Úvodní nalejvárnu o sušeném mase máme za sebou a teď se pojďme podívat na konkrétní příklady a velké srovnání značek. Nejprve si pojďme říct pár slov k hlavním testovaným produktům.

 

 

 

Auka

Auku vyrábí obchod maso-susene.cz a jde o velice kvalitní biltong. Směs koření je opravdu zajímavá a dokonce v balíčku najdete i samotné bylinky.

 

Cena za 25g je 69,-Kč, ale rozhodně nebudete peněz navíc litovat. Auka neobsahuje zbytečně přidanou chemii, 1kg biltongu je vyráběno ze 3,5kg kvalitního českého hovězího masa. Konkrétně se bavíme o vrchním šálu.

 

Jihočeské Jerky

Jihočeské Jerky se honosí mnoha hezky znějícími formulkami. Šumavský skot či Jihočeští kapři jsou jistě uchu lahodící názvy, ale nenahradí fakt, že vlastně nejde o jerky ani biltong. Spíše jde o „snack“, neboli malý salámek, který sice možná obsahuje slibované množství kvalitního masa, ale pokud si ho koupíte s tím, že si pochutnáte na kvalitním jerky, budete jistě zklamaní. Kořeněná verze je silně pepřová, Natural chutná přibližně jako klasická Vysočina.

Pro ty, kteří nemají sušené maso rádi, toto může být zajímavou alternativou.

 

Jack Link’s – Small Batch

Známý americký výrobce sušeného masa vyrábí i uzenou alternativu. Je to zajímavý koncept a pokud už by nás sušené maso nudilo, rozhodně bychom těmito uzenými kousky neopovrhli. Jinak všechna sušená masa Jack Link’s stojí za vyzkoušení.

Jerky Klub

Byl nový projekt, který sháněl financování přes Indiegogo. Kluci z Jerky Klubu nabízeli něco mezi Biltongem a Jerky. Tvarem a provedením jde o biltong, ale nepoužívá se při jeho výrobě ocet. Kvalitativně jde o výborný produkt, nicméně třeba medová marináda nám moc nesedla.

Jelikož šlo o první várku produktu a neexistovala pro ni laboratorní zkouška, bylo velmi přísně nastaveno skladování i trvanlivost. Nicméně po tom, co by produkty přešly do sériové výroby, určitě by se to muselo změnit. Cena měla být 50,-Kč za 25g a 100,-Kč za 50g balení, což by znamenalo, že Jerky Klub bude nejvýhodnějším produktem na trhu.

Tuto informaci ale nechceme přeceňovat – kampaň na Indiegogo skončila, stránky běží dál, ale pochybujeme, že by se tento projekt podařilo v nejbližší době rozjet 🙁 Každopádně nás kluci k tomuto testu inspirovali, za což jim velice děkujeme.

 

Tabulka s výsledky

Vzorků bylo mnohem více, ale ne o všech se chceme sáhodlouze rozepisovat. Podívejte se tedy, jaké vzorky jsme testovali, a co si naše chuťové pohárky o vzorcích poznamenaly. V tabulce si všimněte také vypočítané ceny za kilo čerstvého masa. Tento ukazatel o ceně vypovídá mnohem více, než přepočet na gram sušeného, protože zahrnuje míru “usušení” a zbytkový obsah vody.


 

Recenze sušeného masa od značek Auka (maso-susene.cz), Pioneer’s, Indiana Jerky, Cruga Stokkies, Jack Link’s, Jihočeské Jerky (jihoceskejerky.cz), Conower, MSDM, Wild West (arset.cz), St. Marcus (frogman.cz) a Jerky Klub (jerkyklub.cz) je tímto u konce:)