Možná to nevíte, ale Francouzi také mají svoje MRE. Jmenuje se to RCIR „Ration de Combat Individuelle Rechauffable“ (Combat Ration Individual Reheatable).

Potravinová dávka je balená v papírové krabici přebalené igelitovou fólií. Balíček váží 1,6 kg. Cena je oproti MRE bohužel trochu vyšší. Balíček se podařilo sehnat nejlevněji za cca 300,- a navíc se špatně shání. Na krabičce najdete soupis obsahu balíčku jak francouzsky tak anglicky. Testované bylo MENU č.1

 01

02

03

04

Hlavní jídlo č.1

Tuňák s bramborem!

Konzerva má hmotnost 300g, tak že se jedná o poctivou porci. Zhruba polovinu délky konzervy zabere maso a není to žádný namletý humus. Omáčka je tomatová s trochu mrkve nakrájené na kostičky a obsahuje i větší kostky brambor. Mrkev ani brambory nejsou rozvařené, maso se dá oddělovat na vlákna, zkrátka vše je akorát. Vše je dobře ochuceno, převažuje chuť oregana. Při otevření konzerva voní. Jiné konzervy, kde je tuňák, obvykle smrdí, tak to bylo příjemné  překvapení. Z jídla nejsou cítit žádné konzervační látky. Ohřev proběhl přímo v konzervě na plynovém vařiči bez nejmenšího problému. Takto dobré jídlo v konzervě obvykle nebývá!!

05

06

Hlavní jídlo č. 2

Hovězí s mrkví!

Konzerva má hmotnost 300g, tak že opět poctivá porce. Zhruba polovina objemu konzervy je skutečné hovězí maso nakrájené na různě velké kostky. Mrkev je nakrájená na kolečka a není rozvařená. Omáčka má nevýraznou chuť a chybí tomu koření. Chtělo by to dochutit solí a pepřem (v RCIR je sůl 2x a pepř také 2x). Při otevření jsou z konzervy cítit konzervační látky. Připomíná to luncheonmeat a kdyby jste to dostali na talíři tak poznáte, že se jedná o konzervu. Po ohřátí se tento odér vcelku ztratil. Ohřev opět v konzervě a také bez nejmenších problémů. Z konzervy se najíte, ale na pochutnání to moc není!!

 07

08

09

Králičí paštika (konzerva 75g) – Paštika má obdobnou konzistenci i barvu jako drůbeží májka. Jsou v ní i kousky masa. Chuťově je opravdu slušná a množství by mělo stačit na rozumnou snídani/večeři. Zkoušeno s crackery i klasickým rohlíkem.

 10

11

Sýrová pomazánka (Creme de camembert fondu, 78g) – Konzerva už po otevření velmi pěkně voní, uvnitř je opravu hutná sýrová pomazánka. Chuť je příjemně nahořklá a nakyslá, naprosto vyvážená (kdo má rád sýry pochutná si). Dá se to za studena namazat na slané sušenky, nebo na jakékoliv pečivo co seženete. Když se to ale ohřeje, tak je to ještě výrazně lepší. Zkoušeli jsme v tom máčet pečivo, ale i zeleninu (okurky, jarní cibulku) a to opravdu nemá chybu. Pokrýt z takové konzervy třeba snídani/večeři, nebude žádný problém. Chutná to skvěle!

12

13

14

Sušenky slané – Balíčky s crackery balené po dvou kusech. Je jich velké množství, nelámou se a dle mého názoru jsou chuťově lepší než v MRE.

Sušenky sladké – Balíčky se sladkými crackery balené po dvou kusech. Také velké množství, chutnají asi jako sušenky BeBe.

15

Karamelový bonbon (6x) – Karamely jsou velmi dobré, víc k nim asi není co dodávat. Jak je rozbalíte budete mít nutkání je spolknout.

16

Čokoláda 61% – Kousek čokolády vynikající kvality. Kdo má rád čokolády s vysokým obsahem kakaa, ten si opravdu pochutná. Čokoláda byla nemilosrdně snědena před vyfocením v rozbaleném stavu :-)

17

Nugát s kandovaným ovocem – Ve formě tyčinky a je velmi chutný. Dokonce to i slušně zasytí. Také snědena před vyfocením, je opravdu dobrá :-) .

18

Želé tyčinka – Dobrá ale malá tyčinka ovocného želé. Zažene chuť na něco sladkého.

19

 20

Mléčné Müsli s ovocem (Muesli au lait, 80g) – Je zavalené v sáčku a je určené k zalití vodou. Konzumuje se poté, co se nechá zalité odstát cca 5 minut. Opravdu obsahuje ovoce a má skutečnou mléčnou chuť. Kdo má müsli rád, pokryje s ním bez problémů snídani/večeři.

21

22

Instantní polévka (Potage poisson, 20g do ¼l vody) – Toto je nejslabší položka menu. Slovo poisson připomíná anglické slovo poison což jak víme znamená jed. Už to mně mělo varovat, ale byla snaha vyzkoušet všechno, tak že…. Poté co otevřete sáček ucítíte zápach připomínající rybinu. To by snad ani tak nevadilo, na rybí polévce přeci není nic až tak špatného. Po zalití ohřátou vodou ale zápach zesílí nad snesitelnou mez. Uvnitř šálku uvidíte cosi co připomíná řídkou stolici a děsivě to smrdí. Osobně jsem měl problém se nad šálek naklonit a vyfotografovat to. Nikdo z rodiny se neodvážil polévku ochutnat, tak bohužel (možná bohudík) nevím jak chutná. Dovolím si tuto položku menu označit za nepoživatelnou  Zajímalo by mně zda to někdo zkusil, pokud ano ať napíše :-) .

23

24

25

Instantní nápoj (něco jako juice) – Určeno k rozpuštění ve vodě. Prášek jsem rozpustil v 0.5 l. Nápoj chutná jako Aquila čaj Broskev a je velmi dobrý.

26

27

28

29

Instantní nápoj (horká čokoláda/kakao, 20g) – Velmi chutný nápoj připomínající horkou čokoládu z nápojových automatů, jen mnohem lepší. Nápoj voní, dobře chutná a nemusí se doslazovat.

30

31

32

33

Káva instantní (2x) – Instantní káva chuťově lepší než Nesscafe, není k ní co dodat. Snad jen to, že by se k tomu hodila instantní smetana. Jenže to je věc názoru a člověk by byl už moc zmlsaný.

Čínský čaj (2x) – Dobrý a asi i kvalitní černý čaj. Každý sáček je v neprodyšném obalu.

Dále balíček obsahuje:

– skládací vařič na pevný líh (líh je přiložen)

– zápalky

– ubrousky

– tablety na dezinfekci vody

– sáček na odpadky

– sůl, pepř, cukr

34

Co balíček neobsahuje, ale možná by měl:

– hodil by se příbor, nebo alespoň lžíce

Pokud bych měl tento potravinový balíček srovnat například s MRE, tak první čeho jsem si všiml, je to, že je složen z více či méně standardních potravin slušné chuti. Když pominu váhu balíčku a způsob balení (na velkou voděodolnost bych nesázel) je toho v RCIR výrazně víc. Při troše skromnosti by se s tím dalo v nouzi fungovat tak dva dny. Stejně jako MRE je to dotažené do detailu. Například součástí vařiče, na kterém se ohřívají konzervy s hlavním jídlem, je držák aby šla konzerva sundat bez rizika popálení. Nepodařilo se mi bohužel zjistit kolik toho frantíci dostávají na den, ale pokud mají takový balíček na jeden den, tak je to strava více než bohatá. Celkově je na této potravinové dávce vidět, že frantík se o jídlo neošidí, chce si ho užít v klidu (za pochodu si to neohřejete) a pochutnat si. Hodnocení dávám velmi dobré. A to jak za chuť (když zapomenu na tu smradlavou polévku), tak za množství.

Výhody:

+ množství

+ chuť

+ tablety n dezinfekci vody (v MRE nejsou)

Nevýhody:

– chybí příbor

– pohotovost ke konzumaci (jíst se má v klidu, tak to taková nevýhoda není)

– balení (zejména voděodolnost)

Pro PostApo.cz sepsal Guardian