Chris McCab se zcela zřejmě rozhodl, že na trh prorazí zajímavě zpracovanou literaturou o přežití, preppers a taktice v megahustým stylu. Kniha, která se nám dostala do ruky je bravurním doplňkem ke všem těm tacticool dechberoucím vychytávkám, co se nám tu občas objevují.

 

Kniha s těmito předměty sdílí svou zdánlivou zbytečnost a předrsnělý vzhled, protože designové zpracování knihy budí dojem, že si sama žvejká tabák a plive ho na každém kroku kolem sebe. Svým dovětkem “Příručka speciálních jednotek” se drze vysmívá všemu, na čem si různé speciální a elitní jednotky zakládají a staví je na úroveň mateřských školek. V závěru jsme se pokusili tyto speciální jednotky vytipovat.

 

Nevěřili jsme, že budeme recenzovat i knihy, ale u této si to neodpustíme. Kniha by měla být jakousi biblí normálního preppera. Nebudeme se snažit hodnotit, o čem kniha pojednává, protože neumíme Chrisova temná taktická sdělení plně pochopit.

Zhodnoťte si to ostatně sami. V knize přežití naleznete úvodní informace o katastrofách, které mohou každou sekundou tvrdě udeřit a zničit život tak, jak ho známe:

 

Ke každé katastrofě tu najdete obrázkový návod, jak jí čelit:

 

Dále tam najdete spoustu podrobných informací o bunkrech, což je věc numero uno pro každou speciální jednotku. V knize je jejich zkušenost přetavena do uchopitelné formy:

 

Nože, nástroje a jiné vybavení pro přežití tu je popsáno na opravdu speciální úrovni:

 

Abyste mohli eliťáky živit, musíte znát vše o skladování potravin:

 

případně i o nouzovém získání potravy:

 

S čím Vám Chriss ještě poradí je nekompromisně efektivní sebeobrana:

 

A improvizovaná zdravověda, založená na zkušenostech A-teamu:

 

Další drsárna, kterou všichni spaciálové ocení je vychytávka, že pokud si chtějí rozdělat oheň, tak musí prolézt 8 různých míst v knize, aby získali kompletní info. Mezi těmi 8 odkazy nesmí chybět i varování, že oheň pálí a doporučení, ať si ohniště obložíte kamínky, protože vzniklý požár by mohl zachvátit půlku galaxie, a to vše doprovázené názornými celostránkovými ilustracemi!

 

O dětinské jednoduchosti všech textů bychom mohli napsat novou příručku (a označit ji jako “Combat tactical under fire writing guide”). Kromě míst, kde autor cituje provozní řády a vydaná doporučení různých celosvětových organizací, kniha obsahuje jazyk prvního stupně ZŠ s několika rozšiřujícími tématickými termíny.

 

Pokud bych si měl já osobně stanovit užitečnosti knihy, tak by byla na úrovni menšího březového polínka. Papírový kvádr snadno hoří (jen za vlhka hůře chytá) a v případě celosvětové katastrofy, by tak mohl zachránit zadek spoustě operátorů a důstojníků ve speciálních jednotkách.

 

Pokud o přežití a preppingu něco víte, tak si knihu v obchodě prolistujte a pobavte se. Jediné reálné využití, které nás napadlo, je striktní zaměření na dvě ultra speciální skupiny:

– manželky prepperů a survival nadšenců, které se tak čtivou formou dozví o tom, co manža(!!) vlastně dělá ve volném čase

– 13letí kluci, kteří začali hrát airsoft a chtějí mít s čím machrovat na kámoše

Knihu mohu s radostí doporučit všem, kdo se chtějí pobavit, nevědí, co s penězi a rádi si v knihách prohlíží ilustrace (je jich tu více než 150 a některé i dvoustránkové!!!). Za 200,-Kč dostanete pěkný stoh papíru, který bude z části popsaný a kterým možná oslovíte některé close combat special forces (manželky, přítelkyně, dospívající chlapce).

 

Pro Vybaven.cz píše Matyáš Vejskal.