Rozdělat si oheň křesadlem je jednou z nejradostnějších věcí, které na svých výpravách zažijete. Pokud se s tím nechcete trápit a mít jistotu, že do 60s hoříte, mrkněte na tudle dvojici. Křesadlo osvědčené švédské značky Light My FireFiresteel 2.0 patří k tomu nejlepšímu na trhu a pokud srovnám s běžnými křesadly, která jsou už snad ve všech krabičkách na přežití, tak je o 100% lepší. K tomu si do batohu přihodíte kousek Tinder-on-a-Rope od stejného výrobce, rozhodně to dřívko nemusíte tahat celé, a máte vystaráno.

 

Křesadlo Firesteel 2.0

Křesadlo není nic jiného než tyčinka z hořčíku a ceru, která byla původně navržena pro švédskou armádu. Výrobce deklaruje, že vydrží až 12 000 křesnutí, což by mělo být víc než potřebujeme. Toto vysoké číslo je dáno armádní velikostí, kdy je průměr tyčinky 9,5mm místo civilních 6,4mm (ty vydrží pouze 3 000 křísnutí).

 

Líbí se nám ergonomicky tvarovaný vršek, kdy do prohlubně dáte palec a máte tak mnohem lepší kontrolu nad křesáním. Mnoho lidí si myslí, že se má škrtadlem jet dolů po tyčince. Nicméně zkušenost říká, že takto si vždy rozhodíte troud po blízkém okolí, takže je lepší někdy škrtadlo držet víceméně na místě a tyčinkou táhnout směrem k sobě – a to tady funguje opravdu výborně.

 

Plíšek na škrtání je navržen celkem minimalisticky. Má stejnou ergonomickou plastovou krytku pro snadné držení, ve které je navíc zabudovaná nouzová píšťalka.

 

Plíšek škrtá překvapivě dobře, jiskry dosahují údajně teploty 2980°C a opravdu je znát, že se vyplatí jít do osvědčeného švédského modelu.

Po trápeních se smutným křesadlem od Gerberu ze série Bear Grylls a pár dalšími je Firesteel 2.0 opravdovým králem. Možnost křesat ostrou hranou nože samozřejmě zůstává.

 

Troud Tinder-on-a-Rope

Je to prostě to, čemu se říká “smolné dřívko” nebo “fatwood” – tedy dřevo s vysokým obsahem pryskyřice (až 80%). Ta zajišťuje, že chytne snadno a rychle, dokonce i za mokra. Pro spoustu z nás to je za ty peníze (50-100Kč) celkem zbytečnost, ale rozhodně by mě takový dárek udělal radost a zvyknul bych si ho používat. Odhadem jedno dřívko vystačí na 30-40 rozdělání ohně, záleží ale, kolik nastrouháte…

 

Křesadlo i troud v akci můžete vidět na tomto videu, kde se po 3dnech deště snažím ve vlhkém lese rozdělat oheň:

Resumé

Touto volbou rozhodně neuděláte krok vedle a budete mít křesadlo, na které se můžete bez obav spolehnout. Kupovat si troud je možná zhýralost, ale necháváme na každém ke zvážení – rozhodně funguje spolehlivě.

 

Křesadlo je věc, do které neinvestuji každý rok a cena 539Kč za Firesteel 2.0 Army se zdá být investicí na dlouhou dobu dopředu. Pro méně náročné uživatele je alternativou Firesteel 2.0 Scout za 329Kč, ale se čtvrtinovou životností. Pokud byste někomu chtěli udělat extra radost, můžete ke křesadlu přihodit smolná dřívka Tindersticks nebo se podívat rovnou po celé sadě Fire Lightning Kit pro rozdělání ohně od Light My Fire.