Jetboil je předním výrobcem inovativních vařičů na cesty. Vyrábí jak ultralehké vařiče pro jednu osobu, tak celé varné systémy pro skupiny. Díky integrovanému přenosu tepla jsou účinější a rychlejší, a vy tak nemusíte na zádech nosit kila navíc kvůli těžkým plynovým lahvím. K varným systémům patří kartuše Jetpower – tedy obdoba zmíněných plynových lahví. Ty mají, jako všechny podobné lahve, zásadní nevýhodu – nevidíte do nich, a tak není zrovna snadné odhadnout množství plynu, který vám ještě zbývá. Značka Jetboil zahrnuje samozřejmě i různé doplňky a vychytávky, a jednou z nich je právě Jetgauge, který zase o něco usnadní outdoorový život.

 

Existuje pár více či méně přesných způsobů, jak zjistit, kolik plynu vám v kartuši zbývá. Nejsou ale moc elegantní a už vůbec ne praktické. Nakonec to stejně dopadá tak, že se v garáži povalují poloprázdné kartuše.

Jelboil tedy vyslyšel prosby a stížnosti zákazníků a přišel s prostou, ale přitom funkční novinkou – Jetboil Jetgauge – řečeno stručně, s měřákem.

Jedná se v podstatě o váhu, která se namontuje na hlavici kartuše. Vybírat můžete z několika nástavců dle toho, jaký typ kartuše máte. Váha nejen zváží kartuši, její přínos spočívá především v tom, že za vás provede všechny ty nudné a zdlouhavé výpočty, a gramáž obsahu plynu převede na procenta.

 

S tím, že je v kartuši například 50% procent obsahu, si už dokáže poradit leckdo, kdo má s vařičem trochu zkušeností, nebo si pamatuje, kolikrát už kartuši použil. V každém případě Jetboil naštěstí myslel i na situace, kdy se vám dostane do ruky kartuše už poloprázdná. Na všech budoucích kartuších od Jetboilu totiž bude jasné schéma, které vám jednoduchým obrázkem ukáže, kolik šálků vody s daným procentem obsahu ještě uvaříte. Mluvíme samozřejmě o standardních podmínkách, protože skutečnost se může razantně lišit v závislosti na prostředí a jiných okolnostech.

 

Měřidlo má rozměry menší peněženky, a zhruba 80 gramů. Funguje na baterku do hodinek.

Na pultech by se měl tento šikovný gadget objevit v únoru 2018. Kdy doputuje až k nám, je otázka.

Důležitá věc, která vás určitě bude zajímat, je cena. Jetgauge by měl vyjít na 15 dolarů, tedy asi 300 Kč.

 

Pro Vybaven.cz píše M.O.

 

Zdroje:

http://www.thegearcaster.com/2017/07/the-jetboil-jetgauge-tells-you-exactly-how-much-fuel-you-have-left.html
https://www.outsideonline.com/2231346/best-new-gear-25-or-less
https://jetboil.johnsonoutdoors.com/accessories/jetgauge