.

 

Dno je dvojité, můžete do něj vložit nepromokavý obal (není součástí balení) nebo jiné vybavení. Já tam obvykle mám GTX bundu.


 

A teď přední strana – ta nejdále dále od zad. Úplně nahoře je úzká kapsička, do které máte vždy rychlý přístup.


 

Pod ní je kombinace čtyř kapes. Jedna je skrytý odhazovák, kam můžete hodit, co vás napadne a hodí se třeba na skryté nošení krátké palné zbraně (je tam čtvercová velcro stěna na připnutí pouzdra). Sice ji netasíte bez sundání batohu, ale riziko, že vám ji někdo vezme, je určitě nízké.

 

Na této kapse je i organizér – ten ze 2/3 vyklopíte ven. V něm můžete mít jakékoliv dokumenty, klíče či tužky. Jsou v něm i dvě karabinky, jedna plastová pevná, druhá odepínací kovová.

 

A úplně navrchu této čtyřkombinace jsou dvě vertikální L-kapsy na delší předměty. Hodí se třeba na zásobníky, svítilny či obušky, ale v každé jsou dvě menší kapsičky pod sebou, takže můžete použít i pro menší předměty.

 

Abyste se v přehršli zipů vyznali, jsou na nich různé prvky. Na velkých kapsách jsou to gumové konce šňůrek, menší kapsy mají pouze kousky paracordu. Nic necinká, vše je přehledné, zipy maximálně kvalitní a šité „naruby“, což oceňuji.

 

Na konci popruhů naleznete očko pro snadné dotažení, ale pokud ho nepoužíváte, stačí ho složit pod přiložený pásek se suchým zipem.

 

Tento vyčerpávající popis kapes na batohu demonstruje jeho promakanost. Někomu to může přijít moc a řekne, že mu stačí klasický Assault od Mil-Tecu, ale pro něj tento batoh určitě není zamýšlen. First Tactical vyrábí věci pro lidi, kteří chtějí víc a použijí to ideálně v akci.

 

Zkušenosti za 3 měsíce z terénu

Batoh nosím jako městský. Zatím je naprosto bezvadný, ve všem mi vyhovuje, občas ho beru i na střelnice, jen do nějaké CQB akce jsem ho ještě nevyužil.

 

Abych se s batohem trochu sžil, vzal jsem ho i na výlet do Švédska, kam jsme jeli na pět dní jen s příručním zavazadlem. Abych se u nízkonakládovky vešel do rozměrů pro zavazadlo v ceně letenky, nechal jsem doma vyztužení zad a do batohu dal jen nejnutnější jídlo, spacák, plachtu a nějaké to oblečení.

 

S batohem jsem při té příležitosti ušel více než 100km a vše bylo naprosto v pohodě, takže nemám ani o čem psát vlastně… 🙂

 

Je tu tedy jedna věc a to nošení bez výztuhy. Jelikož jsou vrchní konce ramenních popruhů přišité blíže k dolní polovině zad a ohýbají se vlastně o onu výztuhu, tak při jejím vyndání se popruhy více zakulatí a vrchní část batohu se trochu vzdálí od zad. Dá se s tím pracovat, není to nutně nepohodlné, ale vypadá to divně. Posuďte sami.

 

S výztuhou je komfort opravdu nepřekonatelný, a ačkoliv nevěřím na její multi tutti využití, tak na zádech sedí královsky a ani při 40km pochodu batoh na zádech necítíte (cca 7-9kg při tomto pochodu).

 

A jak píšu výše, většinu kapes aktivně používám a postupně zkouším možnosti, které tento batoh nabízí, nicméně pro plnohodnotnou recenzi zbývá ujít ještě kus cesty. Je možné, že za dva roky narazíme na nějakou vadu, ale zatím tento batoh nedává prostor ani pro tu nejmenší kritiku.

 

Resumé

Kvalitní věci nejsou levné, což už jste jistě pochopili. Pokud chcete batoh, na kterém se někdo nebál zaexperimentovat a vyvinul nové prvky a nová řešení, která fungují a jsou osvědčená v praxi amerických strážníků a testerů značky First Tactical, určitě se vám batoh Tactix 1-DAY PLUS bude líbit.

 

Investice 4 890,-Kč do kvalitního urban / EDC / 1-day batohu není možná úplně malá, ale zatím to vypadá, že toto bude jeden z těch nestárnoucích kusů naší výbavy i za pár let.

 

Pokud je na vás tento model zbytečně vyladěný, můžete za rozumnější cenu najít i modely First Tactical Specialist, které mají našívané MOLLE pásky a jsou lehce jinak řešené, nicméně poskytují de facto srovnatelnou funkčnost. Za cenu začínající na 2690,- Kč za půldenní verzi.