Přinášíme Vám překlad článku, který poukazuje na to, jak je důležité mít svou výbavu otestovanou. Autor se rozhodl ozkoušet svůj 72-hodinový kit a odnesl si z toho řadu ponaučení. Dočtete se zde řadu zajímavých věcí a třeba Vás to inspiruje k otestování svého nouzového zavazadla či “Bug out bagu”.

 

V posledních dvou měsících jsem měl hned dvě příležitosti otestovat svůj 72-hodinový kit. A ano, tyto testy byly záměrné…

Testování 72-hodinového kitu… Proč?

Připraveností se zabývám už dlouhou dobu. V armádě jsme vytvářeli plány pro nouzové situace a pak ty plány testovali. Říkali jsme jim „drily“. Teď když už v armádě nejsem, se věnuji civilní nouzové připravenosti.

Všiml jsem si, že řada stránek, které se zabývají připraveností, nikdy neřeší testování plánů pro nouzové situace. Co když vytvoříte perfektní plán pro evakuaci, ale zapomenete zásadní část, jako třeba zabalit si toaletní papír? Nebo jste si něco zabalili, ale není toho dost? Když svou výbavu otestujete, zjistíte, kde máte mezery a budete schopní je zaplnit. Výstupem z tohoto procesu hodnocení je vaše poučení. Není možné provést test a nijak se nepoučit – přinejmenším zjistíte, že jste dobře připravení.

Níže uvedená ponaučení jsou výstupem z těchto dvou testů. Některá z nich jsou zřejmá, některá ne.

30 + poučení z mého testu

1. MRE jsou dobrá. MRE se v posledních letech zásadně zlepšila. Dnešní MRE jsou vlastně dobrá. MRE Chilli s fazolemi je jedno z nejlepších chilli, jaké jsem kdy měl. O kuřecí s Buffalo omáčkou se musím se svými dětmi vždycky poprat. Ignorujte návrhy na servírování typu “hlavní chod plus příloha plus dezert”. Zjistil jsem, že hlavním chodem se nacpu až až.

2. Kámen funguje jako kladivo – super! Kamenů je všude spousta. Použitím přírodního kladiva ušetřím kila v mém batohu. Najděte si hladký kámen, ty hrubé nechávají škrábance na stanových kolících z hliníku. (Používáním hliníkových kolíků v tvrdé půdě se taky leccos přiučíte)

3. Nouzové prostředky na rozdělání ohně nejsou ty nejrychlejší. Zkoušel jsem magnéziový blok s křesadlem, co se prodává v mnoha obchodech. Znáte je – pomocí nože z nich ostrouháte pár kovových pilin, pak nožem a křesadlem vykřesáte jiskry, kterýma piliny zapálíte. To zabere poměrně dost času. Můžete místo toho zkusit rozdělat oheň pomocí sirek obalených v toaletním papíru a vosku nebo kousků bavlny napuštěných vazelínou.

4. Mobil je špatná náhražka hodinek. Pokud jste bez signálu, váš telefon se přepne do analogového režimu a mnohem rychleji se kvůli tomu vybíjí baterie. A protože Murphy vás pronásleduje na každém kroku (co se může pokazit, to se pokazí), mobil si začne stěžovat na nízký stav baterie v půl páté ráno. 4:30 je dost brzo na vstávání. Nejlepším řešením je telefon vypnout a používat jen v případě potřeby. Budík si radši nastavte na svých hodinkách.

5. Mějte s sebou své léky. Na mé první cestě jsem si zapomněl léky na alergii. Vzhledem k tomu, že jsem alergický na prach, jsem si víkend v poušti moc neužil. Podruhé jsem si ale léky už vzal a všechno bylo v pohodě.

6. Uschlý kaktus není dobré palivo na vaření. Hoří příliš rychle a musíte pořád přikládat. Spálil jsem asi půlku kaktusu, abych připravil čtyři jídla.

7. Rukavice jsou důležité. I rukavice z pracovních potřeb za pár korun jsou užitečné, ale nevydrží příliš dlouho. Používám rukavice jako pouzdro pro nůžky a abych ochránil své ruce před třískami.

8. Je potřeba mít záložní řezné nástroje. Ztratil jsem svůj Leatherman, ale pořád jsem měl svůj nůž na stahování kůže a nůžky. Později jsem našel Leatherman a na dalším výletu do pouště jsem ztratil nůž. Vzhledem k tomu, že jsem měl Leatherman, nebylo vše ztraceno, ale je dobré počítat s podobnými nehodami. Protože jednou se vám určitě nějaká taková přihodí.

9. I přes veškerá tvrzení výrobců vám pevná paliva neuvedou litr vody do varu za 8 minut. I když voda bude dost horká, skoro u bodu varu. Určitě na to bude mít vliv nadmořská výška.

10. Iontové nápoje v prášku jsou skvělé pro zahnání žízně a obnovení energie. To samé platí i pro nápoje z MRE. Malé dávky těchto nápojů jsou ale dost drahé – je lepší pořídit velké balení a naporcovat si ho.

11. Ze srolovaného oblečení neuděláte pohodlný polštář. Je totiž velmi tvrdé. Hezký nápad, ale v realitě to moc dobře nefunguje. Alespoň ne v mé realitě!

12. Shemagh tvoří skvělý obal pro polštář (pro můj nový nafukovací polštář).

13. Shemagh vás udrží v noci v teple a ve dne zas v chladu.

14. Složený shemagh lze použít k ochraně vašeho hydratačního vaku před ostrými předměty (třeba nůžkami) v batohu.

15. Neexistují stany pro dvě osoby – pokud tedy obě ty osoby nejsou hodně malé. Můj stan pro dvě osoby sotva vystačí pro mě a můj batoh. Ale je lehký a udrží v bezpečné vzdálenosti všechny kousavé a bodavé potvůrky. Když už mluvíme o kousání a bodání, necháváte si batoh ve stanu, že ano? Poslední věc, kterou byste chtěli je najít při nasazování batohu naprdnutého škorpiona.

16. Spotřeba vody může být až 7 litrů za den v poušti na slunci, ale může to být i 3 litry za den v zimě, i se stejnou mírou aktivity.

17. Půllitrová lahev s širokým hrdlem je velmi užitečná pro míchání iontových nápojů. Taky se do ní vejdou různé filtry na vodu.

18. Vaky na sběr vody musí být velké a uvázané paracordem. Páska se na slunci odlepí a přijdete o nahromaděnou vodu.

19. MRE se ohřívají rychle (10-15 minut) v plném slunci, ale ne když je zataženo. Ohřívají se dobře na uhlících, ale ne na kamenech obklopujících oheň. Varování: MRE jsou zabalena v obalech z propylenu, takže musíte dávat pozor, abyste je neroztavili nebo nespálili. Klipy na dokumenty (ty černé sponky s kovovými pacičkami) můžou posloužit k upevnění MRE na batoh, takže se můžou ohřívat za pochodu.

20. Když zabalíte MRE na celý den do dvou listů novin, budete mít materiál na podpal a rozdělíte tím jídlo do jednotlivých porcí. (Tip: Musíte si takto připravit MRE dopředu.) Přes noviny dejte gumičku. Poprvé jsem použil lepící pásku, ale tím se vytváří odpad, který se nedá spálit.

21. Než vyrazíte, ujistěte se, že máte nůžky a nože dobře nabroušené. Tupé nože jsou otravné a nebezpečné.

22. Rozbití tábora trvá déle, než si myslíte, pokud jste to už několikrát nedělali. Pokud vás to čeká poprvé, vyhraďte si na to hoďku nebo dvě navíc. Nechte si dost času na nalezení vhodného místa pro stavbu stanu. Stavět si stan na břehu je hloupé hned ze dvou důvodů – je tam chladněji, voda přitahuje zvířata a je tu riziko bleskových záplav.

23. Instantní kafe a horkou čokoládu si můžete doma namíchat a vakuově zabalit pomocí vakuovačky na potraviny. Pak už stačí jen ohřát hrnek vody, přidat směs a máte své ranní moka. Vakuovačkou na potraviny můžete vytvořit vodotěsný obal pro různé další položky ve vašem batohu, například pro léky.

24. Zabalte si navíc spodní prádlo a tričko s dlouhým rukávem. To první je zřejmé. Tričko poslouží jako další izolační vrstva za chladných dnů.

25. Casio dělá hodinky, které mají vestavěný digitální kompas. A není to jen nějaký malý levný kompas na řemínku – jde o přesný kompas s přesností na jeden stupeň na pouzdře hodinek. To není špatné na hodinky za tisícovku.

26. Vezměte si s sebou malé tubičky opalovacího krému a lanolinu. Opalovací krém zabrání popáleninám a lanolin se dá použít na ošetření vyrážek a puchýřů. Lanolin se dá sehnat v lékárnách a dobře funguje na odřenou nebo podrážděnou kůži. Klobouk ochrání před spáleninami hlavy a uší.

27. MOLLE batohy můžou být o něco méně pohodlné, než turistické batohy, ale jsou mnohem více konfigurovatelné a můžete je poskládat z částí koupených na internetu za třetinu nebo čtvrtinu původní ceny. Do MOLLE sumky na zásobníky M-16 se vejde řada menších předmětů, jako například výše zmíněný opalovací krém a lanolin, sladkosti z MRE, zdroj světla, toaletní papír a další. Do sumky na granáty můžete dát například záložní kompas a paracord. Sumka na pistolové zásobníky pojme třeba svítilnu. Při nakupování na internetu se neunáhlete – ceny u těchto věcí se pohybují od absurdně vysokých až po neuvěřitelně levné.

28. Zabalte si pončo z armádních přebytků. V Arizoně svítí sluníčko 360 dní v roce a já se pochopitelně trefil do těch pěti deštivých dní. Jsem rád, že jsem měl své pončo. Pončo vás většinou udrží v suchu, ale funguje taky jako ochrana proti větru.

29. Po dlouhém čtení a promýšlení jsem si koupil desetilitrový hydratační vak. Naplněný váží téměř 10 kilo. V batohu jsem ho připevnil tak vysoko jak jen to šlo. Dvě lekce – těžké věci dávejte v batohu co nejvýš, a nikdy nemůžete mít příliš mnoho vody.

30. Existuje trik na skladování paracordu a lana. Většina lidí ho smotá, a když ho potřebuje použít, tak se zamotává. Elektrikáři vážou kabely pomocí řady tzv. klouzavých uzlů – ty spotřebují spoustu materiálu a zabraňují zamotání lana. Trik spočívá v tom, že paracord přeložíte na polovinu, pak na přeloženém konci uděláte smyčku. Protáhněte šňůru smyčkou, abyste vytvořili klouzavý uzel a proces opakujte, dokud nebude celá délka šňůry zauzlovaná do série klouzavých uzlů.

31. Když už mluvíme o lanech, nenosím 15 metrů provazu, jak to mnoho webů doporučuje. Používejte nylonové smyce – jsou mnohem menší a mají stejnou nosnost. Mám přes 7 metrů zauzlovaného (viz výše) popruhu, který mám uložený v ešusu.

32. Minimalizujte své kuchařské náčiní. Mám pár jídelních hůlek, lžíci a Leatherman/nůž na stahování kůže. Také mám misku a držadlo k ní, když je horká. Outdoorové obchody prodávají spoustu pěkných jídelních souprav. Většina z nich jsou ale zbytečné a jen přidávají váhu do batohu. Zahoďte přebytečné příslušenství, v jednoduchosti je síla.

33. Otestujte vaší lékárničku. Nedávno jsem musel odstranit mému synovi nehet na palci po tom, co se zlomil a na půl odtrhl. Zjistil jsem, že mi chybí dezinfekce. Leatherman (ano – zase jsem ho našel) mi při odstraňování nehtu velmi pomohl. To dokládá potřebu nosit polštářky napuštěné alkoholem, antibiotickou past, gázu, lepicí pásku a prášky na bolest. Lékárnička je čtvrtá nejtěžší položka v mém batohu, hned po stanu, spacáku a karimatce.

34. Musíte pracovat na své výdrži a kondici každý den, abyste zvládli evakuaci. Choďte na procházky/výlety s plně naloženým batohem. Tato forma přípravy zajišťuje, že můžete nést svůj batoh a přežít. V případě rozsáhlé katastrofy bude úřadům trvat, než zareagují a může to být až několik dní, než uvidíte někoho, kdo by vám pomohl. Počítejte s tím, že se o sebe budete muset postarat alespoň tři dny, proto to jméno „72-hodinový kit“.

Zdravotní přínosy denního cvičení jsou měřitelné. Po pouhých třech měsících turistiky a silového tréningu se mi zásadně snížil krevní tlak a tep.

Většina lidí si myslí, že jsem se zbláznil, trmácet se pouští s víc jak dvacetikilovým batohem, ale výsledky jsou nepopiratelné. Jsem blázen a ve skvělé fyzické kondici.

35. Pravidelně kontrolujte obsah vašeho batohu. To je dobrý způsob, jak rotovat vaše jídlo a vodu. Trvanlivost MRE se snižuje v závislosti na okolní teplotě. Jednoznačná nevýhoda pro ty z nás, co žijí v poušti. Některá MRE mají za ideálních podmínek pětiletou trvanlivost.

36. Zabalte si váš batoh podle nejpravděpodobnějšího scénáře. Vyhodnoťte nejpravděpodobnější scénář, který by vyžadoval evakuační zavazadlo. Například já bydlím 40 km od svého pracoviště a přibližně 25% svého času trávím mimo domov. Nejpravděpodobněji se taková událost stane během dne, takže je téměř 75% šance, že nebudu doma a tudíž u mého zavazadla. To znamená, že musím mít svůj kit v autě. Takže moje auto má vše, co potřebuji, abych se dostal z práce domů i za předpokladu, že bych musel jít pěšky.

Během prvního testu mé výbavy jsem se toho naučil hodně, takže druhý test už šel hladce. Klíčem je skutečně svou výbavu otestovat. Můžete si přečíst vládní příručky, jiné weby o připravenosti (jako je tento) a sledovat videa na YouTube. Ale bez toho, aby jste vyrazili ven a otestovali svou výbavu, nebudete vědět, na co jste zapomněli a jak svou výbavu používat. Testování buduje sebevědomí, které bude dál povzbuzovat ty kolem vás a to je velmi důležité.

 

Už jste někdy podobný test své výbavy podnikli? Máte z něj nějaké zajímavé poznatky? Napište nám do komentářů.

 

Překlad: Zuzana “Zipy” Dvořáková pro Vybaven.cz

Zdroj.