Firem nabízejících všemožné trvanlivé potraviny/konzervy/prášky/gely/suchary pro případ Velkého Průseru je dnes velké množství. Nedávno nás oslovili zástupci jedné z nich a bez dlouhých řečí poskytli celý kýbl předpřipravených jídel s minimální dobou trvanlivosti 25 let.

Nejdříve informace od dovozce:

„Skladovat běžné potraviny v dostatečném množství vyžaduje disciplínu, kterou většina lidí nemá, je nutné hlídat datum spotřeby, pravidelně zásoby doplňovat a výsledkem bývá, že velké procento zásob skončí v popelnici, čímž se tento systém stává neefektivním.  Ani samotné doplňování zásob není jednoduchou záležitostí, a pokud doplňujete, až když je vaše spíž téměř prázdná, budete zásoby podle zákona schválnosti potřebovat právě v takovou chvíli. Existují ovšem potraviny speciálně určené pro použití v nouzových podmínkách. Příkladem takového vysoce kvalitního produktu je jednička v trvanlivých potravinách od americké společnosti Legacy Premium, kterou na náš trh přinášíme se společností S-Gear. Balení Grab and Go (Popadni a jdi) jsou perfektní pro případy nouze a nebezpečí. Tyto ready-made pokrmy jsou zpracovány pomocí nejmodernější technologie, vakuově mrazem dehydrované, balené v ultra lehkých dusíkem plněných obalech, uložených v extrémně odolném plastovém kontejneru s kvalitním madlem. Plastový kontejner je využitelný i k mnoha dalším činnostem jako je přenášení vody, na odpad atp. Takto zabalené potraviny vydrží 25 let bez nutnosti rotace, jako je tomu u konkurenčních produktů. Trh nabízí většinou produkty sestávající z mnoha plechovek či jiných objemných obalů… Jen si představte, jak je budete balit v případě, že budete mít na opuštění domu jen pár minut.  Jedinečný obal trvanlivých potravin prodávaných společností S-Gear obsahuje vše, co potřebujete, a měsíční dávku potravin unese i malé dítě. Kbelík obsahuje snadno otevíratelné a snadno uzavíratelné zatahovací víko.

Pokud se něco semele, určitě nebudete chtít škemrat u cizích lidí o pomoc. A když těch pár kbelíků nebudete v příštím čtvrt století potřebovat, prostě je zbaštíte a nejspíš zjistíte vzhledem k inflaci, že to byla ta nejlepší investice.”

A tady je mnou obdržený kbelík:

„Balení  – 60 porcí jídla.

Průměr 370 kalorií v jedné porci: 20x snídaně, 20xobědy, a 20x večeře.

Jednoduché na přípravu – stačí přidat vodu a povařit.

Váha – 7,88 kg  – 17,39 liber

Rozměr Medium vědra 35,5cm x 30,2 cm  (14 “x11.875” x12.75 “)“

 

Můj první dojem po otevření balení a přečtení složení jednotlivých pokrmů – Sakra, vždyť to je až nechutně zdravé!

Posuďte sami:

Average of 370 calories per serving

25 year shelf life

100% Certified GMO Free

With meals that have No Trans Fats, Low in Sodium, No MSG, Vegetarian Friendly, No Cholesterol, Good Sources of Fiber, and Gluten Free options

Meals come packaged in 4-serving Mylar pouches with an Oxygen Absorber and a Nitrogen Flush

Mylar pouches stored in a stackable, heavy-duty, BPA-free plastic bucket

V kbelíku se nachází 15 balíčků, z nichž 5 jsou snídaně. Obědy a večeře nejsou rozlišené.

Záměrně píšu počty balíčků a zcela ignoruji výrobcem udávané porce. A to z jednoduchého důvodu. Některé pokrmy byly natolik syté, že jedno balení těstovin vystačilo na 7 porcí, krupicová kaše byla rozdělena až na velkých 12 porcí (po přidání džemu a másla). Kdežto například lívance byly natolik vynikající, že jen tak-tak vyšlo akorát pro 4 lidi. Nemusíte se tedy obávat, že těch porcí bude méně, než je uvedeno výrobcem, spíše naopak.

Všechny pokrmy (ano, včetně Stroganoffu a dalších) jsou Vegetarian Friendly.

Všechny pokrmy vyžadují přidání vody a následné vaření po dobu 10-20 minut.

Chuťově jsou pokrmy relativně slušné (alespoň většina), avšak všechno je „zdravé“, což je americký módní trend. To znamená, někomu může chybět sůl či výraznější chuť. Je to dané absencí chuťových zvýrazňovačů, na které jsme zvyklí.

Stoprocentní záruka GMO Free.

Jednoduché počty (4475/15) nám říkají, že jeden balíček (>4porce) stojí cca 300Kč.

Minimální trvanlivost 25 let

Dovozce nabízí širokou škálu pokrmů (včetně kávy, banánových lupínků a čokoládového mléka), vybere si snad každý.

Moje osobní dojmy:

Jako první pokrm jsem zvolil Chiken a la King a málem testování ukončil dřív, než začal. Jo, uznávám, jsem vybíravý co se jídla tyče, ale to se opravdu nedalo.

Na obrázku to vypadalo skvěle.

 

Složení také ujde.

 

I obsah sáčku vypadal fajn.

 

Když jsem to však uvařil a ochutnal, chtěl jsem vrátit majiteli S-Gearu zbytek a místo jakéhokoli textu či fotek jako výsledek této recenze zveřejnit následující písničku.

 

Bylo to natolik hrozivé, že jsem neudělal ani jednu fotku hotového pokrmu, vše šlo do kanalizace. To nejde ani popsat. Byl to pokrm, který čeká v pekle na všechny školní kuchařky. Apoteóza děsivé chuti.

 

Po hodině meditace a s obrovským sebezapřením jsem zopakoval pokus. Tentokrát volba padla na Old Fashioned Pancake Mix. Klasické lívance.

 

A bylo to až nečekaně milé překvapení. Jednoznačně nejlepší „rozpustné“ lívance, které jsem kdy ochutnal. Opravdu vynikající.

 

Překvapilo mě to natolik, že jsem se rozhodl testování nevzdat. Otevřel jsem Strawberry Creamy Wheat, což je obyčejná krupicová kaše s (!údajně!) jahodovou příchutí.

 

Žádné jahody nebyly ani vidět ani cítit, nicméně opět velmi povedená snídaně.

 

Další pokrm byl Italian Pasta with Marinara.

 

Ve zkratce – těstoviny byly snad ty nejlevnější z dostupných na světě, ale dalo se.

 

Zvlášť po tom, co jsem tam přidal osmáhnutou Vysočinu 🙂 Panzani však rozhodně nečekejte.

 

Pak přišel Bushcraft.cz a PostApo.cz sraz, kde jsme hromadně připravili a ochutnali Stroganoff a Chili. Oboje bylo celkem poživatelné a většině lidí dokonce chutnalo. Jedna skupinka pak stranou dělala nějakou rýži s parmezánem, ti se snad vyjádří v komentářích. A dva zbylé balíčky čekají na recenze u postapáků, co se odvážili je otestovat doma. Mimochodem, už by se k tomu mohli přece jen dokopat… 😉

 

Multi Grain Cereal a Oatmeal with Brown Sugar (Műsli a ovesné vločky) snad není třeba rozepisovat. Oboje chutnalo skvěle.

Testování jsem ale přece jen ukončil předčasně. A to pokrmem s názvem Cheesy Potato Soup.

 

Viděli jste někdy, jak kocour předstírá vlastní smrt? Já také ne. Do okamžiku, kdy jsem otevřel tento balíček a chemický zápach sýrového aroma zaplavil celý byt.

 

Brambory vypadaly a chutnaly spíše jako VELMI levné bramborové Gnocchi.

 

A celkově to bylo opět naprosto nepoživatelné.

dinner

 

Tímto testování těchto pokrmů ukončuji. Příští týden jsem pozván na debatu o přežití ke skautům, vezmu tam dva zbylé balíčky a podívám se, jak to bude chutnat jim. Ať přežívají.

 

Za sebe to mohu shrnout takto:

Jako potravinová záloha pro případ Velkého Průseru je to sice fajn, ale počítejte s tím, že budete potřebovat sem tam nějaké koření či dochucovadlo. A také není úplně nejlepší doba přípravy. Vařit každé jídlo 20-30 minut může být celkem problematické.

Vynikající snídaně! Opravdu ideální věc i pro ty, kdo vlastní třeba nějakou malou chatku mimo civilizaci. Hodíte tam dva-tři kbelíky a máte jistotu, že i kdybyste zapadli sněhem, vždy budete mít k dispozici sladké, horké a velmi chutné potěšení. Vřele doporučuji!

Hlavní jídla – průměr až podprůměr. Rozhodně bych nekupoval celý kbelík bez možnosti měnit jeho obsah. Jednotlivé pokrmy, jako například to Chili, bych ale zakoupil i ve větším balení. Což může být zajímavý tip pro dodavatele – možnost poskládat si vlastní kbelík, případně zakoupit jednotlivé pokrmy zvlášť.

 

V recenzi jsou použity fotky a informace od oficiálního dovozce: S-Gear.

Nějaké další informace najdete zde:

Složení a energetické hodnoty jednotlivých pokrmů – ZDE.

Celý sortiment výrobků na webu dovozce – ZDE.