Společnost DryTech je norský výrobce dehydratované stravy. Pro civilní trh (outdoor, turisti, cyklisti) přináší výrobky pod značkou REAL Trumat, které se vyznačují především kvalitou – ale o té až dále. DryTech dodává stravu také přímo norské armádě a teprve nedávno přišlo rozhodnutí pustit tyto vojenské balíčky na komerční trh. Najdete je pod označením REAL Field Meal.

 

A co je na jídlech tak kvalitního? V první řadě jde o suroviny – ty jsou od prověřených norských výrobců, případně si je DryTech vyrábí / pěstuje / chová sám. Z těchto surovin je uvařen pokrm, který je potom technikou suchého mražení zakonzervován a zabalen. Revoluční na tom je, že jídlo je uvařeno předtím, než je zmraženo – jiná jídla jsou mražena po surovinách a míchána dohromady až při balení. Výsledkem by měla být autentická chuť doma připraveného jídla (a funguje to 🙂 ). Technika suchého mražení zachová jídlo v takové podobě, že po uvaření se dá přirovnat k domácímu jídlu (vzhledem, chutí i nutričními hodnotami). V REAL jídlech nenajdete jiné konzervanty, než kyselinu askorbovou (vitamin C), jídlo je vakuově baleno v pevné fólii a má proto dobu spotřeby 5 let.

Kde je háček? Pár společností už se snaží REAL Field Meal dostat na náš trh, nicméně vždy narazí na cenu. Aby se celý obchod vyplatil, bude se cena samotného hlavního jídla pohybovat kolem 270,-Kč, za balíček potom na úrovni 550,- Kč. Pokud se mrkneme na konkurenci, tak zjistíme, že třeba samotné hlavní jídlo od Adventure Menu stojí 160,- Kč. Dávka, srovnatelná s tou od REALu, se může pohybovat třeba na 250,-Kč – například střelecký balíček od Arpolu. Oboje bude o polovinu levnější.

 

V čem je ale REAL Field Meal rozdrtí? Svou hmotností. Jedná se o jídlo, které je zbaveno veškeré vody. Na 100g ve vašem batohu tak připadá 471 kalorií. Pokud si vezmete Adventure Menu, které je z 60% voda, tak počítejte s 149 kaloriemi na 100g. Tento rozdíl, už je na zádech opravdu znát.

Voda. Tu potřebujete jídlům od REAL Meal nějak dodat – sáček s vysušeným jídlem zalíváte až po rysku, což je cca 400ml. To v českých lesích nebude problém, uprostřed Maroka by už mohl. Naproti tomu Adventure Menu, Arpol, MRE či naše BDP používají jídla, kam vodu přidávat nepotřebujete. Stačí ohřát (pod blůzou, na slunci, na motoru, na vařiči). Zároveň k REAL stravě potřebujete vodu nějak uvařit, což nemusí být úplně snadná záležitost a mohl by vám chybět samoohřev (použitý u MRE či Arpolu).

 

Je to tedy všechno otázka vašich preferencí. Nebudeme dál zdržovat a pojďme rovnou ochutnat 🙂

 

Potravinová dávka REAL Turmat

Podíváme se na denní potravinovou dávku (kuře s bylinkami, čokoláda, oříšky, Steak Bar jerky, žvýkačka, energetický nápoj, káva, doplňky)

 

Tohle je za mě pecka věc. A kdyby se prodávala za trochu rozumnější cenu, ani bych nezaváhal. Celé balení je opravdu geniálně jednoduché. Vše jde otevřít jednou rukou (s trochou nadsázky), vše co potřebujete (kromě horké vody), je v balení.

 

V balíčku jsou i takové „vychytávky“ jako sterilizační vlhčený ubrousek, žvýkačky, či univerzální zipper bag, který lze nakonec využít na odpadky. Bytelná plastová lžíce na přípravu a konzumaci hlavního jídla je pak samozřejmostí.

 

Co se týče obsahu a jeho kvality a chuti, mám opět sklony být nekritický optimista. Jediné, co mě opravdu zklamalo, byly žvýkačky (mají vlastnosti těch nejlevnějších žvýkaček ze supermarketů). Trochu slabší byl energetický nápoj, ale účel plní a chuť není zas tak hrozná.

 

Na výstavě jsem měl možnost ochutnat sladkokyselé vepřové s rýží a v mém balíčku pak bylo kuře na bylinkách s těstovinami. Obojí mě překvapilo již po otevření sáčku. Vůně nebyla klasická papundeklo-glutamátová chemička, jak je tomu u instantních potravin zvykem. Naopak i ze sušené směsi je cítit vůně kvalitních téměř čerstvých surovin. Pro opravdové fajnšmekry může být jistým zklamáním struktura masa, která z technologických důvodů připomíná sojové „maso“. Na chuti ale tato úprava nic nemění.

 

Příprava je jednoduchá, sáček opět funguje jako zipper bag. Ryska na množství vody je dobře umístěná. Zástupkyně firmy nám pak ukázala malý trik – stačí sevřít sáček prsty na rysce a v okamžiku, kdy při nalévání cítíte teplo, máte vody tak akorát, nemusíte tak odměřovat 400ml. V tuhle chvíli nastává jediný kritický okamžik, kdy je nutno obsah opravdu velmi dobře promíchat. Mně se to zcela nepodařilo, takže jsem měl poslední sousta obohacena i o křupavý element.

 

Tester 2: My jsme na své výpravě na Klondajk zkoušeli menu s indickým kuřecím Tikka Masala. Souhlasíme, že chuťově bylo výborné (svěží, nechemické, s překvapivým množstvím zeleniny), ačkoliv nijak nešokovalo. V naší směsi byla čočka, která se zalitím horkou vodou rozhodně neuvařila do měkka, a každé zrnko čočky tak krásně křuplo. Nepomohl ani přidaný čas (místo slibovaných 5-8 minut jsme nechali stát skoro 20). Podobně se chovaly fazole v Chilli con Carne.

 

Další, co mě zaujalo, byla možnost si jídla vytunit. V balíčku byl totiž i sáček s pálivou omáčkou. Jednalo se o klasickou Sriracha omáčku prvotřídní kvality a ostrosti. Dá se použít jak na upgrade kuřete, tak na Steak Bar – tyčinku sušeného hovězího s pepřem, které je jinak na můj vkus trochu moc sladké.

 

Čokoládové tyčinky jsou jednoduše geniální! Po otevření vás do nosu doslova praští intenzivní vůně kvalitního kakaa s lehkým mléčným tónem. Chuť je pak neméně agresivní, intenzivní, ale zároveň jemná a dlouhotrvající. Za mě nemá chybu, je vidět, že tady si dal někdo záležet a vynechal palmový olej.

 

Energetický nápoj barvy ranní moči je potřeba dobře promíchat. Chuť i barva je podobná jablečnému džusu zředěnému 1:3. Chemička se kupodivu opět nekoná. Nápoj je účelně trochu sladší než džus, cením si obsahu hořčíku + sodíku, který pokryje 15% DDD.

 

Jerky stačí na dvě dávky, chuť je hodně intenzivní a svěží díky celým kouskům pepře, ale jak jsem říkal, na mě trochu sladké. Po přidání spicy sauce však nemá chybu a na rozdíl od klasického Jerky se dobře kouše.

 

Tester 2: V našem balíčku byl sáček s tuňákem na limetkách a pepři. Chuť dobrá, maso kvalitní, jako svačina celkem dobře posloužilo. Oproti jerky musíte jíst lžící a asi to nesníte za chůze.

 

Káva je za mě spíše doplňkový sortiment. Chuť je sice dobrá a závisláka vrátí do použitelného stavu, ale není natolik silná, aby se na ní dalo použít více než 1,5 dcl vody. Poté už se výrazně ztrácí chuť.

Na závěr jsou zde oříšky v medové krustě, které nejsou příliš slané, aby nebudily žízeň, ale díky kvalitě použitých buráku to ani nevadí, chuťově opět na jedničku.

 

Tester 2: Pokud bych měl na dávce přežít jeden celý den (snídaně – oběd – večeře) vojenského cvičení, asi bych měl opravdu velký hlad. Podle mě se tak jedná spíše o hlavní jídlo s pár doplňky, které vás potěší. Na jeden den si to umím představit se 2 balíčky, případně vzít dávku jako snídaně – oběd a večeři potom řešit jinak (kasárna, uvařit si).

 

Resumé

REAL Field Meal dávka je určena jako nouzovka do extrémních podmínek, kde počítáte gramy na zádech, budete mít dostatek vody a možnost ji uvést k varu. Nebo pak pro lidi, kteří na kačku nehledí a chtějí maximální komfort a kvalitu.

 

Až takto jednoduché to je. Za mě se vyplatí brát spíše jednotlivá jídla, rozdíl oproti denní dávce je v pár doplňcích, které nakoupíte mnohem levněji v obchodě, ale za balíček připlatíte 300Kč. Všimněte si odkazů v textu, které vedou na stránku drytech.no, kde můžete nahlédnout do složení jednotlivých položek – to se určitě bude líbit těm, kdo nehodlají jíst blafy neznámého složení a snaží se i na cestách jíst alespoň trochu zdravě.

 
Pro Vybaven.cz testuje a píše Jaroslav Böhm.