Mystery Ranch se věnuje hlavně výrobě batohů pro armádu, hasiče a lovce. Každá z těchto skupin uživatelů musí nosit těžký náklad v podobě různého vybavení (nebo úlovků v případě lovců) a tak jsou pro Mystery Ranch typické velké batohy schopné vydržet velkou zátěž. Samozřejmě ale najdete v jejich sortimentu i menší batohy, pro případ, kdy u sebe potřebujete mít jen pár drobností. Novinkou pro rok 2018 ze sortimentu Mystery Ranch je série Pop-up, u které můžete z jednodenního batůžku udělat drobnou úpravou velký nosný systém.

 

Série Pop-up má prozatím dva zástupce. Jeden ve velikosti 18 litrů a druhý ve velikosti 28 litrů.

 

 

Hlavně u Pop-up 18 si na první pohled všimnete, že se nejedná o klasický jednodenní batoh. Malé batohy většinou nemají moc propracované zádové systémy a už vůbec nemají vnější kostru. Pop-up má ale obojí a navíc má v oblasti zad něco, čemu v Mystery Ranch říkají Overload Shelf.

 

Batoh je cílený hlavně na lovce a je tedy vymyšlený tak, aby cestou do přírody uživatel nesl jenom základní potřeby, ale cestou zpátky si mohl odnést i velkou kořist. Z mrňavého batohu uděláte velkokapacitní krosnu tak, že rozepnete kompresní popruhy, rozložíte hliníkové tyčky, které slouží jako rám batohu a připnete balanční popruhy. Do vzniklého prostoru vložíte náklad a batoh připnete zpátky na místo pomocí kompresních popruhů, které teď drží náklad na místě.

 

 

 

Škoda je, že výrobce neuvádí alespoň přibližné rozměry předmětů, které se dají takto na batoh připevnit. Na fóru rokslide ale jeden z uživatelů nafotil Pop-up 28 s dvěma bedýnkami lahváčů, dohromady o rozměrech 74x25x25 cm, a ještě mu zbylo zhruba 10 cm popruhů. Takže náklad mohl být i o něco větší.

 

Kolik za tuhle „rozkládačku“ dáte? Mystery Ranch si jako obvykle nechává za svou práci dobře zaplatit, a tak Pop-up 18 stojí 279 dolarů (čili 5700 kč) a jeho větší bratr stojí 299 dolarů (přes 6000 kč). Prodávají se v barvách Coyote, Foliage Green a v kamufláži Desolve Bare.