Máme pro vás další návod na pletení z paracordu ve spolupráci s PARACORD.CZ. Dnes se podíváme na to, jak si z paracordu vyrobit dvoubarevný opasek. Budeme vycházet ze stejného uzlíku (cobra) jako u náramků. Základy pletení si tedy můžete zopakovat v našem předchozím návodu.

 

Co budete potřebovat?

Kromě obvyklého vybavení k pletení z paracordu (zapalovač, nůžky a samotný paracord), budete potřebovat ještě sponu na opasek a gumičky. Paracord si připravte a nastříhejte následovně:

Potřebujete 2 paracordy různé barvy, každý o délce 20 m (jeden dále v textu rozdělíme na 2x10m). Pokud nebudete vyrábět hodně dlouhý opasek, tak vám z těch 20 metrů ještě něco zbyde, ale je lepší mít rezervu. Dále budete potřebovat přibližně 1 metr na poutko.

Rozhodněte se, kterou barvu chcete mít na prostředku a kterou na okrajích. V našem případě je prostředek oranžový, takže jsme si našli střed oranžové šňůry a udělali smyčku kolem spony tak, aby prostředek šňůry byl na středu spony. Druhou šňůru (v našem případě černou) rozstřihněte napůl a nezapomeňte zatavit konce. U obou dílů si pak na jednom konci odměřte požadovanou délku opasku a přičtěte cca 15 centimetrů rezervu. Místo si označte, abyste věděli, kde skončit s pletením. My jsme vyráběli opasek 110 cm dlouhý, takže jsme si odměřili 125 cm. Tyto odměřené části budou při pletení sloužit jako prostředek (jádro) opasku.

Černé šňůry uvážete opět smyčkou na sponu tak, aby odměřené části byly na vnitřní straně takto:

 

Delší konce svažte pomocí gumiček, aby se vám s nimi lépe pracovalo. Jak už bylo řečeno, na pletení opasku budete používat uzel cobra. Vezmete černý a oranžový svazek paracordu na pravé straně a uděláte dva uzlíky.

 

Pak vezmete svazky paracordu na levé straně a uděláte dva uzlíky vlevo. Měli byste skončit s rozložením, se kterým jste začali – černé svazky na vnější straně a oranžové na vnitřní straně. Aby vám levá a pravá strana držela pohromadě, musíte vždy po dvou uzlících oranžová vlákna překřížit. Dejte pozor, abyste šňůry překřižovali vždy stejně (v našem případě pravou přes levou).

 

Takto budete plést celý opasek – dva uzlíky napravo, dva nalevo, překřížit.

 

Až budete 10 cm před koncem, je potřeba opasek zakončit. Otočte opasek naruby a dejte na stranu šňůry, které sloužily jako jádro opasku.

 

Pak uděláte ještě dva uzlíky, ale tentokrát použijete jako jádro oranžové paracordy a oplétat budete černými.

 

Nyní je potřeba provléct konce paracordu už vytvořenými uzlíky, aby se opasek nerozplétal. Buď se na to prodávají speciální jehly, nebo můžete jako já zkontrolovat zásoby pletacích jehlic vašich babiček a najdete dvě jehly propojené trubičkou. Jedna jehla by měla jít odstranit, do trubičky dáte paracord a jehla vám pomůže ho protáhnout skrz už hotové uzlíky.

 

Pokud nemáte žádné takové udělátko, budete si s tím muset trochu pohrát a protáhnout konce ručně. Výsledek by měl vypadat následovně:

 

Oranžové konce se zastrčí doprostřed, mezi jednotlivá křížení oranžového paracordu. Pak už stačí jen přečnívající kousky zastřihnout a zatavit.

 

Nyní vezmeme metr paracordu, který jsme si dali na stranu na začátku a uděláme poutko. Přehněte ho na půlku a kousek od spony provlečte konce sousedícími uzlíky.

 

Vytvoříte tunýlek, který bude základem poutka.

 

Volnými konci pak tunýlek opletete naším oblíbeným uzlíkem Cobra.

 

Po opletení opět konce zastřihnout a zatavit a máme hotovo.

 

Tip na závěr:

Určitě jste si všimli, že rub a líc opasku vypadají jinak.

 

Na lícové straně je vidět překřížení a na rubu opasek vypadá v podstatě jako dvě řady cobra náramku vedle sebe. Pokud chcete mít na lícové straně právě ten vzhled dvou řad cobra náramků, tak stačí jen na začátku dát sponu obráceně.

 

Cena:

Když si to spočítáte, zjistíte, že jen za nákup 40m šňůry dáte cca 400,-Kč. V našem případě jsme použili kovovou opaskovou sponu za 250,-Kč. Celkem bychom tedy opasek vyrobili za 650,-Kč a cca 4h času. Samozřejmě se tu dá experimentovat se sponou a atd, nicméně počítejte s tím, že to je mnohem větší a náročnější dílo než náramek.

 

 

Pro Vybaven.cz sepsala Zuzana “Zipy” Dvořáková.