Nedávno nás kontaktovali zástupci společnosti SURVIVAL Company s.r.o. a požádali o názor na nouzové potraviny, které se mají dodávat v rámci tzv. Survival Boxů, nebo-li krabic poslední záchrany. Zákazník, který takovou krabici zakoupí, by pak teoreticky měl mít nouzovou zásobu toho nejdůležitějšího, co potřebuje pro přežití. Podrobnosti najdete na S-kit.cz.

Obdrželi jsme potravinové dávky dvou značek. Tu první, Mountain House, v poslední době docela solidně propagovanou na cestovatelských serverech, jsme pro vás recenzovali před pár týdny. Druhá, Prep-A-ration, přichází na řadu dnes.

Rovnou a bez mučení se přiznávám, že jsem to skoro nejedl. Ochutnal jsem pouze několik balíčků a takto to dopadlo:

Tak třeba kuřecí Risotto.

 
 

Už dle obsahu mě čekala hotová ambrozie.

 

Ještě než jsem balíček otevřel, zarazilo mě, že jak datum spotřeby, tak samotný název pokrmu jsou řešeny za pomoci samolepek. Logicky z toho odvozuji, že se jedná o velkovýrobu potravinových dávek, které pak může kterýkoli zájemce “označkovat” dle libosti. Takže kdybyste chtěli vlastní značku survival jídel, třeba pod názvem “Pepkovo papáníčko” a s datem spotřeby 8.10.3158, stačí natisknout vhodné samolepky.

 

Ale co už, poj’dme ochutnávat.

Před  zalitím vodou.

 

Hotové jídlo.

 

Dokonce jsem po chvilce hledání tam našel i slibované kuře.

 

Nicméně chuťově to bylo zhruba takové:

gif1

 

Úryvky z rozhovoru s přítelkyní během přípravy a konzumace:

Mno, to je ale smrádek, to bude romantika….

Tak kdybychom byli někde na vodě, nebo týden v lese, tak bychom to možná asi snědli.

Já udělám tu pizzu, co?

Škoda, že nemáme psa, ten by to možná sežral…

 

Proto, stejně jako v případě Mountain House, jsem tyto pokrmy statečně předal redaktorce Zuzaně a účastníkům našeho srazu Bushcraft a Postapo 2014. Dále tedy pokračuje Zipy.

Tento výrobce outdoorového a nouzového jídla mě taky příliš nepotěšil. Chuťově bych ho zařadila malinko výš než Mountain house (Němci se nejspíš naučili používat koření), ale pokud bych si pořizovala jídlo na dlouhou tůru nebo do nouzových zásob, tak na tuto značku bych rozhodně nevsázela. První věc, která se u Prep-A-Ration nevyvedla, je obal. Jídlo je sice zabalené ve voděodolném a vzduchotěsném balení, ale na rozdíl od konkurenčních značek zde chybí absorbér kyslíku (ten odstraňuje zbytky kyslíku, které zůstanou v balení po jeho zatavení) a zip na znovuuzavření. Absenci absorbéru bych ještě prominula, ale absenci zipu považuji za výrazný nedostatek. Při přípravě se po přilití vody nedá pytlík nijak uzavřít a rehydratace jídla tak trvá mnohem déle a jídlo při ní rychle stydne. Většina testovaných jídel navíc byla ve formě dvouporcí a pytlík se musel naplnit vodou skoro až po okraj, takže byl velmi nestabilní a hrozilo vylití. Za obal má tedy Prep-A-Ration velké tlusté černé mínus.

Co se týče chuti, tak zde to závisí na jednotlivých jídlech. Jak už jsem zmínila výše, hodnotila bych jídla od Prep-A-Ration o něco lépe než Mountain house, ale i tak si nijak zvlášť nepochutnáte.

Účastníci Bushcraft&Postapo srazu měli možnost ochutnat Zeleninový kuskus, Kuře s bramborovou kaší a Nudle s kuřecím masem a houbami. U každého jídla se našel jeden člověk, kterému pokrm chutnal, ale i dalších pět lidí, kteří z něj příliš nadšení nebyli. Výsledek testování tudíž byl, že po chuťové stránce jídlo není vysloveně špatné, ale rozhodně nestojí za ty peníze, za které se na trhu vyskytuje (kolem 190 kč). Z tohoto šedého chuťového průměru vyčnívá (nebo se spíš nachází hluboko pod ním) pouze Kuře na kari. Z toho chemie jen čiší a chutí připomíná ananasové mýdlo. V každém stádu se najde černá ovce, ale že bude mít chuť umělého ananasu jsem opravdu neočekávala.

Co by mě velmi zajímalo je způsob konzervování těchto potravin. Zatím co jiní výrobci se můžou přetrhnout, aby zákazníkovi dali vědět, že právě jejich jídlo je uchováváno zázračnou metodou lyofilizace, Prep-A-Ration o způsobu uchovávání svých potravin mlčí. Na německých stránkách conserva.de je sice napsáno, že i zde byl použit proces vakuového vymražování, ale zejména u zeleniny to tak rozhodně nevypadalo. Zelenina měla spíše vzhled a chuť zeleniny přidávané do pytlíkových polívek – scvrklé cosi nevalné chuti. Je dost dobře možné, že to způsobila nedostatečná rehydratace, způsobená absencí zipu. Každopádně tím přicházíte o pocit, že jíte něco lepšího, než jen instantní nudle od Vitany, což je u tak drahého jídla velká škoda a o důvod víc, proč si ho nepořídit.

Jídlo bych hodnotila jako šedý průměr – není hnusné, ale ani zvlášť chutné. Co je pro mě ale „deal breaker“ je absence zipu na obalech. Balení tak ztrácí na praktičnosti a nejspíš to má i vliv na kvalitu rehydratace jídla.

A ještě pár fotek ze srazu:

 

A úplně na závěr bych se rád podělil o hlášku jednoho z ochutnávačů na srazu: “Jíst se to možná dá, ale já mám nějakou hroznou chuť na chleba.” Pro představu asi stačí, že? Bohužel ani nouzovou potravu Prep-A-ration do S-kitů nemůžeme doporučit.