Většina z vás se určitě v dětství učila vázat alespoň základní uzly, jako jsou třeba lodní uzel, dračí smyčka, nebo zkracovačka. Lana se dají použít na spoustu věcí, ale musíte k tomu umět i patřičný uzel. Dnes si ukážeme, jak uvázat uzel, který se dá použít jako pouta.

 

Základem uzle jsou dvě oka, podobně jako u lodní smyčky.

Smyčky překřížíte.

Chytnete okraj každé smyčky a protáhnete ho středem druhé smyčky.


Základ máte hotov. Uzel je nyní pohyblivý, pokud taháte za levý konec, utahujete pravou smyčku a naopak.


Pokud nechcete, aby vám „oběť“ snadno unikla, musíte uzel po patřičném dotažení pojistit, aby se znovu nepovolil. To můžete udělat jednoduše tak, že těsně pod poutacím uzlem uděláte třeba vůdcovský uzel nebo osmičku.


Uzel ale nemusí být použit jenom jako pouta. Lovci mohou uzel použít pro přesun úlovku a farmáři pro omezení pohybu zvířat. Ve výjimečných případech se dá tento uzel použít i jako záchranářský, pokud potřebujete například někoho vytáhnout z propasti. Zachraňovaná osoba se na lano přiváže za zápěstí nebo kotníky a může se vytáhnout. Je to ale pouze nouzové řešení, pokud vyčerpáte jiné možnosti! Lana (zvláště pokud jsou úzká) mohou na končetinách zanechat vážná poranění.

A ještě pro jistotu…tento článek byl sepsán pouze k informačním účelům a v žádném případě nenabádá ke kriminální činnosti. Autor nenese zodpovědnost za to, jestli se čtenář rozhodne uzel otestovat například na neoblíbeném sousedovi nebo zlobivém potomkovi 😉