Ačkoliv to na našem webu poslední dobou vypadá, že téměř vše s označením „outdoorové jídlo“ nebo „nouzové dávky potravin“ je nepoživatelné (Prep-a-Ration, Mountain house…), najdou se i výjimky. Jednou z nich je například holandská firma Adventure Food. Měla jsem možnost ochutnat dvě hlavní jídla, dvě snídaně, jeden dezert (ano, čtete správně, tato firma vyrábí i dezerty) a všechna jídla byla velmi chutná.

 

Jídla se již tradičně balí do vodě a vzduchu odolného balení, které má zip na opakované uzavření a po přidání teplé vody se z něj dá rovnou jíst. Každá dávka váží kolem 130 gramů, má energetickou hodnotu 600 kcal (kromě čokoládového dezertu, který váží 77 g a výživová hodnota je 300 kcal) a trvanlovost je uváděna do roku 2018. V čem balení oproti jiným značkám vyniká je odměrný systém na vodu. Na zadní straně každého balení jsou značky od nuly do dvacítky a u každého jídla je napsáno po jaký stupeň máte vodu nalít. Je to velmi jednoduché a efektivní a nemusíte řešit jak uprostřed divočiny odměřit 368 ml vody. Na každém balíčku najdete i instrukce jak dlouho máte nechat jídlo po přidání vody odstát.

 

K testovaným jídlům jsem dostala i nerezovou lžíci, na které se nachází stejná stupnice a navíc je lžíce dlouhá 22 centimetrů, takže se s ní z vysokých obalů jí mnohem lépe než s obyčejným příborem a lépe se jídlo míchá.

 

Nyní k testovaným jídlům:

Gulyás / Bramborový guláš

Toto jídlo opravdu dostává svému jménu a má výraznou braborovou chuť. Takže pokud čekáte český gulášek se šesti, tak se nedočkáte, ale i tak se jedná o chutné jídlo. Masa jsou v jídle jen malé kousky, ale zato jich je poměrně dost a maso chutná jako čerstvé. V jídle najdete i kousky hrášku, paprik a hub. Jídlo má velmi jemnou chuť a kdo je zvyklý více solit, bude pravděpodobně chtít dosypat si do jídla trochu soli, ale rozhodně se nejedná o jídlo bez chuti, jako například Pasta with Lasagne sauce od Mountain house.

 

Pasta Bolognese / Těstoviny s boloňskou omáčkou

Hlavními přísadami tohoto jídla jsou těstovinová kolínka, mleté maso, rajčata, cibule, hrášek a bylinky. Všechny tyto ingredience jsou v jídle chuťově rozpoznatelné a všechno je vhodně dochuceno. Do jídla jsem se pustila uprostřed CHKO Jizerské hory a poté co se z balíčku vyvalila vůně rajčat, masa a bylinek jsem málem musela odhánět davy slintajících turistů.

 

Expedition Breakfast / Ovesné vločky s jablkem, hrozinkami a lískovými oříšky

Velmi vydatná a chutná snídaně. Na pohled sice nevypadá nijak zvláštně, ale od ovesné kaše se ani nedá nic jiného očekávat. Zalévá se horkou vodou, takže vás i po ránu příjemně zahřeje.

 

Knusper-Müsli / Křupavé Müsli s mlékem, banánem a brusinkami

Toto jídlo se zalévá studenou vodou a nechává se odstát pouze 2 minuty, takže je ideální jako rychlá snídaně. Müsli je krásně křupavé a chutné, jedná se asi o nejlepší snídani na cesty, kterou jsem zatím měla možnost od námi recenzovaných výrobců ochutnat.

 

Mousse au Chocolat / Čokoládový dezert

Jakožto milovník čokolády jsem se na toto jídlo velmi těšila a nebyla jsem zklamána. Není nic lepšího než ráno vylézt ze stanu, a za pár minut si pochutnávat na čokoládovém dezertu, který vás nestojí nic než trochu studené vody a chvíli míchání. Jediný problém je, že se dezert neskutečně patlá, takže se připravte, že tu pochoutku budete mít úplně všude (zvlášť když se budete snažit ze dna vydolovat poslední zbytečky dezertu). Taky bych doporučovala přidat trochu více vody než je uvedeno v návodu, protože dezert nám vyšel opravdu hodně hustý a určitě by mu prospělo ho malinko víc rozředit. K rozmíchání se skvěle osvědčil opačný konec nerezové lžíce zmiňované výše.

 

K testování jsem dostala ještě Espresso se samoohřevem. Dodávané je v lahvičce podobné těm ve kterých se prodávají energetické gely. V prostředku je vyznačené místo, na které musíte silou zatlačit, aby se aktivovala chemická reakce, kterou nápoj ohřejete. Po aktivaci se s lahvičkou musí zhruba půl minuty třást a pak začne reakce, při které se teplota nápoje zvedne o 25 – 30 stupňů celsia. Doporučená teplota nápoje před aktivací ohřevu je 20 stupňů, takže by se měl nápoj ohřát cca na 50 stupňů. Asi po dvou minutách se lahvička rozehřeje natolik, že jde sotva udržet v ruce a po třech minutách je ohřev hotov. Nedoporučuji přelévat kávu do jiné nádoby, protože nápoje je opravdu málo (45 ml) a výrazně se ochladí přelitím do hrnečku. Vzhledem k množství nápoje to rozhodně není na dlouhé vychutnávání ranní kávičky, ale káva je opravdu silná a dost slazená, takže je to spíše na „nakopnutí“ a během ohřevu i na zahřátí rukou.

 

Celkově mě výrobky Adventure Food velmi potěšily. V porovnání s jinými recenzovanými značkami bych ho chutí zařadila vysoko nad Mountain house a Prep-A-Ration a trochu výš nad Lyo Food. Oproti Lyo Food ale některá jídla Adventure Food obsahují konzervanty, takže na žebříčku zdravé výživy zase vyhrává Lyo Food.

Cenově jsou jídla Adventure Food v zahraničí srovnatelná s konkurencí (kolem šesti euro za hlavní jídlo). V Čechách zatím oficiální distributor jejich produktů chybí, nicméně Adventure Food shání distributora pro ČR, takže pokud máme nějakého podnikavého čtenáře, nechť se jim ozve. Nebo kontaktujte nás a my vám zprostředkujeme kontakt. Každopádně Adventure Food doporučujeme! 🙂

palec nahoru

Pro Vybaven.cz testuje a píše Zuzana “Zipy” Dvořáková.