Koncem loňského roku společnost SCHINDLER FOOD s.r.o. uvedla na tuzemský trh potravinovou dávku One Meal, zcela zjevně inspirovanou americkými MRE. Obchod Balistas.cz nám je poskytl na test i s vědomím toho, že recenze vůbec nemusí být kladná. Což je fajn, protože nějaké výhrady opravdu máme… 

Ale k tomu se dostaneme. Začneme postupně. 

Vše podstatné o teto potravinové dávce zjistíte již z názvu – One Meal, tedy “jeden pokrm”. Půlkilové balení vždy obsahuje jedno 300 g hlavní jídlo, slané krekry, čokoládovou tyčinku, isotonický nápoj, velmi tenkou plastovou lžičku a bezplamenný ohřívač. Tedy v podstatě vše pro zasycení jak v terénu, tak i doma, v případě živelných pohrom či jiných neočekávaných situací.

 

Poněkud horší je to s datem spotřeby. Dvouletá trvanlivost rovnou vyřazuje One Meal ze seznamu možných nouzových zásob pro rodiny a instituce. 

 

Dostali jsme 3 různé pokrmy a svůj test začali dvojkou, tedy boloňskými těstovinami. Aktuální cena dle Heuréky je:

 

 

Složení vypadá celkem slibně. kalorická hodnota taktéž. 

 

Po otevření ucítíte vůni běžného sterilovaného pokrmu, za studena všechny voní tak nějak stejně. Po ohřátí však jídlo voní a chutná opravdu dobře. V podstatě běžný hospodský pokrm z poledního meníčka. Jediné, co tomu jde vytknout, je velikost porce. 300 g těstovin je prostě pro běžného člověka docela málo. Nemluvě o tom, že všechny pokrmy se testovaly během nouzového stavu a zákazu vycházení, jako běžný oběd v kanceláři. Tedy žádné pochody a výlety, a jedinou fyzickou námahou v té době bylo šoupání myšky po podložce.

 

V kombinaci s velmi dobrými krekry se asi jakž takž najíte, ale stále budete mít pocit “nedojezenosti”. 

 

Což může napravit menší tyčinka poněkud zvětralé čokolády. Od té však nečekejte žádné chuťové zázraky. Chutná přesně tak, jak vypadá, tedy “pokud je nouze, dá se to”…

 

Citronový isotonický nápoj byl naprosto srovnatelný s obdobnými nápoji z amerických MRE, tedy hrozný. 😀 Ale slušně zahání žízeň a nějaké ty minerály Vám také doplní. A rozhodně je to lepší, než chemické koncentráty z polského ARPOLu.  

 

Jako druhé menu přišla na řadu jednička, tedy Kuřecí guláš s fazolemi

 

Aktuální cena dle Heuréky je:

 

 

Neptejte se. Také nevíme, proč se to jmenuje guláš a proč je to taková zvláštní kombinace.

ALE.

Bylo to fakt dobré! Jednotlivé části byly výborně dovařené, k tomu velké kusy masa, a celý pokrm skvěle dochucený. Prostě paráda. Opět jediný problém byl pouze ve velikosti porce. Klidně by mohla být dvojnásobná. Půl malé IKEA mističky na zasycení nestačí. Takže opět přišly na řadu krekry a levná čokoláda.

 

Jako poslední jsme otevírali Vepřové maso s rýží.

Aktuální cena dle Heuréky je:

 

 

Byla to v podstatě sázka na jistotu. Zdálo by se, co se dá zkazit na vepřovém a rýži? Ukázalo se, že vlastně všechno. 😀

Opět malé 300 g jídlo sotva z půlky zaplní malou misku. Ale na rozdíl od předešlých dnů obsah pokrmu rozhodně nebyl tak slušný. Mezi tvrdou (patrně nedostatečně loupanou?) rýží a hořko kyselým bujónem trůnilo několik kusů…

 

Já vlastně ani nevím, co že to tam trůnilo, ale z fleku by mohlo hrát roli v nějakém béčkovém hororovém filmu. Jíst se to každopádně nedalo.

 

Byl proto otevřen kontrolní vzorek, druhé balení. Tam se situace o něco vylepšila a slibované maso bylo k nalezení. Nicméně tvrdá rýže a hořko kyselý nálev zůstaly stejné. S notnou dávkou sebezapření, v nouzi, během finanční krize, po ubytování v africkém táboře pro uprchlíky, kde jste několik dnů čekali ve frontě bez jakékoli potravy, a samozřejmě zdarma, by se to možná jist dalo. Ale proč to dělat dobrovolně? A navíc platit stejnou částku, jako za dvě předchozí celkem povedená meníčka? To opravdu ne. 

 

Když to tedy shrneme. Máme tu novou potravinovou dávku, která má sloužit jako kompletní plnohodnotné jídlo, kde najdete hlavní chod, čokoládu a isotonický nápoj na doplnění minerálů a zahnání žízně.

Dvouletá trvanlivost neumožňuje pořízení těchto dávek pro dlouhodobé uskladnění a mají tak sloužit spíše k “okamžité spotřebě” na výletech, airsoft bitvách apod.

Vzhledem k velkému množství použitých jazyků na obalech a také k tomu, že výrobce, Schindler Food, je registrovaným dodavatelem pro OSN, můžeme tipnout, že hlavním záměrem je protlačení těchto balení do všemožných humanitárních misí, tedy velký odběr v řádu statisíců kusů najednou. A uvedení na komerční trh bude sloužit spíše pro rotaci zásob, což vzhledem k dvouleté trvanlivosti asi bude potřeba.

Cenově jsou srovnatelné s konkurenčními výrobky a v balení najdete v podstatě vše, co je v základu potřeba. Včetně chemického ohřívače. Polemizovat můžeme nad kvalitou chatrné plastové lžičky, chybějícími ubrousky či žvýkačkami, ale to už je nepodstatný detail. Dva ze tří ochutnaných pokrmů byly velmi dobré a máte-li chuť zkusit “nové české MREčko”, proč ne. Jen se, prosím, vyhněte trojce. Ta je opravdu hodně špatná. 

P.S. A nenechte se ošálit hodnocením toho vepřového na Heuréce. Už z těch kladů vyčtete, že to ještě zatím neochutnali. 

 

 

Inu, co na to říct… Snad jen ocitovat slavnou scénu z Dextera. 😀