Přátelé a nepřátelé, fanoušci a nefanoušci, musím se vám všem s něčím svěřit. Jsem zmaten. A čím déle testuji různé věci, tím jsem zmatenější…

 

Poslední dobou totiž mám pocit, že všichni kolem vědí něco, co jsem nějak zmeškal či prošvihl, a já každou svou recenzí ze sebe dělám většího a většího hlupáka. Posuďte sami.

Testoval jsem nedávno Boty Rothco Deployment, které se u dodavatele (Militarsklad.cz) nachází v rubrice Taktická, polní obuv. Výrobce (Rothco.com) o nich pak tvrdí, že “Rothco Forced Entry Desert Tan 8” Deployment Boots with Side Zipper features a running shoe Comfort with the durability and style of a military boot.” A už po měsíci běžného nošení ve městě se mi začaly rozlepovat. Podotknu, že nebyly za celou dobu vystaveny ani takové brutální zátěži, jako je třeba doběhnutí tramvaje! Přece bych si tím neničil boty… Pak přišla 20km procházka polní a lesní cestičkou a to už byl v podstatě začátek konce. Tu recenzi můžete vidět ZDE.

Myslel jsem si, že to je asi holt vadný výrobek. Jenže pak mi bylo vysvětleno toto:

 

Když jsem se snažil zjistit víc, můj dotaz zůstal bez odpovědi.

 

Hodinu po mně se přidal další člověk a ani tomu nebylo zodpovězeno… 🙁

 

Příznačné je, že tento „znalec pravdy” zmínil jistou “recenzi taktických pískových rukavic, kdy v nich autor dělal na stavbě s lopatou (sic)”. Jde totiž o další moji recenzi, cca rok a půl starou. Psal jsem tehdy o taktických gelových rukavicích Impact Heavy Duty od Helikon-Tex. Dle dodavatele (Top-armyshop.cz) jsou tyto rukavice “navrženy pro extrémní zátěž” a když Prahu ničily záplavy, neztrácel jsem čas se sháněním a nákupem speciálních pracovních rukavic, popadl tyto IHD od Helikonu a vyrazil „na barikády” jako dobrovolník. A jak na potvoru, po dvou dnech povolily švy. A samozřejmě jsem tehdy dostal od čtenářů čočku, protože tyto úzce specializované taktické rukavice, určené pro těžkou službu a extrémní zátěž, používám zcela nevhodně. Je přece naprosto jasné, že práci s lopatou a přenášení pytlů s pískem zvládnou jen a pouze pracovní rukavice.

S Helikonem obecně mám nějakou smůlu. Pořídil jsem si perfektní termo prádlo LVL1/Gen3 (ACCORDING TO U.S.ARMY SPECIFICATION – nápis na krabici), které jsem si nemohl vynachválit. Vzdorovalo ohni, nosilo se naprosto pohádkově a ani nestálo moc peněz. Jenže po pěti vypráních se začalo rozpadat. Psal jsem o tom ZDE. Názor internetových expertů byl jasný. Jsem opět za vola 🙁

 

Užuž jsem si začínal myslet, že to chápu, že vím, co je to vlastně taktické vybavení. Používám ho nevhodně, protože nejsem voják ani policajt a tudíž nikdy nepochopím, jak úzce specializované tyto věci jsou.

Velitel vejde do místnosti, řekne: „Kluci, čeká vás mise. Připravte se na asfalt, ale vezměte si raději i nějaké turistické boty, jsou tam prý nějaké okrasné zahrady. Běžecké brát nemusíte, bastardi jsou obklíčení, tudíž honit dnes nikoho nebudeme. Ruce si budete jako obvykle chránit kevlarem, ale vezměte si i pracovní rukavice na případné odstranění zátarasů. Jo a samozřejmě nezapomeňte na tenké střelecké, pokud se situace vyhrotí, budou se hodit také.”

To přece dává smysl, ne?

Jenže pak se mi vybavila moje další recenze. 🙁 Psal jsem o taktickém peru UZI Tactical Defender, které krom značně nepohodlného psaní nabízí také hromadu dalších možností, jako například rozbíječ skla, použití jako kubotan a dokonce i speciální žlábky na odebrání vzorku DNA nepřítele. Což mi do výše popsaného konceptu „Tactical” vybavení moc nezapadá…

Zcela zmaten jsem kontaktoval společnost Rothco, výrobce a prodejce nejen výše popsaných bot, ale i jiného taktického vybavení, a požádal o názor. Chtěl jsem vědět, kde že jsem vlastně udělal chybu a k jakému přesně účelu se mají používat jejich boty, aby se netrhaly po měsíci nošení. Následovaly tři dny mlčení. Napsali jsme tedy rovnou CEO firmy. Odpověď přišla do hodiny. Pracovník odpovědný za kvalitu je do čtvrtka mimo office a oficiálního vyjádření se tedy dočkáme ve čtvrtek nebo v pátek. Dnes jsme je kontaktovali znovu. CEO firmy nám extrémně slušně (výraz mého kolegy, který s ním komunikuje) poradil, abychom zaklekli a odebrali mu vzorek DNA 😀 odepsal, že odpovědný pracovník je stále mimo office a že si máme počkat do příštího týdne.

A tak mě napadalo… Co když (vím, je to scifi, ale jen si to na chvíli představte) chyba není na mé straně. Co když za všechny ty povolené švy, rozlepené okraje apod. mohou výrobci? Co když všechny ty helikony, rothca a další mil-tecy řídí pánové, kterým nejde o budování dobrého jména firmy, ale především o zisk, a kteří proto objednávají v Číně co nejlevnější modely, které pak prodávají s 500% marží? Pánové, kteří nám čůrají na záda a tvrdí, že se potíme, přepočítávaje přitom výdělky za další čtvrtletí?

 

Já vím, já vím. Je to blbost. A tak už si opravdu nevím rady a proto se ptám vás:

 

Tedy, co je to „Ultra Tactical Survival Defence Anti Terrorist Destroyer” vybavení, jak moc a vůči čemu vlastně má být odolné a v jakých přesně situacích se má používat? 🙂